Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Związkowcy z kopalni Bełchatów grożą protestami. Żądają koncesji dla Złoczewa

Redakcja
Archiwum
Związki zawodowe z KWB Bełchatów zamiast kolejnych obietnic domagają się koncesji dla odkrywki Złoczew. Czy już we wrześniu dojdzie do protestów w stolicy?

Obietnice wiceministra środo-wiska, który podczas obchodów Dnia Energetyka zapew-niał, że „dołoży wszelkich starań”, aby koncesja dla odkrywki Złoczew była uzyskana do końca roku, zamiast uspokoić, jeszcze bardziej rozzłościły górników z Bełchatowa. Pracownicy kopalni, a także spółek zależnych PGE, mają dosyć kolejnych obietnic w sprawie budowy kopalni i grożą protestami w stolicy.

- Nie zamierzamy czekać do końca roku, chcemy konkretów i koncesji - mówi Adam Olejnik, przewodniczący MZZ „Odkrywka” w KWB Bełchatów.

W połowie września w Beł-chatowie ma odbyć się Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. Związkowcy ostrzegają, że jeśli podczas tego spotkania nie pojawią się żadne konkrety w sprawie Złoczewa, rozpoczną się protesty.

- Zablokujemy stolicę, na ulicę wyjdą nie tylko pracownicy kopalni, ale też spółek zależnych PGE. Nie chodzi tutaj o politykę i wybory, ale o miejsca pracy dla wielu tysięcy osób - mówi Adam Olejnik, który dodaje, że związkowcy chcą protestować przed ministerstwami i siedzibą PGE.

Największe organizacje związkowe z kopalni zwracają uwagę, że bełchatowski kompleks energetyczny bez otwarcia nowej odkrywki czeka w ciągu kilku najbliższych lat „radykalne ograniczenie wydobycia, a tym samym ograniczenie produkcji energii elektrycznej”. Ich zdaniem konsekwencją tych wydarzeń będzie redukcja zatrudnienia w kopalni i elektrowni. Złoża węgla w odkrywce Szczerców pod Bełchatowem całkowicie wyczerpią się około 2036 roku, a węgla z pola Bełchatów wystarczy jeszcze tylko na kilka najbliższych lat.

- Problem dotyczy naszej przyszłości i całego regionu. Będziemy o nią walczyć - ostrze-gają organizacje związkowe z kopalni w apelu, który wysłano m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego, ministerstw energii i środowiska, a także... prezesa PiS.

Procedura w sprawie koncesji dla Złoczewa przeciąga się m.in. ze względu na protesty ekologów i mieszkańców, którzy zaskarżyli studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Ostrówek. Ekolodzy odwołali się też od decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Sprawę rozpatruje generalny dyrektor ochrony środowiska, który przesunął termin zakończenia postępowania na 29 listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto