Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koparka gigant z KWB Bełchatów przenosi się do odkrywki Szczerców

Grzegorz Maliszewski
Olbrzymia koparka z KWB Bełchatów pokonuje trasę z Pola Bełchatów w kierunku Pola Szczerców przecinając m.in. drogę Rogowiec-Kleszczów
Olbrzymia koparka z KWB Bełchatów pokonuje trasę z Pola Bełchatów w kierunku Pola Szczerców przecinając m.in. drogę Rogowiec-Kleszczów PGE GiEK
Ważąca tysiąc ton koparka z KWB Bełchatów przenosi się z Pola Bełchatów w kierunku szczercowskiej odkrywki. Olbrzymią maszynę można było podziwiać w całej okazałości w okolicach drogi Rogowiec-Kleszczów.

Kierowcy podążający drogą Rogowiec-Kleszczów byli świadkami niecodziennego widoku. Przez drogę, która była zamknięta na kilka godzin, przejeżdżała ważąc około tysiąca ton koparka z bełchatowskiej kopalni. Jak poinformowało PGE GiEK w podróży z Pola Bełchatów w kierunku Pola Szczerców udała się koparka węglowa ERs 710 (K-74). Potężna maszyna porusza się z prędkością nie przekraczającą 0,4 km/h i 19 marca przejechała przez publiczną drogę Rogowiec-Kleszczów.

– To wprawdzie nie jest największa maszyna, jaka pracuje w Kopalni Bełchatów, ale i tak robi wrażenie, kiedy przejeżdża przez drogę przeznaczoną dla ruchu samochodowego – mówi Marian Rainczuk dyrektor KWB Bełchatów. – Maszyna ma ok. 21 metrów wysokości, 82,5 metra długości i waży tysiąc ton. Przewidujemy, że na miejsce, czyli na poziom VII, dotrze ok. 10 kwietnia. Tam będzie wydobywała wegiel i zajmie się deniwelacją spągu, czyli równaniem dna odkrywki – dodaje dyrektor. Koparka ma do pokonania 21 km.

W czasie transportu maszyną kierują m.in. operator – sterujący maszyną z kabiny operatorskiej na koparce, a także przodowy – nadzorujący jej każdy ruch, służby mechaniczne odpowiadające za pojazdy oraz służby elektryczne. Koparka porusza się z prędkością od 3,5 do 7 metrów na minutę, a zasilana jest prądem o napięciu 6 kV. By nie zniszczyć nawierzchni asfaltowej drogi przez którą przejeżdżała, służby kopalni musiały zabezpieczyć ją warstwą piasku.

Koparka ERS 710 różni się od gigantów, które wydobywają węgiel w Kopalni Bełchatów. Zamiast wielkiego koła czerpakowego ma łańcuch z 38 czerpakami, o pojemności 710 litrów każdy. Dyrektor Marian Rainczuk zaznacza, że wysięgnik urabiający, który składa się z 6 elementów, jest bardzo dobrym narzędziem służącym do profilowania dna odkrywki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto