Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojsko w akcji. Dekontaminacja w Domu Pomocy Społecznej św. Barbary w Kleszczowie

Jan
Przy ewaluacji Domu Pomocy Społecznej św. Barbary w Kleszczowie ofiarnie pomagali żołnierze 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dziś wojsko prowadzi w budynku dekontaminację.

W czasie operacji „Odporna Wiosna” żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udzielili bezpośredniego wsparcia już 116 domom pomocy społecznej. Dowódcy brygad OT nawiązali kontakt ze wszystkimi ponad 800 placówkami w Polsce. Na bieżąco monitorowana jest sytuacja DPS-ów, a brygady OT odpowiadają na potrzeby dyrektorów placówek. Wczoraj zakończyła się kolejna ewakuacja DPS, tym razem w Kleszczowie w powiecie bełchatowskim.

- Na mocy decyzji MON, naszym celem jest wsparcie wojewodów i organów sanitarnych w sprawnym zapobieganiu sytuacji zagrożenia zdrowia i życia w zagrożonych DPS. Innym celem naszych działań jest odtwarzanie funkcji statutowych tych DPS, które decyzjami wojewodów zostały zamknięte - powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej. - Nasze działania realizujemy wspólnie z siłami i środkami wydzielanymi przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Żandarmerię Wojskową, Służbę Zdrowia, PSP i OSP oraz Policję.

Wczoraj zakończyła się ewakuacja w Kleszczowie. Była to czwarta tego typu operacja cywilnych służb medycznych i sanitarnych, żołnierzy WOT oraz Wojsk Lądowych i podchorążych. Łącznie w ewakuacji brało udział 29 żołnierzy z 9 Łódzkiej Brygady OT i podchorążych WAT oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz policjanci, personel medyczny z Tomaszowa i Łodzi oraz pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UW w Łodzi. Do szpitali w Radomsku, Bełchatowie, Zgierzu i Łodzi przewieziono 55 zarażonych koronawirusem pensjonariuszy.

Obecnie w budynku trwa dekontaminacja (to proces polegający na usuwaniu i zabijaniu drobnoustrojów doprowadzający),a przeprowadzą ją żołnierze 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto