Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski Bełchatowa. Rusza głosowanie

Maciej Wiśniewski
W poniedziałek rusza głosowanie nad budżetem obywatelskim. Znów są kontrowersje wokół projektów, które zostały odrzucone przez urzędników. Co wybiorą bełchatowianie?

Budżet obywatelski Bełchatowa. W poniedziałek rusza głosowanie w piątej edycji budżetu obywatelskiego. Z 71 projektów, które jeszcze przed wakacjami wpłynęło do magistratu, zostało 57. Spośród tylu będziemy mogli wybierać.

Jak każdego roku, tak i tym razem emocje budzą te pomysły, które zostały odrzucone. Jak podkreślają urzędnicy, do głosowania nie dopuszczono projektów wadliwych formalnie. To te, które dotyczyły inwestycji na terenach nie należących do miasta, nie mogły być zrealizowane w jednym roku, bądź koszty dalsze koszty eksploatacji przewyższały wartość projektu. - Mieliśmy dwa zapytania o to, dlaczego odrzucono projekty, wnioskodawcy dzwonili z prośbą o uszczegółowienie - mówi Iwona Nowak, koordynatorka wydziału pomocy społecznej i zdrowia w magistracie, który nadzoruje budżet obywatelski.

Ale są wątpliwości, które uzasadnienia nie znajdują. Tak twierdzi bełchatowianka Barbara Maron, autorka w sumie siedmiu projektów. Jej wątpliwości budzi odrzucenie dwóch tzw. projektów miękkich, dotyczących koncertów, jazzowych oraz muzycznego „Miszmasz”, czyli koncertów różnych gatunków muzyki. - W uzasadnieniu napisano, że przecież odbywają się koncerty stypendystów miasta - mówi Barbara Maron. - Wygląda na to, że w ocenie pani prezydent koncerty stypendystów wyczerpują ofertę kulturalną miasta. Z całym szacunkiem dla stypendystów, ale moje projekty dotyczyły czegoś innego - podkreśla. - Jest mi przykro, że je odrzucono, nie dając możliwości oceny przez mieszkańców.

Lista projektów, na które można głosować z opisem

Ostateczna lista projektów trafiła na biurko prezydent miasta. Wcześniej weryfikowali ją urzędnicy z wszystkich wydziałów magistratu i grupa radnych. - Gdy przy którymś projekcie pojawiły się wątpliwości, były one bardzo skrupulatnie weryfikowane pod kątem formalnym - podkreśla Iwona Nowak.

Ostatecznie od poniedziałku będziemy mogli głosować na 14 projektów miękkich i 43 twarde. Wśród tych pierwszych są też koncerty (w tym konkretnych wykonawców, jak O.S.T.R., czy Strachy Na Lachy), animacje na placach zabaw, warsztaty dla przedszkolaków i dorosłych, czy biesiada dla mieszkańców. Wśród projektów są też zajęcia dla seniorów, badania wad postawy u dzieci, wydanie publikacji o historii Grocholic, czy aktywizacja seniorów.

Wśród projektów inwestycyjnych są tradycyjnie place zabaw, budowa parkingów, remont ulic, rewitalizacje terenów zielonych, zatoczki „Kiss and Ride” przy szkołach. Wśród odrzuconych pomysłów znalazły się kolejny raz rower miejski, czy m.in. park trampolin oraz wodny plac zabaw, a więc atrakcje, których w Bełchatowie jeszcze nie ma.

Głosować można od poniedziałku do 19 września do godz. 15.30. Wyniki poznamy dopiero sześć dni później. Głos oddać można tylko raz, na maksimum trzy projekty miękkie i trzy twarde. Głosowanie odbywać się będzie na stronie decydujemy.belchatow.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto