Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Termy Kleszczów - będzie tropikalna wyspa?

Grzegorz Maliszewski
Termy Kleszczów - trzy warianty
Termy Kleszczów - trzy warianty INW-EKO Konsult
Termy Kleszczów nabierają kształtu. Po kilku latach stagnacji i braku decyzji wygląda na to, że w sprawie budowy basenów geotermalnych w Kleszczowie wreszcie drgnęło. Mieszkańcy poznali trzy koncepcje zagospodarowania blisko 9 hektarów terenu wokół kompleksu Solpark. Na zlecenie gminy opracowało je biuro architektoniczne.

Termy Kleszczów doczekały się trzech wariantów zabudowy. Z przedstawionych projektów można wywnioskować, że gmina ma ambicje budowy nie tylko term. Przygotowane warianty zakładają bowiem stworzenie w Kleszczowie parku sportu, rekreacji, relaksu i rozrywki. Atrakcje będą zależeć od tego, na jaki wariant zagospodarowania terenu zdecyduje się gmina.

Pierwsza koncepcja zakłada przystosowanie terenu pod inwestora prywatnego. Obok term z basenami zewnętrznymi, znalazłyby się także wieża balonowa, hala sportowa, lokale gastronomiczne, planetarium czy tężnie. Turyści mieliby do dyspozycji też tor saneczkowy ulokowany na nasypie w pobliżu hali sportowej.

Imponująco prezentuje się druga koncepcja przygotowana dla gminy. Główną atrakcją parku miałaby być... tropikalna wyspa otoczona gorącymi źródłami i zamknięta w wielkiej balonowej hali. Według architektów, miałaby nawiązywać do Tropical Island pod Berlinem w Niemczech. Ten wariant zakłada również powstanie hali sportowej, kortów, skateparku oraz obiektów gastronomicznych.

Trzeci projekt zakłada przystosowanie terenów podobiekty sportowe. Dlatego, obok term i hali sportowej miałyby powstać pole golfowe, strzelnica, trasy biegowe dla narciarzy czy tor łuczniczy. Wszystkie trzy koncepcje zakładają budowę hotelu z 120 - 140 pokojami.

- To są na razie koncepcje. Postanowiliśmy je przedstawić mieszkańcom, aby oni również powiedzieli, co sądzą o dalszym zagospodarowaniu terenów wokół Solparku - mówi Sławomir Chojnowski, wójt gminy Kleszczów.

Jak podkreśla Sławomir Chojnowski, przedstawione warianty to dopiero pierwszy krok ku planowanej inwestycji. W kolejnych miesiącach gmina chce poznać symulacje finansowe i podpatrzeć, jak działają ośrodki geotermalne w innych miastach.

- Budowa basenów geotermalnych i innych obiektów towarzyszących wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi. Dlatego w tej kwestii musimy być ostrożni - informuje wójt Sławomir Chojnowski.

Podczas spotkania z mieszkańcami o propozycjach zagospodarowania opowiadała przedstawicielka biura, które koncepcje przygotowało.

- To jest dopiero pierwszy etap i wstępne warianty. Do końca kwietnia powstaną koncepcje architektoniczne, spośród których zostanie przez gminę wybrana jedna - przekonuje nas Agata Kalandyk z firmy INW-EKO Konsult. - Program funkcjonalno-użytkowy powinien być gotowy do końca września. Na jego podstawie gmina będzie mogła ewentualnie ogłosić przetarg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto