18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Juniorzy tworzyli gazetę podczas Letniej Szkoły Junior Media w Kleszczowie

Grzegorz Maliszewski
Uczniowie już wiedzą, że grunt to dobre zaplanowanie gazety
Uczniowie już wiedzą, że grunt to dobre zaplanowanie gazety
Nie jest ważne to, że jedni pochodzą z Gdańska, Wrocławia czy Poznania, a drudzy z małego Kraśnika czy Wadowic. Liczy się tylko jedno - pasja i chęć stworzenia dobrej gazety.

Najlepsi z najlepszych. Młodzi dziennikarze z całej Polski, najlepsi twórcy gazetek szkolnych, biorący udział w programie Junior Media, przez blisko tydzień gościli w kompleksie Solpark w Kleszczowie. Pod okiem redaktorów "Polski Dziennika Łódzkiego" uczniowie podstawówek, gimnazjów i liceów przez sześć dni pisali reportaże, informacje i robili zdjęcia w najbogatszej gminie w Polsce. Owocem ich pracy będzie gazetka, która już we wrześniu ukaże się z głównym wydaniem "Dziennika Łódzkiego" i pozostałych dzienników grupy wydawniczej Polskapresse.

- O czym napiszą do gazety? O wszystkim, co zobaczyli i poznali. Artykuły będą różnorodne. Będzie m.in. krótki fotoreportaż, felieton, wzmianki o tym, jak się uczniowie tutaj bawili, z kim się spotkali, będzie nawet sekcja sportowa. Część uczniów miała okazję wziąć udział w zawodach w Solparku, dlatego w gazecie opiszą swoje osiągnięcia - mówi Nina Ruszczyńska z Polskapresse w Warszawie. - Staramy się, aby dzieci nie odczuwały stresu i traktowały to jako formę zabawy, bo te warsztaty są dla nich przecież nagrodą. Delikatnie im jednak przypominamy, że ich praca będzie oglądana przez tysiące czytelników. Nie chodzi o wywieranie presji, ale formę nauki poprzez zabawę.

Dlatego przez miniony tydzień młodzi dziennikarze oprócz szlifowania warsztatu mieli czas na relaks. Były wycieczki po kleszczowskiej strefie przemysłowej, kopalni i elektrowni, ognisko, wizyty na basenie, a także zajęcia sportowe w kompleksie Solpark, który na młodzieży zrobił ogromne wrażenie.
- To jest bajka. Możemy korzystać z basenu, siłowni, nocujemy w eleganckich pokojach. Wszystko na miejscu, po prostu rewelacja - mówi Artur Łapot z Technikum nr 10 we Wrocławiu, uczeń klasy o profilu informatycznym. Artur w warsztatach zajmuje się głównie fotografią i obsługą informatyczną. Pomaga też młodszym kolegom z podstawówek.

- Pracy jest dużo, ale jest wspaniale. Robię fotoreportaż o indywidualnościach w letniej szkole - opowiada Artur. - Czy mamy tremę? Odczuwalna jest mała presja. Z tego, co rozmawiałem z kolegami, to mieliśmy bardziej wizję wypoczynkową tego wyjazdu, ale odpowiedzialność jest duża, ale czas na relaks też jest.
Łukasz Cętkowski i Tomek Ślęzak, którzy wydają gazetę "Śmiało" w Technikum w Sosnowcu, chwalą sobie pobyt w Kleszczowie. Ich zdaniem udział w projekcie Junior Media zmienił także ich szkolną gazetkę.

- Te warsztaty to dla nas cenne doświadczenie. Mieliśmy okazję poznać ciekawych ludzi, m.in. dziennikarzy i redaktorów, dowiedzieć się od kuchni, jak powstaje gazeta - mówi Łukasz Cętkowski. - Na warsztatach przygotowujemy fotoreportaż, w którym mamy przedstawić gminę pod kątem gospodarczym. Muszę przyznać, że zaskoczył nas ogrom tutejszej kopalni i elektrowni - dodaje.
- Warsztaty dały nam sporo do myślenia na temat zawodu dziennikarza, dowiedzieliśmy się, że wymaga sporo poświęceń. Najciekawsze dla nas było spotkanie z panem redaktorem, który zajmuje się sportem, bo sami piszemy też o sporcie w szkolnej gazetce. Okazuje się, że trzeba naprawdę znać się na rzeczy i poświęcić temu dużo czasu - mówi Tomek Ślęzak.

Podczas warsztatów w Kleszczowie młodym dziennikarzom nie brakowało także brawurowych pomysłów na artykuły. Takim był wywiad z Marylą Rodowicz. Szansa na spotkanie z artystką pojawiła się przy okazji dożynek gminnych w Kleszczowie, na których gwiazda występowała. Uczniowie podstawówek przygotowali ogromny plakat: "Junior Media Kocha Marylę! Prosimy o 5 minut wywiadu", który zaprezentowali przed sceną podczas występu artystki. Z pomocą opiekunów i za wstawiennictwem władz gminy i menadżera udało się uczniom z Marylą porozmawiać.
- Pytałyśmy o to, jak łączy pracę z rodziną. Rozmawiałyśmy o jedzeniu, mówiła, że za owocami nie przepada, ale lubi warzywa, m.in. brokuły i koperek, który dodaje niemalże do wszystkiego. Była bardzo miła. Myślałyśmy, że będzie trochę gorzej - mówi Kasia Pietrzak ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Poznaniu.

Prawdopodobnie artystkę do spotkania z młodymi dziennikarzami ostatecznie przekonał Michał Mazur z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Kraśniku, który zaśpiewał na jednej scenie z Marylą dwie piosenki.
- Bardziej do śpiewania wypchnęły mnie koleżanki. Na co dzień uczę się śpiewu, obok dziennikarstwa to moja pasja. Kim chciałbym zostać w przyszłości? Może śpiewającym dziennikarzem - śmieje się Michał.

Uczestnicy Letniej Szkoły Junior Media warsztaty zakończyli wizytą w redakcji "Dziennika Łódzkiego" w Łodzi, gdzie pod okiem redaktorów dopracowywali kształt gazetki. Jej premiera już 20 września.
Junior Media to edukacyjny projekt Polskapresse oraz Wydawnictwa Pedagogicznego OPERON, dzięki któremu powstają gazetki szkolne. Partnerami Letniej Szkoły Junior Media są Solpark-Kleszczów oraz CCR Polska. Sponsorem jest Salin Piłkarski Zina z Łodzi.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto