MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Maciej Kozakiewicz, kandydat do Parlamentu Europejskiego, odwiedził Bełchatów

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Maciej Kozakiewicz, kandydat do PE, mówił w Bełchatowie o transformacji. Towarzyszyli mu (od lewej) Arkadiusz Rożniatowski Oraz (z prawej) Jacek zatorski
Maciej Kozakiewicz, kandydat do PE, mówił w Bełchatowie o transformacji. Towarzyszyli mu (od lewej) Arkadiusz Rożniatowski Oraz (z prawej) Jacek zatorski Magdalena Buchalska-Frysz
Głównie o czekającej region bełchatowski transformacji energetycznej mówił dziś Maciej Kozakiewicz, kandydat Platformy Obywatelskiej na posła do Parlamentu Europejskiego, który zorganizował w Bełchatowie konferencję prasową

Maciej Kozakiewicz, kandydat do Parlamentu Europejskiego, na konferencji w Bełchatowie

W Bełchatowie gościł dziś Maciej Kozakiewicz, kandydat na posła do Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Obywatelskiej. Podczas konferencji prasowej towarzyszył mu Arkadiusz Rożniatowski, szef lokalnych struktur KO i radny miejski, Magdalena Spólnicka, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego i wiceszefowa Platformy Obywatelskiej regionu łódzkiego oraz Jacek Zatorski, starosta bełchatowski.

Maciej Kozakiewicz to m.,in. pełnomocnik Zarządu Województwa Łódzkiego ds. transformacji regionu bełchatowskiego w latach 2021-2023.

- W zasadzie można powiedzieć, że na transformacji "zjadł zęby" - tak przedstawił kandydata Arkadiusz Rożniatowski. - To on w znacznym stopniu stoi za pozyskaniem 1,5 mld zł na Plan Sprawiedliwej Transformacji dla regionu.

Maciej Kozakiewicz uważa, iż w przypadku Bełchatowa właściwe jest hasło, że "jedyną szansą dla Bełchatowa jest ambitna transformacja".

- Powinna polegać na tym, że godzimy się z tym, iż pewna technologia staje się już przeszłością, ale budujemy zupełnie nową przyszłość na tym, co zostało stworzone przez dwa, trzy pokolenia bełchatowian i osób przyjezdnych - mówi kandydat. - Podziwiam Komisję Europejską, władze Unii Europejskiej za cierpliwość, za wyrozumiałość, za to, że nie do koca przygotowani otrzymaliśmy szansę korzystania z funduszy Sprawiedliwej Transformacji, Blisko 20 proc. tych funduszy już zostało przygotowanych w formie konkursów. Pierwsze konkursy już dotarły do Bełchatowa, m.in. starostwo czy powiatowe szkoły też są ich beneficjentami.

Przypomina jednak, że region czeka gigantyczna praca, bo w najbliższej perspektywie planowany będzie kolejny budżet dla Polski i Unii Europejskiej. - Mamy nadzieję, ze ten budżet dla Bełchatowa będzie znacznie większy - mówi.

Podkreśla, iż ogromnym potencjałem dla Bełchatowa i regionu są tereny poprzemysłowe, które pozostaną po kopalni i elektrowni. A fakt, że w większości należą do jednego podmiotu - spółki skarbu państwa, daje duże możliwości.

- Rząd w porozumieniu z urzędem marszałkowskim władzami lokalnymi, właścicielem czyli Polską Grupą Energetyczną czy spółką PGE GIEK, powinien wypracować formułę w której te tereny zamienią się w taki nowy Bełchatów -mówi. - Nazwaliśmy to w naszych dokumentach "Energopolis" czyli po prostu zupełnie nowe miasto.

Jakie więc mogą być pomysły na nowy Bełchatów czyli zagospodarowanie terenów? Zdaniem Macieja Kozakiewicza, by odpowiedzieć na to pytanie trzeba najpierw przygotować pogłębione analizy.

- Kluczowe jest wyzwanie, jak uruchomić procesy nowych miejsc pracy - podkreśla. - Chodzi o to, czy powstanie tu duży projekt, np. magazynowania energii w sposób, który obecne technologie przewidują w przypadku takiego wyrobiska. Są obecnie przeprowadzane takie analizy na Politechnice Łódzkiej.

Pojawiały się też głosy, by na terenach po kopalni i elektrowni pojawił się przemysł zbrojeniowy. Maciej Kozakiewicz potwierdza, iż prowadzone są rozmowy w tej kwestii. - To jedna z gałęzi, która w okolicznościach panujących w Europie, jak najbardziej może być o tyle łatwiejszą, że decyzje strategiczne podejmowane są na poziomie rządowym - mówi.

Jak uważai jednak, szkoda byłoby, by stolica energetyczna Polski nie słynęła dalej z różnych innowacyjnych rozwiązań w energetyce.

Tu naturalnie pojawiać się może wątek budowy na tym terenie elektrowni atomowej o czym wielokrotnie wspominał poseł Antoni Macierewicz z PiS.

- Elektrownia jądrowa w tych technologiach, które znamy, w Bełchatowie na dziś jest mitem politycznym - podsumowuje ten wątek kandydat Koalicji.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto