Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie bełchatowskim w ubiegłym roku przybyło ponad 8 tysięcy aut

Ewa Drzazga
W wydziale komunikacji bełchatowskiego starostwa czeka już kilkaset nowych tablic rejestracyjnych. Powinny być wykorzystane w najbliższych tygodniach
W wydziale komunikacji bełchatowskiego starostwa czeka już kilkaset nowych tablic rejestracyjnych. Powinny być wykorzystane w najbliższych tygodniach Ewa Drzazga
Na dziesięciu statystycznych mieszkańców powiatu przypada ponad osiem pojazdów. Po Bełchatowie jeździ ich ponad 65 tysięcy. W 2012 roku w bełchatowskim starostwie zarejestrowano 9500 tysiąca nowych pojazdów. Wyrejestrowano zaledwie 1376. To oznacza, że przybyło nam ich ponad osiem tysięcy.

Ta liczba rozkłada się, co prawda, na cały powiat, ale okazuje się, że jeśli ubiegłoroczna tendencja się utrzyma, to za niespełna trzy lata na jednego mieszkańca powiatu będzie przypadać jedno auto.
- Na statystycznego mieszkańca, czyli tak na noworodka jak i na osiemdziesięcioletnią seniorkę - podkreśla Krzysztof Gajda, naczelnik wydziału komunikacji w bełchatowskim starostwie. 
Jak dodaje, jeśli analizować dane dla samego Bełchatowa, to okazuje się, że tu na jednego mieszkańca przypada już więcej niż jeden pojazd. 
- Gdybyśmy przeanalizowali te dane w kontekście tylko tych osób, które faktycznie mogą być kierowcami, okazałoby się pewnie, że statystyczny kierowca z Bełchatowa ma po dwa auta! - podkreśla Gajda.


Zatrważające tempo, w jakim aut nam przybywa, utrzymuje się już od kilku lat. W 2009 roku zarejestrowano 9240 pojazdów, rok później o 16 więcej. 2011 roku to już prawie 10 tysięcy nowych zarejestrowanych pojazdów. Czy spadek o ponad 400 zarejestrowanych sztuk w 2012 roku to znak, że idzie gorsze?

- Nie widziałbym tego w tak czarnych barwach, to chyba rok 2011 był rekordowy, a te 9,5 tysiąca z 2012 to taka nasza powiatowa norma - podkreśla Gajda. - Zresztą inne dane wskazują, że pojazdów w kolejnych latach nadal powinno przybywać. Wystarczy prześledzić tempo, w jakim rośnie np. liczba wydawanych w każdym roku praw jazdy. Nowi kierowcy nie będą chodzić pieszo.

W 2010 roku wydano 4291 praw jazdy. W 2011 takich dokumentów "wyprodukowano" 4388. W 2012 jeszcze więcej, bo 4528. Część z nich to efekt wymiany dokumentów. Jednak większość to prawa jazdy dla tych, którzy dopiero kupią swój pierwszy samochód.

- Tak się złożyło, że w tym roku i syn, i córka zdali egzamin na prawo jazdy - mówi Robert Małecki, kierowca z Bełchatowa. - Kupiliśmy im samochód, jeżdżą nim na spółkę. Ja mam drugi, żona trzeci. Wszystkie parkujemy pod blokiem, a miejsc parkingowych w tym rejonie naszego osiedla nie przybyło. I raczej nie przybędzie, bo fizycznie nie ma takiej możliwości, żeby je wykroić. Osiedle projektowano 40 lat temu, gdy o parkingach chyba nikt nie myślał. 


W efekcie pan Robert przyznaje, że parkują, jak się da. Trochę wzdłuż chodnika, trochę na trawnikach. - Nie da się inaczej - mówi kierowca. - A przecież bardzo wielu moich znajomych jest w takiej samej sytuacji. W domu są dwa albo trzy samochody - dodaje pan Robert.


Na tych osiedlach, gdzie przestrzeni jest więcej, nowych miejsc parkingowych przybywa. Może nie w takim tempie, jak nowych aut, ale progres widać, bo miasto często buduje je w porozumieniu ze wspólnotami mieszkaniowymi. 
W 2012 roku zakończyła się m.in. inwestycja na os. Okrzei. W rejonie bloku nr 4 powstało 36 nowych miejsc parkingowych. Z kolei na os. Dolnośląskim powstało 5 zatok parkingowych dla 40 aut przy blokach 318, 319 i 320 i jedna zatoka na 6 miejsc przy bloku nr 112. Nowe miejsca parkingowe wybudowano również przy blokach 128 i 129. Dwie nowe zatoki parkingowe, w sumie na 18 samochodów, powstały na ul. Turkusowej (os. Binków). 
Z kolei na Przytorzu 12 nowych miejsc parkingowych powstało przy ul. Reymonta 1 i 3. Tyle samo nowych miejsc do parkowania stworzono przy ul Norwida i Gombrowicza. Przy ul. Targowej powstało 16 nowych miejsc, przy ul. Mielczarskiego stworzono plac wielofunkcyjny, na którym także można parkować. 


Jak mówi Beata Kwiecińska- Pintos w tegorocznym budżecie 360 tys. zł przeznaczono na projekty techniczne i budowę m.in. parkingów. Zatoki parkingowe będą też budowane w ramach puli na tzw. bieżące utrzymanie. Dziś jednak, jak zaznacza, nie można jeszcze podać, gdzie dokładnie w tym roku powstaną nowe miejsca parkingowe. Wiadomo, że szczególną uwagę miasto zwracać będzie na os. Dolnośląskie, bo tam miejsc wciąż brakuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto