Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Związkowcy z kopalni zorganizują pikiętę w obronie odkrywki Złoczew

Grzegorz Maliszewski
Adam Olejnik, przewodniczący MZZ „Odkrywka” w KWB Bełchatów, zapowiada pikietę w obronie Złoczewa
Adam Olejnik, przewodniczący MZZ „Odkrywka” w KWB Bełchatów, zapowiada pikietę w obronie Złoczewa Archwium
Wciąż nie ma decyzji środowiskowej dla budowy kopalni węgla brunatnego w Złoczewie. Związkowcy z kopalni w Bełchatowie zapowiadają protesty w obronie inwestycji

Prawdopodobnie jeszcze przed wakacjami organizacje związkowe z bełchatowskiej kopalni będą protestować przeciwko kolejnemu przełożeniu decyzji w sprawie kopalni węgla brunatnego w Złoczewie. Strategiczne złoża są ważne dla mieszkańców powiatu sieradzkiego, w którym będą wydobywane, ale także dla bełchatowskich zakładów. Elektrownia Bełcha-tów w przyszłość mogłaby być zasilana węglem ze Złoczewa, a cześć doświadczonych górników z kopalni Bełchatów liczy na to, że w przyszłości znajdzie pracę w budowanej odkrywce.

Niestety kolejny raz przełożono wydanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Decyzja miała zapaść do 28 kwietnia. Tymczasem nic takiego nie nastąpiło. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi, tłumacząc się znacznym stopniem „skomplikowania sprawy”, kolejny termin decyzji wyznaczyła na... 29 września.

- Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia „Wydobycie węgla brunatnego ze złoża Złoczew” nie została wydana ze względu na braki, jakie występują w złożonym przez inwestora raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko - mówi Kazimierz Perek, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Łodzi.

Niestety bez decyzji środowiskowej koncern PGE GiEK nie może złożyć wniosku o koncesję na wydobycie węgla w Złoczewie. Z ciągłym odkładaniem decyzji w sprawie inwestycji nie chcą pogodzić się związkowcy z bełchatowskiej kopalni, którzy uważają, że Złoczew to „być albo nie być dla górnictwa w regionie”.

- Odkładanie tej decyzji dla mnie jest niezrozumiałe. Trzeba działać póki nie będzie za późno, bo mam wrażenie, że toczą się tutaj jakie polityczne rozgrywki - mówi Adam Olejnik, szef MZZ „Odkrywka” w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.

Jego zdaniem, chodzić może o to, by pierwsza koncesję otrzymała odkrywka w Gubi-nie (województwo lubuskie). Ostrzega, że wtedy inwestycja w Złoczewie może w ogóle nie dojść do skutku.

- W takiej sytuacji, biorąc pod uwagę unijną politykę, będzie już po Złoczewie - mówi Adam Olejnik. - Jesteśmy zdeterminowani, aby protest zorganizować jeszcze przed wakacjami - dodaje.

Związkowcy z „Odkrywki” chcą zorganizować pikietę przed siedzibą RDOŚ w Łodzi. Niewykluczone, że połączą siły z innymi organizacjami związkowymi z kopalni, które też planują działania, zarówno te „dyplomatyczne”, jak i na ulicy.

- Chcemy zwrócić się do posłów i senatorów z regionu, aby zajęli się tym tematem - mówi Zbigniew Matyśkiewicz, szef kopalnianej „Solidarności”. - Przygotowujemy różne scenariusze działania z paleniem opon włącznie. Nie odpuścimy tego tematu.

Niepewność w sprawie Złoczewa zasiał też Andrzej Piotrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii. W lutym na spotkaniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, mówiąc o możliwych wariantach inwestycji w Złoczewie, nie wykluczył czarnego scenariusza, według którego inwestycja nie powstanie, a węgiel do bełchatowskiej elektrowni będzie dowożony ze Śląska.

Coraz więcej znaków zapytania wokół Złoczewa to również wynik unijnej polityki klimatycznej, która nastawiona jest na ograniczanie roli węgla w energetyce.

Złoczew - Strategiczna inwestycja
Budowa kopalni węgla brunatnego w Złoczewie to strategiczna dla naszego regionu inwestycja. Odkrywka to tysiące miejsc pracy i przedłużenie życia bełchatowskiej elektrowni.

Szacuje się, że złoczewskie złoże to 600 mln ton węgla brunatnego. PGE planując inwestycję, bierze pod uwagę zarówno wariant z budową nowej elektrowni przy odkrywce, jak i opcję zakładającą transport węgla brunatnego do elektrowni w Bełchatowie. Budowa kopalni w Złoczewie oznaczałaby 2 - 2,5 tys. miejsc pracy dla mieszkańców z rejonu Złoczewa. Pracę w nowej odkrywce znalazłaby też część górników z Bełchatowa, którzy byliby niezbędni przy budowie kopalni i szkoleniu załogi. Na inwestycji w Złoczewie skorzystałyby też firmy z regionu, które od lat współpracują z bełchatowską kopalni i elektrownią.

Koncern PGE GiEK początkowo zakładał, że koncesję dla Złoczewa uzyska w pierwszym kwartale 2017 r. Teraz mówi się o przyszłym roku. Rozpoczęcie eksploatacji węgla planowane jest w 2030 r., a zakończenie wydobycia dopiero w 2061 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto