Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2018 w Bełchatowie. Dariusz Matyśkiewicz zapowiada utworzenie holdingu i... oszczędności na pensjach prezesów [ZDJĘCIA, FILM]

Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski
Wybory 2018 w Bełchatowie. Dariusz Matyśkiewicz, kandydat PLUS na prezydenta Bełchatowa, wyliczył, że pensje prezesów i wiceprezesów miejskich spółek rocznie kosztują miasto ponad milion złotych. Dlatego proponuje utworzenie bełchatowskiego holdingu, a oszczędności ze zlikwidowanych stanowisk prezesów spółek komunalnych w mieście przeznaczyć na rozwój tych firm i podwyżki dla pracowników.

- Chcemy pokazać mieszkańcom, że można zarządzać miejskim spółkami inaczej, z "odrobiną" oszczędności - przekonuje Dariusz Matyśkiewicz, kandydat PLUS-a na prezydenta Bełchatowa podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej przed siedzibą spółki PGM w Bełchatowie. Były wiceprezydent Bełchatowa i radny minionej kadencji wyliczył, że na skutek nowych rozwiązań, jakie zaproponowały obecne władze miasta w ostatnich latach, znacznie zwiększyły się wydatki na wynagrodzenia zarządów miejskich spółek, którzy według wyliczeń Dariusza Matyśkiewicza rocznie zarabiają dziś ok. 1,3 mln zł.

Według wyliczeń kandydata PLUS-a na prezydenta Bełchatowa obecnie prezes Wod-Kanu zarabia rocznie 200 tys. zł,a jego zastępca 140 tys. zł. Z kolei prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bełchatowie - 200 tys. zł,a wiceprezes 180 tys. zł. Natomiast w spółce PGM roczne zarobki szefa spółki to 170 tys. zł, a z kolei wiceprezesa kolejne 140 tys. zł. Na nieco skromniejsze roczne wynagrodzenie może liczyć prezes w Miejskiego Zakładu Komunikacji w Bełchatowie, który według wyliczeń Dariusza Matyśkiewicza, rocznie pobiera wynagrodzenie w wysokości 150 tys. zł. Najmniej spośród szefów miejskich spółek zarabia z kolei prezes BTBS w Bełchatowie, który w skali roku otrzymuje 140 tys. zł.

Chcemy, aby ze wspomnianej kwoty 6,6 mln zł około 5 mln zł przeznaczyć na podwyżki dla pracowników tych spółek i doposażenie w sprzęt, aby te firmy mogły się rozwijać - mówi Dariusz Matyśkiewicz

- Nie ma zgody na tak duże zarobki w momencie, gdy część spółek ma problemy finansowe - mówi Dariusz Matyśkiewicz. - Wcześniej te zarobki były o wiele mniejsze. Dzisiaj są właśnie takie - dodaje.

Matyśkiewicz wyliczył, że jeśli nic się nie zmieni, to podczas 5-letniej kadencji zarobki prezesów w poszczególnych spółkach pochłoną ogromne kwoty. W spółce Wod-Kan będzie to 1,7 mln zł, PEC - 1,9 mln zł, PGM 1,5 mln zł, MZK 750 tys. zł i BTBS 700 tys. zł. Łącznie daje to astronomiczną kwotę 6,6 mln zł na uposażenia dla szefów miejskich spółek.

- Proponujemy, aby tę kwotę w dużej mierze zaoszczędzić powołując bełchatowski holding, który będzie zarządzał tymi spółkami, które staną się oddziałami i będzie tylko jeden prezes holdingu. Co w tym momencie osiągamy? Chcemy, aby ze wspomnianej kwoty 6,6 mln zł około 5 mln zł przeznaczyć na podwyżki dla pracowników tych spółek i doposażenie w sprzęt, aby te firmy mogły się rozwijać i być konkurencyjne na rynku - mówi Dariusz Matyśkiewicz. - Nie wiąże to się z żadnymi zwolnieniami pracowników , ani innymi trudnościami dla załogi.

Nie ma zwolnień pracowników, proponujemy tylko zwolnienia prezesów - przekonuje Dariusz Matyśkiewicz

Jak przekonuje, poszczególne zyski wypracowane przez firmy zostaną na miejscu, a holding ma zagwarantować też lepszą współpracę pomiędzy spółkami.

- Jest to pomysł, który musi zostać wprowadzony, bo nie stać miasta Bełchatowa na 6,6 mln zł tylko dla prezesów przyjeżdżających z innych miast Polski, tak jak to ma miejsce np. w PGM, gdzie prezes jest z Łodzi. Nie ma zwolnień pracowników, proponujemy tylko zwolnienia prezesów. - mówi Dariusz Matyśkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto