Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaczynają obniżać lustro wody w Zalewie Sulejowskim. Ma to związek z rewitalizacją terenów w Smardzewicach

Beata Dobrzyńska
Beata Dobrzyńska
Tak wyglądały zatoki w Barkowicach w 2019 roku, gdy Zalew Sulejowski mierzył się z suszą
Tak wyglądały zatoki w Barkowicach w 2019 roku, gdy Zalew Sulejowski mierzył się z suszą archiwum Naszemiasto.pl
W połowie września rozpocznie się obniżanie poziomu wody w Zalewie Sulejowskim. Ma to związek z rozpoczynającą się rewitalizacją terenów nad zalewem w Smardzewicach. Informacja zaskoczyła żeglarzy.

15 września rozpocznie się obniżanie poziomu wody w Zalewie Sulejowskim. Docelowo ma być prawie 2,35 metra mniej wody w porównaniu do zwykłego poziomu. Ma to związek z rozpoczynającą się właśnie rewitalizacją terenów nad zalewem w Smardzewicach. 1 września podpisano umowę z wykonawcą prac wartych 23,9 mln zł. W ramach inwestycji, przebudowana zostanie ulica Klonowa, zrewitalizowane zostaną plaże na tzw. Omedze oraz molo w Smardzewicach.

Początkowo mowa była, że obniżanie lustra wody ma być prowadzone wiosną, ale Wody Polskie po konsultacjach z wykonawcą prac zmieniło zdanie i obniżanie lustra wody rozpocznie się już 15 września.

- Ze względu na charakter robót związanych między innymi z rozbudową nabrzeża, a także przebudową mola, zwierciadło wody w Zbiorniku Sulejowskim na czas wykonywania robót budowlano-montażowych zostanie obniżone do rzędnej 164,25 m.n.p.m. Kr. (2,35 m poniżej normalnego poziomu piętrzenia NPP = 166,60 m.n.p. m. Kr.) - czytamy w komunikacie Wód Polskich.

Jak dodają Wody Polskie, obniżanie poziomu wody w zbiorniku będzie prowadzone zgodnie z obowiązującą Instrukcją Gospodarowania Wodą i ma charakter czasowy. Po wykonaniu robót normalny poziom piętrzenia wody zostanie przywrócony. Cała inwestycja zaplanowana jest do realizacji do września 2023 roku, co może oznaczać, że przyszły sezon dla żeglarzy stoi pod znakiem zapytania.

Informacja o zwiększonym zrzucie wody na tamie mocno zaskoczyła żaglarzy, dla których wciąż na zalewie trwa sezon. Obawiają się, że ich łodzie ugrzęzną w portach, zanim zdążą je wyciągnąć na brzeg. W wielu portach na terenie zalewu poziom już teraz jest niski, wejścia do portów również są miejscami płytkie i zarośnięte. Na wrzesień zaplanowano jeszcze regaty na zalewie. Po wydaniu komunikatu Wód Polskich, właściciele niektórych portów już skierowali do żeglarzy prośby, by do 15 września zabrać łódki, bo po tym terminie może nie być już możliwości skorzystania ze slipu.

- Obniżanie wody w zbiorniku będzie realizowane max. 5 cm na dobę. Zgodnie z przesłaną informacją od 15 września do 15 października zakładamy osiągnąć rzędną 164,90 tj. 1,7 metra poniżej normalnego poziomu piętrzenia. W pierwszej kolejności będą wykonywane roboty związane z nabrzeżem oraz molem tzn. będzie wykonywany ten rodzaj robót, który jest zależny od poziomu piętrzenia wody w zbiorniku. Obniżenie poziomu wody w zbiorniku ma charakter czasowy i jest konieczne ze względu na zaplanowane roboty. Jednakże zależy nam na jak najszybszym wykonaniu robót budowalnych, tak aby na przyszły sezon powrócił normalny poziom piętrzenia - informuje Zarząd Zlewni w Piotrkowie Trybunalskim.

Spokojni o przyrodę są pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, którzy na co dzień badają przyrodę Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.

- Przede wszystkim jesteśmy już po okresie lęgowym, gdy ptactwo zbiera się w grupy i szykuje do wylotu do ciepłych krajów lub do zimowania. W przeszłości mieliśmy już o wiele niższe stany związane z suszą czy różnymi pracami remontowymi i przyroda sobie poradziła, nie obserwowaliśmy żadnych skutków negatywnych - mówi Piotr Wypych wicedyrektor zespołu.

Przyrodnicy przyznają, że z punktu widzenia zwierząt to teraz jest o wiele lepszy termin na spuszczenie wody niż wiosną.

- Gdy poziom wody opada, odsłaniają się namuliska, a one przyciągają nowe gatunki ptaków, które obecnie przez nasz kraj lecą ze Skandynawii do ciepłych krajów - mówi Zbigniew Kołucki, strażnik Sulejowskiego Parku Krajobrazowego i dodaje, że z niższym poziomem wody poradzą sobie również ryby, które przemieszczą się w głębsze miejsca zalewu, choćby bliżej tamy.

Zalew Sulejowski powstał 50 lat temu na rzece Pilicy jako ujęcie wody dla Łodzi. Ma 2700 ha powierzchni, a jego linia brzegowa wynosi 58 km. Betonowo-ziemna zapora w Smardzewicach ma długość 1200 m i wysokość 16 m.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zaczynają obniżać lustro wody w Zalewie Sulejowskim. Ma to związek z rewitalizacją terenów w Smardzewicach - Tomaszów Mazowiecki Nasze Miasto

Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto