Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kongres węglowy w Bełchatowie odwiedzą specjaliści z całego świata

Grzegorz Maliszewski
Materiały promocyjne
Ponad 300 uczestników z 13 państw weźmie udział w kongresie KWB Bełchatów podpisze umowę o współpracy z czeską kopalnią

Jakie szanse, zagrożenia, a także wyzwania stoją przez branżą węgla brunatnego w najbliższej przyszłości? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi będzie szukać ponad 300 uczestników siódmej edycji Kongresu Górnictwa Węgla Brunatnego, który od 7 od 9 kwietnia odbędzie się w Bełchatowie.
Tegoroczne spotkanie ekspertów z całego świata, które już tradycyjnie zaplanowano w bełchatowskiej hali widowiskowo-sportowej, nosi tytuł "Węgiel brunatny - szanse i zagrożenia".
- Wobec dramatycznych wydarzeń na Ukrainie, zmienia się polityka energetyczna w Europie i rozumienie bezpieczeństwa z tym związanego. Zmienia się zarazem podejście do węgla brunatnego i kamiennego, który wraca do łask - mówi Kazimierz Kozioł, dyrektor KWB Bełchatów. - Według ekspertów rola węgla w najbliższych latach będzie rosła.
Zdaniem Kazimierza Kozio-ła, największym zagrożeniem dla węgla była dotychczasowa unijna polityka, która wręcz jeszcze do niedawna skazywała branżę węglową na wymarcie. Zapowiedzi rządu oparcia polityki energetycznej kraju na węglu, to dobre wiadomości dla bełchatowskiego zagłębia, które zapasy tego surowca ma do 2035 roku (odkrywka Szczerców). Władze kopalni nie kryją jednak, że strategiczne będą kolejne złoża, m.in. to w Złoczewie. Już wkrótce koncern PGE GiEK będzie starał się o uzyskanie koncesji na wydobycie tam węgla.
- Złoczew ma strategiczne znaczenie nie tylko dla bełchatowskiego regionu, ale przede wszystkich dla całego województwa - mówi Kazimierz Kozioł.
W bełchatowskim kongresie udział wezmą eksperci m.in. z Niemiec, Bułgarii, Czech, USA, Serbii, Kanady czy Hiszpanii. Podczas spotkań górnicy z Bełchatowa będą mogli wymienić się doświadczeniami i nowinkami technologicznymi z przedstawicielami zagranicznych kopalń. Dojdzie też do oficjalnego podpisania umowy o szerokiej współpracy z kopalnią Severočeské doly, która wydobywa węgiel z największego w północnych Czechach zagłębia węglowego.
- Dzięki współpracy nasi górnicy będą mogli wyjeżdżać do czeskiej kopalni podpatrywać ich technologie związane z wydobyciem. U siebie oczywiście będziemy gościć pracowników z Czech - mówi Kazimierz Kozioł.
Kongresowi towarzyszyć będzie również wielobranżowa wystawa firm i instytucji, na której swoje produkty zaprezentują zakłady z sektora wydobywczego i elektroenergetycznego. Wystawcy będą prezentować nowe trendy i technologie stosowane w górnictwie. Na ekspozycji obecne będą takie firmy jak BEA, Bosch-Rexroth, Komatsu, Semper-trans czy Siemens.
Podczas kongresu wygłoszonych zostanie około 50 referatów, które później znajdą się w wydawnictwie kongresowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto