Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Troja w Warszawie

[email protected]
Kopię biżuterii pochodzącej ze słynnego Skarbu Priama, replikę pośmiertnej maski Agamemnona, a także zbiór narzędzi i ceramiki można oglądać na wystawie "Troja - sen Henryka Schliemanna".

Kopię biżuterii pochodzącej ze słynnego Skarbu Priama, replikę pośmiertnej maski Agamemnona, a także zbiór narzędzi i ceramiki można oglądać na wystawie "Troja - sen Henryka Schliemanna". Wystawa będzie otwarta od środy (29.03.) w warszawskim Państwowym Muzeum Archeologicznym.

Zgromadzone na ekspozycji zabytki przyjechały do Polski po raz pierwszy z Museum fuer Vor und Fruehgeschichte w Berlinie. Wystawa, która jest ukoronowaniem Roku Polsko - Niemieckiego, trwającego od maja 2005 roku, obejmuje eksponaty, które odkrył Niemiec Heinrich Schliemann podczas poszukiwań archeologicznych w Turcji pod koniec XIX wieku.

- Wystawa dotyczy przede wszystkim realizacji pewnego marzenia. Pokazuje, że jeśli marzenia będą poparte ciężką pracą i odrobiną szczęścia, uda się odnaleźć to, o czym śnią archeolodzy na całym świecie - mówi Wojciech Borkowski, kurator wystawy, wicedyrektor muzeum.

Główną atrakcją - zdaniem organizatorów - jest wykonana z pozłacanego srebra, jedyna istniejąca kopia biżuterii pochodzacej ze Skarbu Priama, który liczył 8833 przedmioty ze złota, srebra, elektronu i miedzi, należące do króla Troi. Oryginał Schliemann podarował Muzeum Starożytności w Berlinie, skąd w 1945 roku wywiozła go armia sowiecka. Przez 40 lat uznawano skarb za zaginiony. Od 1994 roku wiadomo, że Skarb Priama spoczywa w magazynach Muzeum im. A. Puszkina w Moskwie. O prawo do niego spierają się Rosja, Niemcy i Turcja.

Oprócz biżuterii na wystawie można oglądać kopię pośmiertnej maski Agamemnona, ceramiczne naczynia o nietypowych, tzw. antropomorficznych kształtach przedstawiających ludzi, a także figurki bóstw oraz narzędzia i broń wykonane z krzemienia, kamienia, brązu i żelaza.

Ponadto ekspozycja obejmuje zabytki, które trafiły po wojnie do Państwowego Muzeum Archeologicznego ze zbiorów Erazma Majewskiego. Są to kopie i oryginały fragmentów naczyń trojańskich. Dwie gabloty prezentują także prasę polską z XIX wieku opisującą wykopaliska w Troi. Dla dzieci przygotowano drewnianą replikę konia trojańskiego i warsztaty złotnicze.

Henryk Schliemann odkrył legendarną Troję w 1870 roku. Ten niemiecki kupiec zafascynował się dziełami Homera, który Troję opisał w poemacie "Illiada". Schliemann poświęcił swój majątek i w ciągu 20 lat odkrył na tureckim wzgórzu Hisarlik pozostałości 9 wybudowanych tam kolejno miast. Najstarsze z nich sięga 3000 roku p.n.e, a najmłodsze wzniesiono w okresie cesarstwa rzymskiego w IV wieku naszej ery.

Wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym będzie czynna do 14 czerwca 2006 roku. Potem eksponaty będą prezentowane także w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu.

27 marca 2006

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto