Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kościele na Dolnośląskim w Bełchatowie Jezus został powstańcem

Redakcja
W kościele na Dolnośląskim w Grobie Pańskim na ramieniu figury Jezusa pojawiła się powstańcza opaska.

Przystrojenie Grobu Pańskiego w kościele parafii NMP Matki Kościoła i św. Barbary wzbudziło kontrowersje wśród mieszkańców. Figurę leżącego w grobie Jezusa przystrojono w opaskę „Polski Walczącej”. Proboszcz pomysłu broni i tłumaczy, że patriotyczny charakter grobu miał właśnie zmusić do refleksji i dyskusji.

Wielu z parafian, którzy w Wielką Sobotę przyszli poświęcić pokarmy w kościele na osiedlu Dolnośląskim, a później przyklęknąć przy Grobie Pańskim, było zaskoczonych tym, co tam zobaczyli. Bełchatowianie na ramieniu figury Jezusa Chrystusa mogli zobaczyć biało-czerwoną opaskę ze znakiem „Polski Walczącej”. Grób był przystrojony w biało-czerwone kwiaty i otoczony sosnami imitującymi las.

Wielu bełchatowian z kościoła wychodziło z mieszanymi uczuciami.

- Nie wiem nawet, co powiedzieć w tej sytuacji, ale uważam, że niepotrzebne jest mieszać historię, patriotyzm z religią. Przecież każdy powinien w tym dniu skupić się na istocie tych świąt czyli śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa - mówi pan Marcin po wyjściu z kościoła na osiedlu Dolnośląskim.

Niektórzy z parafian nie kryli oburzenia, bo według nich kościół to nie miejsce do nauki historii czy lekcji patriotyzmu.

- Wydaje mi się, że przekroczona została pewna granica i szczerze mówiąc, nie spodobał mi się ten pomysł - powiedziała pani Anna, która odwiedziła kościół w Wielką Sobotę.

Byli też tacy, którzy pomysłu na „patriotyczną” aranżację Grobu Pańskiego bronili.

- Zmusza do zastanowienia się nad naszą historią, nie widzę w tym nic kontrowersyjnego. W kraju jest wiele Grobów Pańskich z konkretnym przesłaniem - mówi kolejny z parafian.

Ks. Stanisław Jaskuła, proboszcz parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary tłumaczy, że na pomysł takiego przystrojenia Grobu Pańskiego wpadła młodzież z parafii, a on chętnie na to przystał, bo jak przyznaje patriotyzm i wiara chrześcijańska nie wykluczają się wzajemnie.

- Powiedziałbym nawet, że u nas w kraju przenika się jedno z drugim i jest nierozdzielne - mówi ks. Stanisław Jaskuła. - W tym roku nasz kraj świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości i to był też jeden z powodów. Proszę mi pokazać momenty z historii Polski, gdzie wiara nie była wymieszana ze sprawami ojczyzny. Nasza tożsamość jako Polaków jest wybitnie związana z chrześcijaństwem. Nie byłoby takiego narodu jak nasz, gdyby nie chrześcijaństwo - wyjaśnia proboszcz Jaskuła.

Jak tłumaczy, zamysłem grobu było nawet nie Powstanie Warszawskie, ale przypomnieniem historii żołnierzy niezłomnych, do której nawiązywało też hasło nad Grobem Pańskim: „Wrzuceni w ziemię stali się ziarnem”.

- Żołnierze niezłomni ginęli mordowani i wrzucani do grobów w lasach. Ich idea miała przestać istnieć, a teraz można powiedzieć, że ich historia oraz właśnie idea zmartwychwstaje z grobu - mówi ks. Stanisław Jaskuła. - Chodziło o pobudzenie do refleksji w aspektach patriotycznych, fundamentalnych dla naszej ojczyzny. Dzięki wierze Polska zmartwychwstała. Przypomnę, że w zaborach nie było nas, a przetrwała kultura i idea wolności, bo wiara była w ludziach.

Jak dodaje, przykładów Grobów Pańskim z akcentami historycznymi czy patriotycznymi w kraju jest bardzo wiele i Bełchatów nie jest tutaj wyjątkiem.

- Jest to może trochę prowokacyjne, ale ma skłaniać do refleksji - mówi ks. Stanisław Jaskuła.

CZYTAJ TAKŻE: NAJPOPULARNIEJSZE RESTAURACJE I KAWIARNIE W BEŁCHATOWIE

ZOBACZ TAKŻE: KTO ZAGRA NA DNIACH BEŁCHATOWA? KALENDARZ IMPREZ W BEŁCHATOWIE I OKOLICY

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto