Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W święta nie poprzestawajamy na życzeniach zdrowia. Zachęćmy bliskich do badań profilaktycznych - radzi łódzki oddział NFZ

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Łódzki oddział NFZ życzy pacjentom i ich rodzinom zdrowych Świąt. I zachęca, by przypomnieć bliskim o badaniach profilaktycznych.

W święta pomyślmy o zdrowiu bliskich. Zachęćmy ich do badań profilaktycznych - przypomina NFZ

W święta przypomnijmy bliskim o badaniach profilaktycznych – zachęca łódzki oddział NFZ. Oprócz składania tradycyjnych życzeń „zdrowia” zadbajmy też o to, by nasi najbliżsi naprawdę o swoje zdrowie zadbali.

W Boże Narodzenie i w Nowy Rok życzymy bliskim przede wszystkim zdrowia, chcąc by jak najdłużej byli obok nas. Łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zachęca, by nie poprzestawać na życzeniach, ale aktywnie zachęcić bliskich do zadbania o swój organizm.

Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ podkreśla, że warto wykorzystać wspólnie spędzony czas oraz okres planów na nadchodzący rok, by porozmawiać o zdrowiu i badaniach profilaktycznych.

- Stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od stylu życia, systematycznego wykonywania badań profilaktycznych, eliminowania lub minimalizowania czynników sprzyjających różnym chorobom. Wiele groźnych chorób we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów, warto więc regularnie poddawać się badaniom – wyjaśnia.

Jak podkreśla Góralczyk możliwości bezpłatnych badań profilaktycznych wykonywanych w ramach programów NFZ jest wiele. Osoby ubezpieczone mogą bowiem korzystać z bezpłatnej profilaktyki.

Profilaktyka 40 Plus

Podstawowym programem profilaktycznym, dostępnym dla wszystkich, którzy ukończyli 40 lat, jest Profilaktyka 40 Plus. To pakiet podstawowych badań, nieco innych dla kobiet i mężczyzn , który pozwala ocenić ich ogólny stan zdrowia. Ale u panów w pakiecie jest też oznaczenie antygenu PSA, co może pomóc w wykryciu wczesnego stadium raka prostaty. Aby skorzystać z programu należy wypełnić ankietę na temat zdrowia. Można to zrobić przez Internetowe Konto Pacjenta lub przez infolinię 22 735 239 53. Otrzymane w ten sposób skierowanie jest ważne do końca 2023 roku.

Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia

W ocenie, czy naszemu bliskiemu nie grozi wkrótce zawał lub udar pomoże Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia. Program jest skierowany do osób znajdujących się na liście pacjentów lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, będących w wieku od 35. do 65. roku życia, u których dotychczas nie została rozpoznana choroba układu krążenia, cukrzyca, przewlekła choroba nerek lub rodzinna hipercholesterolemia oraz które w ciągu ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń w ramach profilaktyki chorób układu krążenia (także u innych świadczeniodawców). Kolejne świadczenie przysługuje po upływie 5 lat.

Z Programu Profilaktyki CHUK można skorzystać w każdej przychodni POZ działającej w ramach NFZ. Obejmuje on kilka badań. Pacjent będzie mieć określone BMI, ciśnienie i oceniony styl życia. Będzie miał też zbadany poziom cholesterolu, trójglicerydów i stężenia glukozy na czczo. Wyniki badań lekarz oceni według specjalnego kalkulatora. Na tej podstawie pacjent dowie się jakie ma ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia w najbliższych latach. Pacjent nie zostanie z tą wiedzą sam, dostanie wskazówki, jak dbać o zdrowie, zalecenie kolejnej wizyty lub skierowanie do specjalisty.

Tu dowiesz się więcej o Programie Profilaktyki Chorób Układu Krążenia

Program Profilaktyki Raka Piersi

Są też specjalne programy NFZ skierowane do osób konkretnej płci. Kobietom NFZ zadedykował dwa programy profilaktyczne dotyczące raka piersi i raka szyjki macicy. W ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi paniom wykonywana jest mammografia. Bezpłatne badanie w ramach NFZ przeznaczone jest dla kobiet w wieku 50- 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały mammografii lub są w grupie ryzyka i nie miały jej w ciągu ostatniego roku. To badanie pozwala bardzo wcześnie wykryć zmiany nowotworowe, gdy rak jest wyleczalny. Mammografię można zrobić w placówkach mających umowę z NFZ lub w mobilnym mammobusie, który dojeżdża nawet do najmniejszych miejscowości regionu łódzkiego. Harmonogram postojów można znaleźć na stronie www.nfz-lodz.pl, wyszukiwarkę gabinetów znajdziemy na stronie gsl.nfz.gov.pl.

Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

W ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy kobietom wykonywana jest bezpłatna cytologia. Regularnie robiona pozwala wykryć zmiany w bardzo wczesnym stadium, gdy rak szyjki macicy jest jeszcze niemal w 100 proc. wyleczalny. W ramach programu kobiety w wieku 25-59 lat raz na trzy lata mają prawo do bezpłatnego badania cytologicznego, a kobiety z grup ryzyka - raz na rok. Badanie można zrobić w dowolnym gabinecie ginekologicznym, który ma umowę z NFZ.

Tu dowiesz się więcej o cytologii i profilaktyce raka szyjki macicy

Zapobieganie nowotworom i chorobom układu krążenia to nie tylko badania profilaktyczne, ale też zdrowy tryb życia. Warto zachęcić bliskich do aktywnego trybu życia i zdrowej diety na przykład w ramach pozytywnych postanowień noworocznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto