Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce cyfrowa wersja Kronik Bełchatowskich. Wciąż można dołączyć do grona sponsorów

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Trwają prace nad digitalizacją Kronik Bełchatowskich
Trwają prace nad digitalizacją Kronik Bełchatowskich Materiały prywatne
Szybkie tempo mają prace nad digitalizacją Kronik Bełchatowskich Józefa Kuszneruka dokumentujących historię Kopalni Bełchatów i Bełchatowa. Wkrótce udostępnionych zostanie 15 tomów kronik. Wciąż można też wspomóc akcję digitalizacji tego cennego materiału

Kroniki Bełchatowskie Józefa Kuszneruka

To będzie prawdziwa gratka dla miłośników lokalnej historii. Już niedługo udostępniona zostanie cyfrowa wersja Kronik Bełchatowskich Józefa Kuszneruka. Zawierają one materiały - wycinki prasowe i notatki - związane z historią Kopalni Bełchatów, miasta i regionu, który rozwijał się wraz z powstaniem Bełchatowskiego Okręgu Przemysłowego.

Józef Kuszneruk gromadził je przez wiele lat, wklejając wycinki do zeszytów. Później wszystkie przekazał do Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. Tam leżały przez kilka lat. Na pomysł digitalizacji tego cennego materiału wpadł syn pana Józefa, Maciek Kuszneruk.

Udało mu się zebrać wokół siebie grupę ludzi, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Kroniki są fotografowane, a następnie obrabiane cyfrowo.

- Miło nam poinformować, że właśnie ukończyliśmy pracę nad zdigitalizowaniem pierwszych 15 tomów Kronik Bełchatowskich! - mówi Maciek Kuszneruk. - Wkrótce udostępnimy je publicznie i będziecie mogli je obejrzeć oraz ocenić efekt naszej pracy.

Pomysł udaje się je realizować również dzięki osobom, które wsparły go finansowo. A to na razie głównie osoby prywatne, są też firmy i stowarzyszenia.

Wciąż można dołączyć do grona darczyńców, a koszt nie jest duży.

- W zamian proponujemy reklamę na naszych stronach i w końcowym opracowaniu, które będzie udostępnione publicznie i bezpłatnie. Wskażemy Was jako osoby\firmy sponsorujące konkretne "odcinki" Kronik Bełchatowskich.
Ta "reklama" zostanie w internecie już na zawsze i będą na nią natykać się wszyscy zainteresowani tymi historycznymi materiałami. Koszt "wzięcia pod opiekę" digitalizowanych 100 stron to 250 zł - mówi Maciek Kuszneruk.

O realizowanym w Bełchatowie projekcie wkrótce będzie głośno. Akcja została bowiem zauważona i zauważone i włączona do międzynarodowego projektu CultHera jako przykład tzw. dobrej praktyki obywatelskiej. Jak mói Maciek Kuszneruk, zostanie przedstawiony podczas europejskiej konferencji w listopadzie tego roku w Zagrzebiu w Chorwacji.

Organizatorzy akcji zorganizowali też spotkanie w Bibliotece Publicznej na którym opowiadali o projekcie, można było też usłyszeć wiele historii i anegdot związanych z historią kopalni i miasta, które opowiadał oczywiście Maciek Kuszneruk.

W spotkaniu wzięły też udział osoby zaangażowane w projekt, m.in. Edyta Weigel, dr Adam Gogacz.

Trwają prace nad digitalizacją Kronik Bełchatowskich

Wkrótce cyfrowa wersja Kronik Bełchatowskich. Wciąż można do...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto