Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwolnienia w PGE GiEK. Związki zawodowe powiadomiły Inspekcję Pracy

Redakcja
Związek Zawodowy Polskiej Grupy Energetycznej powiadomił Państwową Inspekcję Pracy o naruszeniu przez pracodawcę indywidualnego prawa pracy.

Jak czytamy w piśmie podpisanym przez przewodniczącego Adama Olejnika: Od początku kwietnia 2020 roku po objęciu przez Wiolettę Grzybowską funkcji prezesa PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA rozpoczął się proces niezgodnego z prawem zwalniania pracowników na niespotykaną dotychczas skalę. Występująca w roli pracodawcy prezes zarządu rozwiązała kilkadziesiąt umów o pracę pomijając na niej ciążący obowiązek konsultacji ze związkiem zawodowym. (...)
Niewątpliwie takie zachowanie narusza także przepisy zbiorowego prawa pracy, które uzbroiło związki zawodowe przez bezprawiem, którego dopuszcza się w powyższych przypadkach pracodawca. Dziś pozostaje bez odpowiedzi jeszcze jedno pytanie. Kto, po wyrokach przywracających zwolnionych pracowników do pracy, pokryje koszty odszkodowań i kto poniesie konsekwencję za plamę na wizerunku spółki giełdowej naruszającej przepisy prawa pracy na taką skalę.
W związku z powyższym wnoszę o przeprowadzenie postępowania kontrolnego w celu stwierdzenia naruszeń prawa pracy.
Podpisano Adam Olejnik

Związki zawodowe przeciwne są także zamierzeniom władz koncernu PGE GIEK dotyczącym skoszarowania i odizolowania od świata wszystkich pracowników, wykonujących istotne prace dla kopalni i elektrowni.
- Taka forma skoszarowania może doprowadzić do buntu wśród załogi. I co wtedy? Będziecie strzelać do pracowników opuszczających miejsca odosobnienia? - napisali przedstawiciele związków zawodowych. Związkowcy skrytykowali także zakup łóżek, śpiworów i racji żywnościowych przez władze spółki, bo takie działania uważają za nieprzemyślane.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto