Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Związki zawodowe z elektrowni Bełchatów pytają o zatrudnianie w PGE GiEK

Grzegorz Maliszewski
Kontroli sposobu zatrudniania domagał się m.in. Andrzej Nalepa (w środku), przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w elektrowni
Kontroli sposobu zatrudniania domagał się m.in. Andrzej Nalepa (w środku), przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w elektrowni Grzegorz Maliszewski
Związkowcy z bełchatowskiej elektorwni mają wątpliwości, czy nowe osoby są zatrudniane zgodnie z procedurami i kodeksem etyki w PGE. Koncern już przeprowadził kontrolę. Co z niej wynika?

Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego oraz Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Elektrowni wysłały zgłoszenie do PGE z wnioskiem o kontrolę zatrudnienia w bełchatowskiej elektrowni, a także koncernie PGE GiEK. Chodzi o okres od początku 2016 roku do chwili obecnej. Związkowcy z elektrowni mają bowiem wątpliwości czy nowi pracownicy są zatrudniani zgodnie z obowiązującymi w PGE procedurami. Od ubiegłego roku w całym PGE funkcjonuje tzw. kodeks etyki czyli zbiór podstawowych wartości etycznych, zasad i standardów, których przestrzegania oczekuje się od pracowników, a także od kadry zarządzającej.

Związkowcy przekornie tłumaczą, że postanowili zwrócić się do PGE, bo uznali, że działanie koncernu, m.in. w kwestii przestrzegania zasad kodeksu etyki, nie jest fikcją na potrzeby marketingu, dlatego „liczą na rzetelną kontrolę”.

Andrzej Nalepa, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w elektrowni Bełchatów przyznaje, że wątpliwości związane z zatrudnianiem nasiliły się po kolejnych medialnych doniesieniach o przyjęciach do pracy osób, często związanych z PiS.

- Spółka giełdowa powinna zareagować wraz z wyciągnięciem ewentualnych konsekwencji w stosunku do osób odpowiedzialnych - mówi Andrzej Nalepa. - Czekamy na ruch ze strony PGE - dodaje.

W ostatnich kilkunastu miesiącach nominacji, o których głośno się mówiło, było całkiem sporo. W marcu nowym dyrektorem technicznym elektrowni Bełchatów został Andrzej Lege-żyński, pochodzący z Zawidowa koło Bogatyni. Z tej samej miejscowości pochodzi Sławomir Zawada - prezes PGE GiEK. Legeżyński wcześniej w elektrowni przepracował kilka miesięcy. Z kolei w kopalni dyrektorem ekonomiczno-finansowym została Lucyna Zyberyng, ostatnio prezes TBS w Tomaszowie Maz. Jej mąż jest członkiem zarządu okręgu piotrkowskiego PiS. W lutym asystentem Mariana Rainczuka, dyrektora kopalni Bełchatów, został z kolei Konrad Hennig, politolog i wykładowca akademicki, który starał się o mandat radnego z łódzkiej listy PiS. W ubiegłym roku posadę dyrektora departamentu komunikacji w PGE GiEK otrzymała z kolei związana z PiS Agnieszka Wysocka. Wcześniej była wiceprezydentem Bełcha-towa, a przed wyborami samorządowymi nauczycielką języka niemieckiego. Z kolei szefem departamentu HR został Marek Szydłowski, radny powiatowy PiS z Pajęczna, który przed nominacją uczył języka polskiego w miejscowej szkole, a wcześniej był dyrektorem placówki.

Biuro prasowe PGE poinformowało, że po otrzymaniu zgłoszenia kontrolę już przeprowadzono i nie stwierdzono nieprawidłowości, a rekrutacja pracowników jest prowadzona zgodnie z regułami funkcjonującymi w spółce, a także w zgodzie z zasadami i wartościami opisanymi w kodeksie etyki.

- Podstawą zatrudniania pracowników są uzasadnione potrzeby kadrowe, wynikające z wykonywanych zadań, z uwzględnieniem potrzeb doskonalenia i usprawnienia procesów, wprowadzania nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych czy wystąpienia istotnych uwarunkowań ekonomicznych, prawnych lub społecznych - poinformowało PGE. -Przyjęcia osób z zewnątrz każdorazowo podyktowane są uzasadnionymi potrzebami pracodawcy, np. w przypadku zatrudnienia kandydatów o wysokich lub rzadkich na rynku pracy kwalifikacjach, potwierdzonych odpowiednim doświadczeniem zawodowym - zapewnia PGE.

Niestety na pytanie o liczbę osób przyjętych do elektrowni i PGE GiEK w okresie, o który pytają związkowcy, odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto