Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wybory 2023. Oto posłowie w okręgu 10 do którego należy m.in. Bełchatów

mbf
Wybory 2023. Zakończyło się liczenie głosów oddanych w wyborach parlamentarnych 2023. Wszystkie dane spłynęły do Państwowej Komisji Wyborczej. Wiadomo już więc, kto obejmie mandat poselski w okręgu nr 10 do którego należy m.in. Bełchatów i powiat bełchatowski. Kto więc zostanie posłem na najbliższą kadencję?

Wybory 2023. Posłowie z okręgu 10

Wiadomo już, kto zasiądzie w ławach poselskich nowego Sejmu. Według danych opublikowanych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej PiS zdobyło w sumie w wyborach 35,38 proc. głosów, druga była Koalicja Obywatelska z poparciem 30,70 proc. wyborców. Na trzecim miejscu znalazła się Trzecia Droga z wynikiem 14,40 proc. Kolejna miejsce zajęła Nowa Lewica z wynikiem 8,61 proc. oraz Konfederacja - 7,16 proc. To te ugrupowania dostaną się do Sejmu.

Podział mandatów wskazuje, że PiS będzie miał 194 posłów, KO 157 posłów, Trzecia Droga dostanie 65 mandatów, NL - 26 i Konfederacja - 18. W sumie ugrupowania opozycji demokratycznej to razem 248 głosów w Sejmie.

Tym samym wiadomo, na kogo wskazali wyborcy z okręgu nr 10 czyli piotrkowskim. To część województwa łódzkiego obejmująca obszary powiatów:

 • bełchatowski

 • opoczyński

 • piotrkowski

 • radomszczański

 • rawski

 • skierniewicki

 • tomaszowski

oraz miast na prawach powiatu:

 • Piotrków Trybunalski

 • Skierniewice

Wśród polityków, którzy pełnić będą mandat zdobyty w okręgu 10 nie ma osób z Bełchatowa. To kandydaci związani m.in. z Radomskiem, Tomaszowem Maz., Piotrkowem Tryb., Opocznem czy Skierniewicami.

W okręgu wyborczym nr 10 najwięcej osób zagłosowało na Prawo i Sprawiedliwość, 184 929 głosów to 46,6 procent poparcia. Drugie miejsce wyborcy oddali na KO - 86 tys. 83 głosy czyli 21,69 proc. Trzeci wynik uzyskała Trzecia Droga - 54 tys. 479 głosów - 13,73 proc., na czwartej pozycji znalazła się Konfederacja z wynikiem 30 tys. 247 głosów czyli 7,62 proc. Nowa Lewica zakończyła wybory z wynikiem 25 tys. 340 głosów - 6,39 proc.

Ugrupowania, które nie osiągnęły 5 proc. to: Bezpartyjni Samorządowcy - 8 tys. 597 2,17 proc., Polska jest Jedna - 5 tys. 457 - 1,38 proc. i KWW Ruch Dobrobytu i Pokoju - 1687 - 0,43 proc.

Wołoszański lepszy od Macierewicza

W okręgu nr 10 rozegrały się ciekawe pojedynki pomiędzy kandydatami, bo okazało się, że więcej głosów od jedynki na liście PiS, "pewniaka" w wyborach czyli Antoniego Macierewicza zyskał Robert Telus, minister rolnictwa. Marszałka seniora w liczbie zdobytych głosów prześcignął też lider piotrkowskiej listy Koalicji Obywatelskiej - historyk, prawnik, dziennikarz, znany m.in. z telewizyjnych programów historycznych ("Sensacje XX wieku) - Bogusław Wołoszański.

Okręg 10 miał będzie 9 posłów. Większość, bo 6 mandatów z tej puli trafi do posłów PiS.

Mandaty z PiS obejmą:

 • Robert Telus (rolnik, minister rolnictwa, PiS) - 49 262 głosów
 • Antoni Macierewicz (historyk, PiS) - 32 496 głosów

 • Anna Milczanowska z Radomska (pedagog, PiS) - 22 595 głosów

 • Grzegorz Lorek (parlamentarzysta, PiS) - 19 711

 • Paweł Sałek (wyższy urzędnik państwowy - doradca prezydenta RP, nie należy do partii politycznej) - 15 200 głosów

 • Krzysztof Ciecióra (wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi) - 10 426 głosów)

Dwa mandaty otrzyma Koalicja Obywatelska. Dostaną je:

 • Bogusław Wołoszański (dziennikarz, nie należy do partii polit.) - 35 202 głosów

 • Adrian Witczak (nauczyciel, PO) - 16 287 głosów

Jeden mandat otrzyma kandydat Trzeciej Drogi

 • Dariusz Klimczak (historyk, PSL) - 21 826 głosów

Kogo nie zobaczymy w Sejmie?

W sejmowych ławach nie zobaczymy już m.in. Małgorzaty Janowskiej z Bełchatowa. Posłanka postanowiła tym razem powalczyć o miejsce w Senacie, jednak nie udało jej się zdobyć odpowiedniej liczby głosów.

- Zakończona kampania była inna niż wszystkie... - napisała Małgorzata Janowska na swoim profilu na facebooku. - Chociaż przygotowywałam się na Sejm RP, nieoczekiwanie stanęłam do wyścigu o Senat. I chociaż nie zdobyłam mandatu, nie czuję porażki.

Jak dodała, nie ukrywa, że mimo wszystko jest jej żal.

- Żal, że przez najbliższe 4 lata nie będę miała narzędzi, które daje mandat senatora, by jeszcze skuteczniej działać dla Was - napisała. - Ale odchodzę z podniesioną głową, dumna z tego, co razem osiągnęliśmy. I choć łza krąży mi w oku, to nie jest to łza smutku, ale wdzięczności.

W galerii zdjęć prezentujemy nowych posłów oraz to, jak w okręgu 10 wyborcy głosowali na poszczególne listy.

Wybory 2023. Oto posłowie w okręgu 10 do którego należy m.in...

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory 2023. Oto posłowie w okręgu 10 do którego należy m.in. Bełchatów - Bełchatów Nasze Miasto

Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto