Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rajd rowerowy "Rowerem dla Klimatu" wyruszył z Bełchatowa i dotarł pod budynek Sejmu w Warszawie

Anna Frysz
Anna Frysz
Rajd rowerowy "Rowerem dla Klimatu"
Rajd rowerowy "Rowerem dla Klimatu" Anna Frysz
W dniach od 25 maja do 29 maja Ruch "Rodzice dla klimatu" zaprosił do udziału w peletonie rowerowym z Bełchatowa do Warszawy i do udziału w wydarzeniach towarzyszących oraz do wspólnego działania na rzecz klimatu, czystego powietrza, ochrony przyrody oraz sprawiedliwej transformacji. Każdy mógł przyłączyć się do wydarzeń na trasie przejazdu peletonu głównego

"Rowerem dla Klimatu"

Uczestnicy wydarzenia zjechali się 25 maja do pracowni ceramicznej Zbychewka w Nowym Janowie, znajdującej się nieopodal elektrowni Bełchatów, by nazajutrz w Dniu Matki, 26 maja, wyruszyć na trasę rajdu rowerowego. W drodze pod Sejm, która trwała cztery dni, zaplanowane były wydarzenia edukacyjne, dyskusje i spotkania z lokalną społecznością. Z rowerem lub bez, do “Rajdu dla Klimatu”, dołączyć mógł każdy.

Celem rajdu było zwrócenie uwagi na potrzebę ambitnej polityki klimatycznej dla Polski, ale też rozmowa o problemach i potrzebach lokalnych społeczności, w tym sprawiedliwej transformacji regionów wydobywczych.

To wydarzenie było przede wszystkim dla miłośników jazdy rowerem, ale nie tylko. Organizatorzy bardzo chcieli spotykać się z mieszkankami miast znajdujących się na trasie przejazdu.

- Nie możemy biernie czekać i przyglądać się jak przyszłość naszych dzieci i kolejnych pokoleń zostaje zaprzepaszczana. Martwimy się, że kryzys klimatyczny jest coraz bardziej realny. Ekstremalne zjawiska pogodowe, susze, pożary, topnienie lodowców - to wszystko konsekwencje ludzkiej nieodpowiedzialności. Od pięciu lat rządzący jedynie debatują, zastanawiają się, ale nic nie robią, nie słuchają naukowców. Konieczne jest w Polsce przeprowadzenie przekształceń energetycznych już teraz. Musimy przestać spalać węgiel jak najszybciej! Musimy przestać zanieczyszczać środowisko! - mówi Dorota Herman z Ruchu "Rodzice dla Klimatu", mama Dominika i Julka.

Trasa przebiegała przez Bełchatów, Piotrków Trybunalski, Zalew Sulejowski, Tomaszów Mazowiecki, Skierniewice, Żyrardów i Nadarzyn. Stały skład peletonu rowerowego liczył 10 osób, ale każdy w dowolnym momencie mógł do niego dołączyć.

W miastach-przystankach można było wziąć udział w licznych wydarzeniach: panelach dyskusyjnych i naukowych, ale też w wydarzeniach o charakterze familijnym tj. np.: warsztatach robienia kiszonek, wegańskiego gotowania, naturalnych kosmetyków i szydełkowania ekologicznego. Było wspólne sprzątanie lasów, malowanie eko-muralu farbą pochłaniającą zanieczyszczenia z powietrza oraz wystawa prac artystów i artystek z całego świata, a także dzieci z Polski, pod szyldem międzynarodowej kampanii #OurOtherMother (Nasza Druga Matka).

W Nowym Janowie w pracowni ceramicznej Zbychewka odbyły się warsztaty ceramiczne, pokaz slajdów z wypraw rowerowych Załogi Rowerowej Zgrzyt - Bełchatów na Białoruś, Ukrainę i do Rosji, a przy ognisku rozmowy o wpływie bełchatowskiej kopalni i elektrowni na środowisko. Z okazji Dnia Matki młodzi uczniowie bełchatowskiego technikum TEB Edukacja w Bełchatowie oraz ekipa rodziców „Rowerem dla Klimatu” zaprosili mieszkanki Bełchatowa na plac Narutowicza na spotkanie zapoznawcze, podczas którego rozmawiali o kondycji zdrowotnej, marzeniach na przyszłość oraz wyzwaniach współczesnych. Wszystkie mamy mogły się zrelaksować korzystając z masaży oferowanych przez uczniów technikum TEB.

Symboliczną metą wydarzenia był Sejm w Warszawie, przed którym w niedzielę, 29 maja, nastąpił zjazd rodzicowo-rowerowej masy krytycznej, konferencja prasowa oraz odczytanie i złożenie w kancelarii premiera petycji wzywającej go do działań na rzecz ambitnej polityki klimatycznej.

- Widzimy, jak nasze dzieci wychodzą na ulice, walcząc o swoją przyszłość - zamiast beztrosko cieszyć się dzieciństwem. Tak być nie powinno! Ludzie potrzebują zielonych i sprawiedliwych globalnych reform, które przyczynią się nie tylko do powstawania miejsc pracy, ale przede wszystkim do tworzenia bardziej bezpiecznego świata i przyszłości dla naszych dzieci - dodaje Kamila Kadzidłowska z Ruchu "Rodzice dla Klimatu", mama Julka, Jeremiego i Leona.

Zwieńczeniem rajdu był natomiast wegański rowerowy piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka połączony m.in. z eko-warsztatami, rozmową z uczestnikami rajdu oraz otwartą sceną dla małego eko-artysty-aktywisty na terenie pobliskiego Jazdowa.

Kim są Rodzice dla Klimatu?

Ruch „Rodzice dla Klimatu” to grupa rodziców zaniepokojonych o przyszłość dzieci w kontekście nadciągającej katastrofy klimatycznej. Podobnie jak inne klimatyczne ruchy społeczne opierają się na autorytecie nauki. Ruch powstał w 2019 roku na fali wielotysięcznych strajków Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, początkowo jako wsparcie dla młodych aktywistów, z czasem zaczął także inicjować własne działania wobec polityków i jednostek odpowiedzialnych za pogłębianie kryzysu klimatycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto