Zwycięstwo polskich siatkarzy z Holandią i Czechami. Siatkarze PGE Skry w kwadracie dla rezerwowych [ZDJĘCIA]

Trener Vital Heynen w meczach grupowych rotuje składem, aby wykrystalizować skład, który powalczy o złoto cev.eu
Po wygranej na starcie Mistrzostw Europy z Estonią 3:1, w kolejnych dwóch meczach Polacy nie stracili ani jednego seta pokonując najpierw Holendrów 3:0 (25:19, 25:18, 25:19) oraz Czechów (25:18, 25:12, 25:15). O ile w starciu z Estończykami na parkiecie występowali gracze PGE Skry Bełchatów, to w rywalizacji z Holandią i Czechami trener Vital Heynen nie wprowadził na boisko: Artura Szalpuka, Jakuba Kochanowskiego oraz Karola Kłosa.

Biało-czerwoni w rywalizacji ze współgospodarzami turnieju, czyli Holandią poradzili sobie bez najmniejszych problemów. W wypełnionej po brzegi hali w Rotterdamie polscy siatkarze w każdym secie nie dali zdobyć rywalom 20 i więcej punktów. Ciekawostką jest fakt, że trenerem Holendrów jest Roberto Piazza, który pracę w tym zespole zaczął po odejściu z PGE Skry po zakończeniu poprzedniego sezonu.

Wracając do meczu, najlepiej punktującym zawodnikiem na boisku był Wilfredo Leon, który zdobył 12 oczek. Można stwierdzić, że to niezbyt najlepsza liczba, ale bardzo równo grała i punktowała cała drużyna. Po dziesięć oczek zdobyli: Maciej Muzaj i Mateusz Bieniek, osiem punktów wywalczył Michał Kubiak, a siedem zdobył Piotr Nowakowski.

W ataku nieznacznie lepsi byli Holendrzy, ale obie ekipy grały w tym elemencie na wysokim poziomie. Znaczna różnica była w przyjęciu, bo aż o 17% lepsi byli Polacy.

W starciu z Czechami siatkarze prowadzeni przez Vitala Heynena w niespełna półtorej godziny zdołali wygrać gładko, bo 3:0, a najwięcej oczek rywale zdobyli w pierwszym secie, który zakończył się wygraną Polski 25:18.

Pod względem ilości zdobytych punktów znów brylował Wilfredo Leon, ponieważ zdobył on ich 15. Mateusz Bieniek zapunktował 13 razy, Michał Kubiak 10, Piotr Nowakowski 8, a Maciej Muzaj 6.

W przyjęciu Polacy zdeklasowali rywali. Skuteczność biało-czerwonych w tym elemencie wyniosła 41%, a Czechów zaledwie 13%. W ataku reprezentanci Polski uzyskali wynik 54%, a południowi sąsiedzi 48%.

Aktualnie w tabeli grupy D reprezentacja siatkarzy znajduje się na pozycji lidera z dorobkiem dziewięciu punktów po trzech meczach i bilansem setowym 9:1.

Kolejne spotkanie Polacy rozegrają we wtorek 17 września o godz. 17. Rywalem biało-czerwonych będzie Czarnogóra.

Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn 2019:
Holandia - Polska 0:3 (19:25, 18:25, 19:25)

Holandia: Plak, Parkinson, Abdel-Aziz, van Solkema, van Garderen, Ter Horst, Dronkers (libero) oraz Jorna, Hoogendoorn, Keemink, Van der Ent, Andringa (libero)

Polska: Drzyzga, Leon, Nowakowski, Muzaj, Kubiak, Bieniek, Zatorski (libero) oraz Komenda, Konarski, Wojtaszek (libero)

Polska - Czechy 3:0 (25:18, 25:12, 25:15)

Polska: Drzyzga, Leon, Nowakowski, Muzaj, Kubiak, Bieniek, Zatorski (libero) oraz Komenda, Śliwka, Konarski

Czechy: Janouch, Dzavoronok, Sedlacek, Zajicek, Finger, Galabov, Kunc (libero) oraz P. Bartos, Hadrava, A. Bartos, Sobotka, Janku, Monik (libero)

Awans Iranu Milada Ebadipoura do II rundy Mistrzostw Azji

Po triumfie Irańczyków 3:0 nad Sri Lanką reprezentacja w której występuje Milad Ebadipour wygrała bez straty seta z Katarem 3:0 (25:18, 25:15, 25:17). W ostatnim meczu grupowym Irańczycy ulegli Australii 1:3 (25:22, 23:25, 21:25, 21:25) i zajmując drugie miejsce z dorobkiem sześciu oczek awansowali do drugiej rundy, a tam w grupie E reprezentacja Iranu zmierzy się we wtorek 17 września o godz. 18.30 z Chinami oraz w środę 18 września o godz. 18.30 z Indiami, które kolejno mają odpowiednio po trzy i dwa zwycięstwa na koncie w fazie grupowej. W bezpośrednim meczu Chińczycy pokonali Indie 3:0.