Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

YAPA 2018. Rozpoczyna się 43. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej

Aida Stępniak
Krzysztof Szymczak
Po raz 43. Łódź będzie gospodarzem Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej Yapa. Największe tego typu wydarzenie w Polsce, kierowane do miłośników szeroko pojmowanego folku, poezji śpiewanej, piosenki turystycznej oraz autorskiej rozpocznie się 9 marca, w piątek i potrwa do niedzieli.

Geneza Yapy sięga lat 70. minionego wieku. W tamtym czasie bowiem słuchacze Politechniki Łódzkiej, zrzeszeni w Studenckim Klubie Turystycznym „Płazik” zapragnęli „górski klimat” zaimplementować również w mieście swej nauki. Tak zrodził się pomysł organizacji festiwalu, który przez lata ewoluował, zmieniając miejsca organizacji, starając się nadążyć za rozwijającymi się estradowymi technologiami i środkami masowego przekazu. Yapa stała się uznaną marką zarówno w turystycznych, jak i harcerskich oraz akademickich środowiskach. To spore przedsięwzięcie można śledzić na antenie Studenckiego Radia Żak oraz i w internecie.

Tradycją Yapy jest konkurs, umożliwiający początkującym muzykom zaprezentowanie umiejętności oraz artystycznych propozycji (udział w tej rywalizacji mają na koncie takie zespoły jak Wolna Grupa Bukowina, EKT Gdynia czy Stare Dobre Małżeństwo). W tegorocznym konkursie wezmą udział: Bardzo Wolna Muzyka (z utworami „Smutna piosenka o obżarstwie” i „Szczur lądowy”), Bez Hałasu (z utworami „Aniołowie Bluesa grają” i „Z ognia żar”), Córas & Papas (z utworami „Niewiele potrzeba” i „Wianek”), Grupa na Swoim (z utworami „Listy miłosne” i „Piosenka na 7 głosów”), HarceSz (z utworami „Gwizdany” i „Warto tango”), Igi Band (z utworami „Cztery krople” i „Tobie dam”), Irena Salwowska (z utworami „Na drogę (dla Pauliny)” i „Wszystko będzie dobrze”), Jak (z utworami „Grandysowa” i „Księżyce”), Jan i Klan (z utworami „Leniwiec” i „Wszystko co mam”), Justyna Sieniuć (z utworami „Baba z pieczary” i „Dama w karocy”), Kasia Abramczyk (z utworami „Już późno” i „Świeca”), Lirepi (z utworami „A jednak” i „Pieśń ścieżki”), Niereprezentatywna Reprezentacja Płazika (z utworem „Góry częstochoskie”), Pole Wymagane (z utworem „W górach”), Teatr Piosenki Młyn (z utworami „Cuda miłości” i „Ptaszyna”) oraz W-O-W-A (z utworami „Bieszczady” i „Nie pij wódki babo”). W składzie komisji kwalifikacyjnej byli Piotr Andrzejewski, Weronika Borkowska-Wengrzyk, Krzysztof „Lumbago” Górski, Joanna Jojczyk, Maciej Mamulski, Michał Pająk, Małgorzata Pawlikowska, Julia Szewczyk, Kamila Tomecka, Maciej Trojanowski, Krzysztof Zimoch.

Pierwsze wydarzenia tegorocznej edycji Yapy będą miały miejsce w piątek 9 marca. Rozpoczną się o godz. 19. Podczas koncertu, który poprowadzi Suzia, wystąpią Jerzy Bożyk, Formacja, Paweł Orkisz, wykonawcy konkursowi, Suzia oraz Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn. W sobotę 10 marca impreza odbywać się będzie w dwóch blokach. Pierwszy rozpocznie się o godz. 12. Poprowadzi go Krzysztof Zimoch. Na scenie pojawią się zespół Nijak oraz wykonawcy konkursowi. Część wieczorną, która rozpocznie się o godz. 19, poprowadzi Bartłomiej Zgorzelski. Na ten czas zaplanowano występy takich wykonawców jak Yes Kiez Sirumem, Wszystkiego Najlepszego, Oreada, Michał Łanuszka, Cisza Jak Ta, Supertrio oraz Zakaz Wyprzedzania. Ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę 11 marca, wydarzenie rozpocznie się o godz. 13. Blok, podczas którego wystąpią Caryna, laureaci i Chwila Nieuwagi, oraz w trakcie którego zostanie ogłoszony werdykt jury, prowadzą Łukasz Przywara i Ryszard Gawroński.

Bilety i karnety


Impreza odbywać się będzie w Zatoce Sportu (al. Politechniki 10). Karnety umożliwiające wstęp na wszystkie cztery koncerty 43. Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej kosztują 40 zł (w sprzedaży internetowej) i 45 zł (w sprzedaży stacjonarnej). Bilety przez internet można kupić za pośrednictwem formularza dostępnego w witrynie yapa.art.pl/2018/karnety/ (sam karnet będzie można otrzymać za okazaniem wydruku potwierdzenia przelewu). W punktach stacjonarnych karnety można zakupić w Klubie Studenckim Cotton (al. Politechniki 9a, IV DS), w Klubokawiarni Niebostan (ul. Piotrkowska 17, w bramie) oraz w kasie biletowej SKT Płazik (al. Politechniki 3a, parter SDSu), organizatorzy umożliwią również ich zakup przy głównym wejściu na teren koncertów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto