Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wielkie maszyny w Kopalni Bełchatów. Co to za giganty?

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Widok na odkrywkę
Widok na odkrywkę Materiały KWB Bełchatów
Czy wiedzieliście, że jeśli postawimy wszystkie maszyny podstawowe z Kopalni Bełchatów jedna na drugą, to osiągniemy wysokość ok. 965 metrów czyli wyżej niż najwyższy wieżowiec na świecie - Burdż Chalifa w Dubaju mierzący 828 metrów. Koparki, zwałowarki, taśmociągi. W kopalni Bełchatów pracuje wiele maszyn o imponujących rozmiarach. Jakie są te giganty?

Bełchatowskie giganty. Tak często określa się wielkie maszyny pracujące w Kopalni Bełchatów.

I faktycznie ich rozmiary są imponujące. Robią wrażenie szczególnie na osobach, które na co dzień nie mają związków z bełchatowską kopalnią. Dlatego też, zdarzające się od czasu do czasu wędrówki wielkich maszyn, z jednego miejsca pracy w inne, wzbudzają duże zainteresowanie. Ich transport to nie lada przedsięwzięcie.

Bełchatów: Wielka koparka na drodze. Robi wrażenie!

Zwałowarka gigant z KWB Bełchatów przejechała przez drogę ko...

Jak wydobywa się węgiel w kopalni Bełchatów?

Wydobycie węgla w KWB Bełchatów prowadzone jest w oparciu o pracę tzw. układu KTZ (koparka – taśmociąg – zwałowarka). Wszystkie maszyny, oprócz zwałowarki ZGOT 15400 są produkcji niemieckiej. Zakupiono je w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Zwałowarka ZGOT 15400 jest maszyną polską i zaczęła pracę w KWB Bełchatów na początku dwudziestego pierwszego wieku.

Wszystkie maszyny obsługiwane są przez pracowników, którzy pracują w tzw. ruchu ciągłym w czterobrygadowej organizacji czasu pracy. Na jednej takiej maszynie pracuje średnio 5 pracowników na każdej zmianie.

Maszyny w Kopalni Bełchatów. Jak wędruje węgiel?

Koparkami urabiany jest węgiel i zalegający nad nim nadkład (ziemia). Wydobyty przez koparki urobek kierowany jest bezpośrednio na współpracujące z nimi przenośniki taśmowe. Część przenośników transportuje węgiel bezpośrednio do Elektrowni Bełchatów lub na tzw. „plac uśredniania węgla”, na którym mieszany jest węgiel o różnych parametrach.

Nadkład natomiast przemieszczany jest ciągami przenośników do maszyn sypiących – tzw. zwałowarek. Maszyny te usypują hałdy z nadkładu, które nazywane są zwałowiskami wewnętrznymi lub zewnętrznymi.

W lipcu 2019 r. Kopalnia Bełchatów zakończyła zwałowanie zewnętrzne. W pobliżu koaplni powstały dwie dwóch sztucznie usypane góry - góra Kamieńsk i bliźniacza góra Kamieńsk. Obecnie nadkład umieszczany jest tylko na zwałowiskach wewnętrznych- wewnątrz odkrywek Bełchatów i Szczerców.

Powstała "bliźniacza" góra Kamieńsk. PGE skończyło usypywać ...

Koparki w Kopalni Bełchatów

Bełchatowskie koparki (K36,37,38,39,40,41,42,43,44,45,46) – stosowane są do usuwania nadkładu oraz do wydobywania węgla. Maszyny eksploatują kopalinę przy ciągłym obracaniu wysięgnika koła czerpakowego, dolna część koparki pozostaje nieruchoma.

Najmniejsza koparka waży ok. 3,6 ton, a największa ponad 7,9 ton. Maszyny poruszają się z prędkością od 2 do 9,0 m/min. Wysokość tych gigantów wynosi od 40 m do 77,1 metrów, a długość od 146 m do 198 m.

Koparki Łańcuchowe ERs 710 ( K73, K74) to koparki na podwoziu gąsienicowym. Maszyny poruszają się z prędkością ok 3,6 m/min. Wysokość ich wynosi 21 m i długość 82,5 m.

Najstarszą maszyną podstawową w KWB Bełchatów jest koparka wielonaczyniowa kołowa SchRs 4600x50 (K41), która 6 czerwca 1977 roku o godzinie 13.07 rozpoczęła prace polegające na zdjęciu pierwszych metrów sześciennych nadkładu.

Najmłodszą maszyną podstawową w KWB Bełchatów jest koparka wielonaczyniowa kołowa SchRs 4000x37,5 ( K46), która rozpoczęła prace 16 maja 1986 roku.

Zwałowarki w Kopalni Bełchatów

Zwałowarki taśmowe przeznaczone są do usypywania zwałowisk urobionych skał lub odpadów przemysłowych.

Dla potrzeb górnictwa odkrywkowego produkowane są zwałowarki:

 • szynowe, łańcuchowe jedno- i dwuzespołowe;

 • kroczące, taśmowe dwuzespołowe;

 • gąsienicowe, taśmowe jedno- i dwuzespołowe.

Maszyny poruszają się z prędkością około 6 m/min na gąsienicach o szerokości od 2800 do 4200 i ważą z podawarką od 2,5 ton do 3,9 ton. Mają 50 m wysokości, a długości od 190 m do 217 m. Maszyny zasilane są napięciem 30kV.

Najstarszą zwałowarką w KWB Bełchatów jest zwałowarka dwuzespołowa z taśmową dostawą urobku, na podwoziu gąsienicowym z zespołem pobierającym - przejezdnym wózkiem taśmowym A2RsB 12500.100 – Z. 94 z 1977 roku.

Najmłodszą zwałowarką jest ZGOT 15400.120 – (Z. 92) z 2002 roku.

Zobacz materiał archiwalny:

Kopalnia Złoczew coraz bliżej, a jak było z odkrywką Szczerc...

Ciekawostki o Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów

 • Typowy wagon węglowy (tzw. węglarka) ma pojemność 72,5 m3. Największa maszyna podstawowa – koparka K-44 ma wydajność teoretyczną 11000 m3/h, czyli w ciągu godziny może wybrać tyle urobku, ile zmieściłoby się na ok. 152 takich wagonach – a pracuje przecież 24h/dobę.
 • Biedronka leci z prędkością ok 4 km/h. Jej lot od Góry Kamieńsk do Bliźniaczej Góry Kamieńsk w pobliżu Szczercowa w linii prostej zajmie jej około 6 godzin.

 • Długość trzeciej największej rzeki w Polsce – Warty to 808,2 km. Podobną, łączną długość mają przewody elektryczne zasilające obiekty w KWB Bełchatów – ok. 841 km.

 • Jeśli postawimy wszystkie maszyny podstawowe z Kopalni Bełchatów jedna na drugą to osiągniemy wysokość ok. 965 metrów czyli wyżej niż najwyższy wieżowiec na świecie - Burdż Chalifa w Dubaju mierzący 828 metrów.

 • Wysokość piramidy w Cholui w Meksyku (54 metry) zbliżona jest do wysokości bełchatowskich zwałowarek.

 • Przebycie drogi z KWB Bełchatów do Złoczewa zajęłoby największej Koparce wielonaczyniowej kołowej SchRs 4000x50 K 44 (6 m/min) około 6 dni.
 • Jedna półka wydobywcza wyrobiska Kopalni Bełchatów ma ok. 30 metrów wysokości, to tyle co 10-piętrowy blok mieszkalny.

 • Długość wszystkich przenośników taśmowych bełchatowskiej kopalni odpowiada odległości w linii prostej z Kopalni Bełchatów do Wrocławia – około 150 kilometrów.

 • Powierzchnia odkrywek Pola Bełchatów i Pola Szczerców wynosi ok. 30 km2, tyle co powierzchnia całego miasta Bełchatowa.

Koparki pracujące w KWB Bełchatów są jednymi z największych na świecie

Koparki z KWB Bełchatów: największe koparki z odkrywki węgla...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto