Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosenny przegląd okien - sprawdź, jak przetrwały zimę

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Sprawdź, jak okna przetrwały zimę!
Sprawdź, jak okna przetrwały zimę! Shutterstock
Wiosną zwykle sprzątamy domy, robimy generalne porządki na strychach i w szafach, kopiemy w ogródkach, jeżeli je mamy. No i myjemy okna, a to dobra okazja, aby ocenić ich stan.

Solidne mycie

Po zimie powinniśmy dokładnie umyć okna, aby pozbyć się nagromadzonych zanieczyszczeń. Kurz jest szczególnie szkodliwy dla profili, stanowi pożywienie dla mikroorganizmów, które tworzą mikropory na powie_rz_chni ramy. W szczeliny te wnika brud i bardzo trudno go później usunąć.

Wybór środków do czyszczenia okien jest ważny. Nie powinniśmy tego robić wodą z octem, ani żrącymi środkami chemicznymi. Preparaty te mogą nieodwracalnie odbarwić ramę lub ją zarysować. Najbezpieczniej zastosować specjalne preparaty.

Podczas mycia szyb powinniśmy być szczególnie ostrożni – ściereczka nie może być szorstka, nie powinna też mieć szwów – aby nie zarysować tafli szkła. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku ircha. Aby uniknąć uciążliwych smug, warto stosować specjalne środki do mycia szyb.

Czyścimy okucia

Na tym wiosenne mycie okien się nie kończy. Należy jeszcze wyczyścić okucia i uszczelki. To właśnie na okuciach w górnej części skrzydła zbiera się najwięcej kurzu. Bardzo narażone na zabrudzenia są też uszczelki. Do mycia tych elementów możemy użyć letniej wody z dodatkiem środka, który wykorzystywaliśmy przy czyszczeniu ram.

Stan techniczny

Należy sprawdzić także działanie wszystkich metalowych elementów: okuć, klamek i zawiasów. Jeśli otwieranie i zamykanie okna sprawia trudność, to znak, że trzeba je wyregulować. Okucia w dolnej części skrzydła regulują jego prawidłowe położenie względem zawiasów oraz wysokość. Okucia znajdujące się na górze odpowiadają za przenoszenie skrzydła po przekątnej. Zmienić można nie tylko położenie, ale również siłę docisku skrzydła do ramy, wystarczy ustawić okucia bliżej lub dalej uszczelki. Im są one bliżej, tym docisk jest większy, a okno szczelniejsze. Dlatego wiosną dobrze jest je poluzować, aby zapewnić dostęp powietrza. Regulacja okuć nie jest trudna, jeśli jednak mamy wątpliwości jak to zrobić, lepiej wezwać do tego celu specjalistę.

Kiedy wszystkie elementy zostaną już wyregulowane, bądź wymienione, możemy przejść do zabezpieczania ich metalowych części przed rdzą. Najlepiej nasmarować je oliwą techniczną lub smarami opartymi na silikonie. Bezwzględnie należy unikać środków na bazie kwasów lub żywic, gdyż zamiast zabezpieczyć, wywołają korozję.

Sprawdź uszczelki

Uszczelki w ramie są najbardziej narażonymi na działanie wiatru i deszczu elementami okien. Pod wpływem czynników atmosferycznych stają się one coraz mniej elastyczne, kruszą się i nie spełniają już swojej funkcji. Jeśli po zimie zauważymy na uszczelkach pęknięcia, trzeba je wymienić. Te, które oparły się mrozom, wystarczy nasmarować (gliceryną lub specjalnymi preparatami, które są dostępne w salonach sprzedaży okien).

Uszczelki powinny chronić nasze okna przez lata, dlatego kupując nowe okna lub dokonując wymiany w starych, warto wybrać te lepszej jakości (np. uszczelki z materiału EPDM, ponieważ jest on odporny na działanie czynników atmosferycznych, szczególnie słońca, wilgoci i pary wodnej). Dzięki temu uszczelki mają dłuższą żywotność – nawet do 50 lat. Na rynku są dostępne również uszczelki z materiału TPE, jednak nie jest on tak odporny na zmiany temperatury.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto