Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bełchatów. Władze miasta chcą sprzedać „Gwarek”

Marcin Darda
Marcin Darda
Postawiony w 1983 r. budynek „Gwarka” zostanie prawdopodobnie wystawiony na sprzedaż.
Postawiony w 1983 r. budynek „Gwarka” zostanie prawdopodobnie wystawiony na sprzedaż. Anna Frysz
Na najbliższej sesji Rady Miejskiej Bełchatowa głosowany będzie projekt uchwały w sprawie przeniesienia dwóch filii Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Władze miasta chcą sprzedać „Gwarek”.

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej Bełchatowa głosowany będzie projekt uchwały w sprawie przeniesienia dwóch filii Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. W jednym przypadku otworzy to drogę do sprzedaży budynku „Gwarka”.

Co prawda nie ma jeszcze uzasadnienia projektu uchwały w sprawie przeniesienia filii biblioteki z „Gwarka” na osiedlu Dolnośląskim ani filii znajdującej się na tzw. kwadracie przy siedzibie Bełchatowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ale fakt, że taki intencyjny projekt jest przygotowywany potwierdza nam Kryspina Rogowska, rzecznik bełchatowskiego Urzędu Miasta.

- Żaden z pracowników obu filii, które zostaną przeniesione, nie zostanie zwolniony – zapewnia Kryspina Rogowska. - Obie filie będą funkcjonować w siedzibie głównej biblioteki. Odległość do ich nowej lokalizacji to zaledwie półtora kilometra, a w Bełchatowie komunikacja miejska jest bezpłatna, dostępność nie powinna być zatem problemem. Poza tym, głównie z myślą o seniorach, wprowadzimy usługę „Książka na telefon”.

Terminy zmiany lokalizacji obu filii póki co znane nie są, bo na razie chodzi o uchwałę intencyjną. Jednak w przypadku budynku „Gwarka” chodzi o głębszy kontekst, bo usunięcie z niego filii biblioteki de facto otwiera drogę do sprzedaży tej nieruchomości. Nieoficjalnie wiadomo, że prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska badała już grunt i rozmawiała w sprawie ewentualnego wystawienia na sprzedaż budynku z szefami klubów Rady Miejskiej.

Budynek „Gwarka” niemal w środku osiedla Dolnośląskiego oddano do użytku w 1983 r., stanowił jedno z pierwszych zaplecz kulturalnych dla rodzin górników w rozwijającym się wówczas w szybkim tempie Bełchatowie. Mieścił się tu m.in. klub tańca towarzyskiego, klub modelarzy, „Gwarek” był także oficjalną siedzibą i miejscem prób górniczej orkiestry, która przeniosła się już do Hali Sportowej. „Gwarek" był też filią dawnego Miejskiego Ośrodka Kultury, a dziś oddziałem Miejskiego Centrum Kultury.

Nie jest znana póki co szacunkowa wartość budynku. Jednokondygnacyjny „Gwarek” ma 911 metrów kwadratowych powierzchni, stan techniczny budynku nie jest najlepszy, nieruchomość nie jest także przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jego plusem jest natomiast lokalizacja, bo stoi niemal w środku najludniejszego bełchatowskiego osiedla, w okolicy są m.in. banki i centra handlowe. Potencjalny nabywca będzie zatem najprawdopodobniej rozważał wyburzenie budynku i postawienie w jego miejscu nowego.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto