Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W budżecie powiatu zaplanowano 4 mln 957 tys. zł na wydatki związane z ekologią

Redakcja
Pisze Agnieszka Zawodzińska, Zespół ds. Promocji, Starostwo Powiatowe w Bełchatowie: Zarząd Powiatu w Bełchatowie sukcesywnie podpisuje umowy o przyznaniu dotacji na ekologiczne inwestycje, które mają za zadanie poprawić stan głównych komponentów środowiska, jak powietrze, woda czy gleba. Pieniądze z budżetu powiatu trafią przede wszystkim do gmin, ale wśród beneficjentów są także podmioty niestanowiące jednostek samorządu terytorialnego.

W tegorocznym budżecie powiatu zaplanowano 4 mln 957 tys. zł na wydatki związane z ekologią. Blisko 3 miliony złotych stanowi wsparcie działań beneficjentów, którzy zwrócili się do samorządu powiatu o dofinansowanie takich inwestycji, jak termomodernizacje budynków, budowa wodociągów czy instalacje odnawialnych źródeł energii. W trakcie ostatnich tygodni podpisano umowy o warunkach dotacji z sześcioma podmiotami. Milion złotych otrzyma miasto Bełchatów na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej w szkole Podstawowej Nr 1 oraz Szkole Podstawowej Nr 12. Gminie Drużbice przyznano 180 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego wody pitnej na terenie stacji wodociągowej w Wadlewie. Dotacja dla gminy Szczerców wynosi 200 tys. zł i wesprze budowę wodociągu wraz z odgałęzieniami w pasie drogowym i przyłączami w Stanisławowie Pierwszym. Termomodernizację budynku przy ulicy Kościuszki 17 w Zelowie będzie realizowała gmina Zelów z pomocą powiatu, wynoszącą 150 tys. zł. Gmina Kluki zaplanowała termomodernizację budynku hydroforni na ujęciu wody w Nowym Janowie. Umowa na „zieloną dotację” z powiatu opiewa na 20 tys. zł.
Ciekawe przedsięwzięcie zrealizuje jeszcze w I połowie tego roku Fundacja Edukacyjna Centrum Ekologiczne „Lawendowa Barć pod Lasem”. Jest nim ścieżka edukacyjna w pasiece „Lawendowa Barć pod Lasem o wartości blisko 17 tys. zł. Wsparcie samorządu powiatu wyniesie 10 tys. zł. Zakres rzeczowy zadania obejmuje zakup i montaż:
pięciu tablic edukacyjnych umieszczonych na drewnianych stelażach; tematyka tablic dotyczyć będzie życia i znaczenia pszczół w przyrodzie, jak i bioróżnorodności flory naturalnej dla gospodarstwa pasiecznego,
dwóch terenowych gier edukacyjnych, które wzbogacą wiedzę dotyczącą m.in. zachowań pszczół, ich porozumiewania się, hierarchii rodzinnej, podziału zadań w ulu oraz morfologicznej budowy pszczoły miodnej.
ławostołu edukacyjnego, wykonanego z drewna z aluminiowym blatem z kolorowym nadrukiem, odpornym na uszkodzenia termiczne, mechaniczne i środki chemiczne oraz czynniki atmosferyczne i promieniowanie UV.
Efektem ekologicznym realizacji tego zadania będzie stworzenie możliwości na przeprowadzanie atrakcyjnych i efektywnych warsztatów dla dzieci przedszkolnych i szkolnych z powiatu bełchatowskiego, poszerzających ich wiedzę, przede wszystkim o rolnictwie przyjaznym środowisku, apiterapii i permakulturze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto