Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Elektrowni Bełchatów już działa instalacja odsiarczania spalin na blokach nr 1 i 2

Grzegorz Maliszewski
Dariusz Śmigielski
Po 34 miesiącach zakończyły się prace przy budowie i uruchomieniu instalacji odsiarczania spalin w Elektrowni Bełchatów, która na co dzień "obsługiwać" będzie pierwszy i drugi blok energetyczny zakładu. 
Jak informuje koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, we wrześniu zakończył się trzymiesięczny ruch próbny nowej instalacji.

Faktyczny czas budowy IOS do podania pierwszych spalin wyniósł 16 miesięcy. Pozostały czas potrzebny był na prace projektowe, uruchomienie i wdrożenie wszystkich urządzeń, które musiały współpracować z dwoma blokami energetycznymi. 
Budowę instalacji rozpoczęto w listopadzie 2009 roku. Realizacja inwestycji prowadzona była jako "budowa pod klucz", czyli od projektu do rozruchu i przekazania do eksploatacji.

Całą inwestycję wykonawca, spółka Rafako, podzielił na dwa etapy. Pierwszym było wybudowanie stacji ciepłowniczej i przekazania jej do eksploatacji, co zrealizowano do lutego 2011 roku. Drugim natomiast budowa pompowni oraz montaż urządzeń technologicznych. Te roboty zakończono w maju tego roku. Pierwsze spaliny do instalacji trafiły w czerwcu tego roku, kiedy rozpoczął się trzymiesięczny rozruch próbny. 
Wykonane pomiary gwarancyjne potwierdziły, że instalacja spełnia wszelkie parametry technologiczne. Dokonano także pomiarów środowiskowych, m.in. natężenia oświetlenia, zapylenia, hałasu i skuteczności wentylacji. 


Oddanie do użytku IOS to kolejny krok zakładu w kierunku spełnienia standardów emisji, określonych w nowej dyrektywie ws. emisji przesyłowych, zatwierdzonej przez Parlament Europejski i obowiązującej od roku 2016, a wynoszącej 200 mg dwutlenku siarki na metr sześcienny. 


Koncern PGE GiEK SA ubiega się o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę i modernizację instalacji ograniczających emisję dwutlenku siarki i tlenków azotu. Koncern liczy nawet na 168 mln zł dotacji przy 870 mln zł, jakie zamierza w sumie przeznaczyć na projekty w pięciu zakładach, m.in. w Bełchatowie, Turowie, Opolu, Dolnej Odrze i Bydgoszczy. Decyzja o przyznaniu dotacji powinna zapaść w grudniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto