Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2018 w powiecie bełchatowskim. Sześciu kandydatów na burmistrza, dwudziestu trzech na wójtów. Kto powalczy o władzę w gminach?

Ewa Drzazga
Materiały wyborcze kandydata
W cieniu bełchatowskiej kampanii ostrą walkę o głosy wyborców toczą kandydaci na szefów poszczególnych gmin powiatu bełchatowskiego. Wbrew pozorom pewniaków nie ma. Są za to niespodzianki.

Zelów to jedyna gmina, w której urzędujący gospodarz nie stara się o reelekcję. Urszula Świerczyńska najwyraźniej zamierza odpocząć od polityki, bo nie kandyduje ani na burmistrza, ani do żadnej rady. W Ziemi Zelowskiej pałeczkę przejmuje Agnieszka First i to właśnie ona będzie kandydatką rządzącego ugrupowania do funkcji burmistrza. Kto może stanąć jej na drodze?

W gronie kontrkandydatów sami panowie. Szyld PiS będzie miał za sobą Tomasz Jachymek, lider lokalnych struktur partii. Z własnego komitetu startuje Damian Nowak, polityk związany z Platformą Obywatelską. Szyki spróbuje im pomieszać Michał Stańka, za którym stanął Plus, Dominik Szajbler (to jego drugi start w wyborach na burmistrza) z KWW Zelów 2020 oraz Witold Gapik (KWW Wygrajmy Razem). Co ciekawe, każdy z zelowskich kandydatów stara się także o mandat radnego.

Walka o szyld na poważnie

Kto jest kandydatem PiS na wójta gminy Bełchatów? Żeby mieć pewność, trzeba było specjalnej konferencji, na której obwodowy pełnomocnik PiS ds. wyborów samorządowych, Waldemar Wyczachowski, ogłaszał, że kandydatem popieranym przez partię jest starający się o reelekcję i startujący z własnego komitetu wójt Kamil Ładziak. Wszystko przez plakaty Konrada Koca, szefa gminnych i powiatowych struktur PiS, kandydata partii do rady gminy, ale i kandydata KWW Odnowa na wójta gminy Bełchatów. Ma też dwa plakaty: na radnego z PiS i na wójta z Odnowy. Ten drugi przygotowany jest w stylistyce materiałów wyborczych PiS, a pod informacją, że Koc kandyduje na wójta, jest także napis: „Kandyduję również do Rady Gminy Bełchatów z ramienia PiS”. Informacja na temat tego, że to materiał wyborczy KWW Odnowa jest również, choć mniej widoczna. Ponieważ plakat może wyborców dezorientować, wybór PiS ogłoszono na konferencji. Komitet Ładziaka złożył skargę do PKW prosząc o sprawdzenie, czy Koc w ten sposób nie prowadzi kampanii krzyżowej i nie podwaja sobie limitów na wydatki wyborcze.

Sam Konrad Koc zarzuty odpiera twierdząc, że plakat znacznie różni się od layoutu PiS, m.in.: nie ma kwadratowej aureoli, inna jest flaga, nie ma światłocienia, a informacja o komitecie Odnowa jest zamieszczona.

Ładziak i Koc nie są jedynymi kandydatami w gminie Bełchatów. O funkcję wójta stara oficjalny kandydat Plus Krzysztof Magnucki. Z kolei Mirosław Tataruda, startuje z KWW Nasza Gmina- Nasz Dom. Jedyną kobietą w gronie kandydatów jest Marzena Polak, startująca z własnego komitetu.

Dla Kamila Ładziaka i Krzysztofa Magnuckiego wybory na wójta to być albo nie być w gminnej polityce. Ci kandydaci nie starają się o mandat radnego.

Zabiegi kandydatów z gminy Bełchatów o to, by mieć za sobą PiS są uzasadnione. Z sondaży wynika, że poparcie tej partii w gminach może się okazać kluczowe dla tego, jakiego wyboru dokonają mieszkańcy. Dlatego szczególnie interesująca może się wydawać rozgrywka w gminie Szczerców, gdzie PiS nikomu nie udzielił poparcia. Krzysztof Kamieniak, cztery lata temu startujący z poparciem tej partii, tym razem go nie dostał (podobno poszło o obsadę list do rady powiatu). Stoi za nim za to Ziemia Bełchatowska. W wyborach będzie miał trzech przeciwników, przy czym cała czwórka startuje z własnych komitetów. O powrót na polityczne salony stara się Grzegorz Kmita, wójt gminy Szczerców w latach 2010-2014. Do walki o fotel wójta stają też Jacek Grzelak oraz Krzysztof Pluskota.

W gminie Kleszczów chętnych do roli wójta również nie zabrakło. O reelekcję (z własnego komitetu) stara się Sławomir Chojnowski. Również z własnego komitetu, ale z poparciem PiS startuje Michał Michałek, szef rady gminy i lider gminnych struktur partii. Na liście kandydatów na wójta będzie jednak aż dwóch panów o nazwisku Michałek. Drugi to Henryk Michałek (KWW Wspólna Gmina Kleszczów) w ubiegłej kadencji szef kleszczowskiej rady. O głosy wyborców zabiegają też Jarosław Rzeźnik (KWW Przymierze dla Gminy) oraz Małgorzata Śluga **(KWW Silny Samorząd), o której mówi się, że została namaszczona przez byłą wójt, Kazimierę Tarkowską.

Nowicjusze kontra wyjadacze

Ciekawie zapowiadają się wyborcze pojedynki w pozostałych gminach. W Drużbicach Bożena Zielińska** tradycyjnie już będzie walczyć z kandydatem Ziemi Drużbickiej popieranym przez Ziemię Bełchatowską. Będzie nim Łukasz Bartosik, choć jeszcze kilka tygodni temu mówiono, że raczej Tomasz Głowacki zostanie kandydatem Ziemi. Głowacki też w wyborach startuje, tyle że z KWW Radosława Kamińskiego.

W Klukach o trzecią kadencję starać się będzie Karol Sikora (KWW Budujmy Gminę Razem). W paradę spróbuje mu wejść doświadczony polityk, Paweł Ciotucha, który przed laty rządził już gminą Kluki. Teraz startuje z list PiS. Trzecią kandydatką jest tu Renata Kaczmarkiewicz (KWW Nowa Gmina Kluki), obecna radna.

W gminie Rusiec kandydatów wystawiają dwa ogólnopolskie komitety. Marcin Nitecki** startuje z PiS. Damian Szczytowski, firmowany przez KW Kukiz’15. Czy razem sprawią, że Dariusz Woźniak (KWW Jedność Wiejska) nie będzie wójtem na piątą kadencję? Przekonamy się w niedzielę wieczorem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto