MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wydzielenie kopalni i elektrowni już w przyszłym roku? Co jeszcze zakłada nowa strategia PGE?

RED.
Wojciech Dąbrowski przedstawił nową strategię GRUPY PGE. Co oznacza ona dla Bełchatowa?

Nowa strategia PGE zdecydowanie stawia na zieloną energię.

Jak przypomniał, Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, sektor energetyczny czeka głęboka transformacja. W nowej strategii, Grupa PGE zdecydowanie stawia na źródła nisko- i zeroemisyjne.

- Zgodnie z informacją z lutego 2020 roku, zaraz po powołaniu do zarządu PGE XI Kadencji, zapowiedziałem zmiany i rozpoczęcie prac nad nową strategią Grupy PGE. Dzisiaj informuję, że PGE Polska Grupa Energetyczna jest gotowa do bycia liderem zrównoważonej transformacji energetycznej a Zarząd ma na to bardzo konkretny plan. W nowej strategii odpowiedzieliśmy na oczekiwania społeczne, zmiany regulacyjne oraz rynkowe i zdecydowanie postawiliśmy na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Nasz cel to neutralność klimatyczna Grupy PGE w 2050 roku. Aby go zrealizować przyspieszamy proces zmian w spółce. Już w 2030 roku Grupa PGE będzie całkowicie innym przedsiębiorstwem – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.

Cele Grupy PGE do 2030 roku to m.in.:

  • - zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 85 proc.

  • - zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w portfelu PGE do poziomu 50 proc.

- skrócenie czasu przerw w energii elektrycznej w dużych miastach o 8 proc., a w pozostałych obszarach o 50 proc.

Jak mówił Wojciech Dąbrowski, nowa strategia grupy określa priorytety, które wynikają z wizji PGE:

  • - jak najwięcej zielonej zielonej energii przyjaznej dla środowiska

  • - najnowocześniejsze usługi dostosowane do oczekiwań klientów

  • sprawna, elastyczna firma reagująca na zmiany rynkowe

PGE chce osiągnąć neutralność klimatyczną w 2050 roku. A to oznacza zerowy udział netto emisji CO2 oraz 100 proc. zielonej energii dla klientów PGE.

Grupa PGE inwestować będzie widocznie w kierunku źródeł odnawialnych, które w perspektywie 2030 roku będą zapewniać ponad 25 proc. wyniku Grupy PGE.

- Udział OZE w nakładach inwestycyjnych wyniesie ok. 50 proc. i będzie sukcesywnie rósł. Konieczne inwestycje w jednostki gazowe wynikać będą z potrzeb bilansowania systemu oraz umożliwienia dekarbonizacji ciepłownictwa. Do 2030 roku udział źródeł niskoemisyjnych w produkcji ciepła Grupy PGE wyniesie przynajmniej 70 proc.- informuje PGE.

Dlatego w swoje strategii PGE zakłada brak inwestycji w nowe wytwarzanie czy wydobycie węglowe. Zgodnie z zapowiedziami wydzielane mają zostać też aktywa węglowe czyli m.in. kopalnia i elektrownia Bełchatów,. Jak zaznaczyło w swojej strategii PGE, inwestycja w nowe złoża, takie jak Złoczew czy Gubin, będzie decyzją nowego podmiotu.

Jak podał serwis biznesalert.pl, "prezes PGE ocenił, że optymalne byłoby wydzielenie aktywów węglowych do końca 2021 roku.

– Bez aktywów węglowych PGE będzie mogła pożyczyć nawet 30-35 mld zł i finansować skutecznie transformację – wskazał prezes. – Wydzielenie aktywów węglowych do innego podmiotu jest konieczne, by pozostała część spółki mogła się rozwijać. Będzie mogła zaciągnąć dług do poziomu 30-35 mld zł. Instytucje finansowe są do tego skłonne. Potencjalnych partnerów do zaangażowania się w ten segment mamy mnóstwo – zaznaczył Dąbrowski. Wskazał, że jeśli PGE nie wydzieli aktywów węglowych, to w okresie 1,5 roku będzie musiała ogłosić upadłość.

- cytował serwis.

Na kolejnych slajdach przedstawione są założenia nowej strategii PGE

Wydzielenie kopalni i elektrowni już w przyszłym roku? Co je...

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto