VI kadencja samorządu powiatowego w kalejdoskopie (2019-2022)

Materiał informacyjny – Powiat Bełchatowski
Tegoroczny Dzień Samorządu Terytorialnego jest doskonałą okazją, by podsumować czteroletnią pracę samorządowej wspólnoty Powiatu Bełchatowskiego i dostrzec efekty włożonej wspólnie energii, wiedzy, wysiłku i środków finansowych w realizację przyjętych - dla dobra mieszkańców - priorytetów.

- Miniony czas był wyjątkowy i…. naprawdę trudny. Zmierzyliśmy się z wydarzeniami, które dotąd w historii samorządu nie miały miejsca. Najpierw pandemia, ogłoszona w roku 2020, a dwa lata później wybuch konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Wszystko, co robiliśmy, robiliśmy po raz pierwszy. Realnie odczuwaliśmy ciężar odpowiedzialności za zdrowie i życie ludzkie. Sanitarne zabezpieczenia, zmiany w organizacji pracy, regularne posiedzenia sztabów kryzysowych, dystrybucja środków ochrony, kampania informacyjna i wiele innych działań pochłaniało czas, energię i odbierało spokój pracy. Podobnie działo się z przyjęciem na teren naszego powiatu ponad 2 tysięcy obywateli Ukrainy. W organizowanie miejsc schronienia się uchodźców i punktów zbiórki darów, w inicjowanie i realizację wszelkich działań pomocowych zaangażowanych było bardzo wiele osób i podmiotów - mówi Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr, która koordynowała wszystkie te czynności.

Mimo tych zawirowań, Powiat systematycznie realizował zaplanowane zadania, takie jak: stałe inwestowanie w poprawianie warunków życia w powiecie poprzez m.in. remonty i przebudowy dróg, podnoszenie standardów edukacji i rozwoju młodzieży (tworzenie nowych pracowni szkolnych i infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, tworzenie nowych profili kształcenia, umożliwienie młodym ludziom zdobycia dodatkowych kwalifikacji zawodowych, motywowanie ich do nauki i rozwijania swoich talentów), dbałość o środowisko naturalne poprzez dofinansowywanie termomodernizacji budynków, budowy wodociągów i kanalizacji, instalacji odnawialnych źródeł energii, tworzenie terenów zieleni i wspieranie w tym mieszkańców (co roku Powiat przekazuje dziesiątki tysięcy sadzonek), a także pomoc osobom z niepełnosprawnością oraz seniorom.

Ponadto, współpraca samorządu Powiatu Bełchatowskiego z policją, strażą pożarną – tą zawodową i ochotniczą, szpitalem wojewódzkim, sanepidem, powiatowym lekarzem weterynarii była i jest bezcenną wartością.

- A skoro o współpracy mowa, to trzeba też podkreślić wagę naszej współpracy z samorządami gmin – mówi starosta Dorota Pędziwiatr wymieniając: - Są to m.in. wspólne remonty dróg, współfinansowanie inwestycji ekologicznych, współuczestnictwo w licznych społecznych inicjatywach, jak np. w ostatnim czasie doposażeniu przez wszystkie gminy z powiatu nowego Domu Dziecka w Bełchatowie czy udział w V Forum Gospodarczym, poświęconym transformacji energetycznej naszego regionu. To dowód na to, że razem można dużo więcej zrobić, a zgoda buduje naprawdę, nie tylko w przenośni.

Największe inwestycje Powiatu Bełchatowskiego

Inwestycje w infrastrukturę: przebudowa mostów na ulicy Cegielnianej oraz we Wdowinie, wyremontowanie odcinków dróg m.in. w Augustynowie, Myszakach, Postękalicach, na odcinkach Bogdanów- Łękawa, Łękawa -Zawadów, Kluki-Grobla, Kociszew-Grabostów, Nowy Janów – Kluki, Ławy-Józefów, Imielnia-Parzno, ulice w Bełchatowie: Aleja Włókniarzy, Kwiatowa i Czyżewskiego. Realizowane w tym roku, m.in.: ulica Zamoście w Bełchatowie, rozbudowa drogi w Zdzieszulicach Górnych, rozpoczęcie długo wyczekiwanego remontu tzw. Traktu Napoleońskiego. Wybudowano także wiele kilometrów nowych ciągów pieszo-rowerowych wzdłuż powiatowych dróg. Wartość zrealizowanych inwestycji na drogach to rząd wielkości kilkudziesięciu milionów złotych. Powiat Bełchatowski pozyskał na te inwestycje dofinansowania m.in. z Funduszu Dróg Samorządowych, Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. W kosztach drogowych inwestycji partycypowały także samorządy gmin.

Budowa nowego Domu Dziecka w Bełchatowie – ten nowoczesny obiekt zbudowany w energooszczędnej technologii, zapewnia dzieciom komfortowe i bezpieczne warunki, o dużo wyższym standardzie niż miały w Dąbrowie Rusieckiej.

Dzięki efektywnym staraniom o pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego, czy z Programów Operacyjnych „Polska Cyfrowa” i „Wiedza Edukacja Rozwój” Powiat zrealizował także szereg przedsięwzięć podnoszących standardy edukacji młodzieży, m.in. nowe pracownie dydaktyczne, modernizacja sali gimnastycznej, utworzenie skweru rekreacyjno – sportowego i rozbudowa kompleksu sportowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto