Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opuszczony pałac w Pudliszkach był świadkiem ważnych wydarzeń. To tam powstał pierwszy w Polsce ketschup

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Pałac należał m.in. do twórcy Hakaty, czy producenta pierwszego ketschupu w Polsce. Gościli w nim Adam Mickiewicz i Cyprian Kamil Norwid.
Pałac należał m.in. do twórcy Hakaty, czy producenta pierwszego ketschupu w Polsce. Gościli w nim Adam Mickiewicz i Cyprian Kamil Norwid. Łukasz Cichy
W Pudliszkach znajduje się opustoszały klasycystyczny pałac, który był świadkiem wielu wydarzeń. Pałac należał m.in. do twórcy Hakaty, czy producenta pierwszego ketschupu w Polsce. Gościli w nim Adam Mickiewicz i Cyprian Kamil Norwid.

Pudliszki to wioska w gminie Krobia w powiecie gostyńskim w województwie wielkopolskim. Liczy 2 tys. 356 mieszkańców.

- Położenie pagórkowate, pochylone na zachód. Na łąkach znajduje się torf i margiel biały; dawniej były bagniste i zarastały olszyną. Przez łąki te, tam gdzie teraz wiedzie żwirówka do Ponieca, była niegdyś droga brukowana z mostem, a po prawej stronie jej głęboki dół, zwany Porąbka. Na polach wyorano znaczny kawał bursztynu. Żale i mogilniki poodkrywano tu liczne, dziś po nich śladu nie zostało - pisał Edmund Callier, XIX-wieczny historyk i publicysta.

Liczni właściciele Pudliszek

Następnymi właścicielami byli: Pudliszewcy herbu Habdank, Granowscy herbu Leliwa, Gorzeńscy herbu Nałęcz, Wilczyńscy herbu Poraj, Pruscy herbu Prawdzic i Łubieńscy herbu Pomian. W 1855 r. dobra nabył Hermann Kennemann, jeden z twórców Związku Popierania Niemczyzny na Kresach Wschodnich (Hakaty). W 1920 r. majątek kupił Stanisław Fenrych, którego brat był burmistrzem Krotoszyna. Zasłynął on produkcją marmolady i powideł. Posiadał także gorzelnię, tartak i cegielnię oraz sady owocowe i plantacje warzywne. W skład dominium poza Pudliszkami wchodziły: Karzec, leśnictwo Karzeckie, Kokoszki, Kuczyna, Kuczynka i Zawady.

W Pudliszkach urodził się generał dywizji Franciszek Dzierżykraj Morawski herbu własnego, adiutant generała Józefa Dąbrowskiego i marszałka Józefa księcia Poniatowskiego, a także minister wojny w okresie powstania listopadowego.

Pałac w Pudliszkach został wybudowany po 1823 r. dla Józefa Łubieńskiego w dobrach posagowych jego żony Józefy Pruskiej. W 1831 r. w pałacu gościł Adam Mickiewicz, a w latach 1842 i 1846 - Cyprian Kamil Norwid, którzy odwiedzili Józefę Łubieńską. Przed pałacem powstań pomnik Mickiewicza. Pałac otacza przepiękny krajobrazowy park o powierzchni 4,52 ha. Po 1894 r. został przebudowany przez właściciela Hermanna Kennemanna z Klęki. Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono, a obecnie pałac jest własnością prywatną.

Pierwszy ketschup w Polsce!

Józef Łubieński w 1847 r. założył w Pudliszkach pierwszą w Wielkopolsce cukrownię zlikwidowaną przez Kennemanna, który postawił na gorzelnię. Stanisław Fenrych postawił na przetwórnię owocowo-warzywną. To właśnie pałac był pierwszą siedzibą firmy w latach 1920-1923, a potem uruchomiono nową fabrykę. W 1927 r. jako pierwszy w Polsce zaczął produkować ketchup, a w 1929 r. Fenrych gościł samego prezydenta Ignacego Mościckiego. Po wojnie firma, jak i cały majątek zostały upaństwowione, w 1994 r. przekształcono ją w spółkę akcyjną, a od 1997 r. w większości należy do koncernu Kraft Heinz.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto