Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Technopark Łódź: cel - innowacje

Redakcja
Co łączy pierwszy w Europie przewodnik turystyczny w komórce, program pozwalający sterować każdym komputerem za pomocą oka, jedyną w Polsce pracownię tworzącą trójwymiarowe implanty na miarę i olbrzymie laboratoria bio- i nanotechnologiczne? Każdy z tych wynalazków powstał w Technoparku Łódź. Niebawem jego kreatywny dorobek powiększy się o pierwsze, duże inwestycje.

Fabryka pomysłów w Technoparku Łódź

Tej wiosny na ulicach Łodzi pojawiły się wielkie plakaty przedstawiające wynalazki, których autorami są tutejsze firmy lub naukowcy. Wszystkie w ramach wizerunkowej kampanii pod hasłem "Łódź przemysłów kreatywnych" pytały przechodniów: "Czy wiesz, że w Łodzi wymyślono…". Autorzy wyłowili 10 innowacyjnych rozwiązań, którymi warto się pochwalić. Aż trzy z nich powstawały w Technoparku Łódź.

Chodzi np. o wyjątkowe urządzenie dla dzieci z porażeniem mózgowym Baffin, wymyślone, opatentowane oraz wyprodukowane przez firmę LIW Care, która do Technoparku Łódź, w poszukiwaniu swojej siedziby, trafiła z… przydomowego garażu. Szefowie firmy już mieli wtedy gotowy pomysł, a do tego mnóstwo entuzjazmu i chęć pomagania innym. Baffin pomaga dziś wielu dzieciom oraz ich rodzicom, pozwalając ograniczyć konsekwencje chorób dziecięcych, wad postawy i złego funkcjonowania układów: oddechowego, krążenia i trawiennego. Urządzenie ma - jedyną na świecie - konstrukcję oparcia wzorowaną na budowie kręgosłupa.
Drugi z prezentowanych na plakatach wynalazków powstał w laboratorium stworzonym przez technopark i Telekomunikację Polską. To właśnie w nim Aleksandra Królak, doktorantka z Politechniki Łódzkiej, mogła wprowadzić w życie i wypromować bLink - program dla osób sparaliżowanych, pozwalający korzystać z komputera przy pomocy mrugnięć powiek. BLink był pierwszym produktem globalnym "made in Technopark Lodz", ponieważ został udostępniony za darmo w sieci, w kilku wersjach językowych.

Trzeci "produkt z plakatu" jest fenomenalnym pomysłem młodych ludzi, którzy przyjechali do Łodzi z różnych zakątków Europy, dowiedziawszy się o powstaniu technoparku. Swoją firmę nazwali MobileMS, a program, który postanowili uruchomić - "Odkoduj Łódź". Dzięki niemu historię kilkudziesięciu łódzkich zabytków można dziś poznać przy użyciu zwykłego telefonu komórkowego. Projekt opiera się na fotokodach. Wystarczy je zeskanować telefonem ze specjalnych tablic na budynkach, aby uzyskać pełną informację na ich temat w kilku językach. To pierwszy taki projekt w Europie.

To tylko trzy przykłady. Tymczasem od początku istnienia Technoparku przewinęło się przez niego ponad 30 młodych, innowacyjnych firm. Wszystkie sięgały po nowoczesne technologie.

Technoparki to, w skrócie, miejsca, w których młodzi przedsiębiorcy i naukowcy mogą wprowadzać w życie swoje najbardziej nawet niewiarygodne pomysły. W podobnych instytucjach powstały tysiące przedmiotów codziennego użytku, wykorzystywanych dzisiaj przez miliardy ludzi na całym świecie. Należą do nich chociażby telefony bezprzewodowe oraz komputery osobiste.

Technopark Łódź pomaga młodym firmom oferując im łatwy start: niski czynsz, klimatyzowane pomieszczenia, komputery, meble biurowe oraz dostęp do podstawowego sprzętu, jak faks, ksero i drukarki. Młodzi przedsiębiorcy mają zapewniony dostęp do internetu, pomoc prawną, biznesową, marketingową, patentową a także wsparcie przy staraniach o fundusze zewnętrzne, na przykład z Unii Europejskiej. To jednak nie wszystko.
- Technopark Łódź posiada blisko 10 hektarów terenów inwestycyjnych dla dużych partnerów. Pierwsi z nich pojawią się jeszcze przed końcem roku- mówi Andrzej Styczeń, prezes zarządu Technoparku Łódź.

Wykorzystanie terenów pod inwestycje to trzeci etap rozbudowy techno-parku. W pierwszym powstał Łódzki Inkubator Technologiczny - miejsce stworzone specjalnie dla młodych firm. Drugi etap obejmuje realizację BioNanoParku - jednego z największych, a jednocześnie najnowocześniejszych kompleksów laboratoryjnych dla biznesu i nauki. Rozwój bio- i nanotechnologii to wielka szansa nie tylko dla Łodzi. Świat w skali nano daje wielkie możliwości, ale w Polsce jest wciąż mało znany, przez co budzi wiele kontrowersji. Łódzki techno-park chce to zmienić i zwiększyć świadomość społeczeństwa.

BioNanoPark rośnie w ekspresowym tempie

Pierwsza łopata pod budowę BioNanoParku została wbita 15 lutego 2011 roku. Kompleks ma zostać uruchomiony w ciągu dwóch lat. Kto będzie z niego korzystał?
- Właściwie trudno powiedzieć, dla jakiej branży przemysłu BioNanoPark pracować nie będzie - żartuje prezes Andrzej Styczeń. - Dwa wielkie laboratoria o charakterze bio- i nanotechnologicz-nym powstają z myślą o obsłudze przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego, chirurgii, neurochirurgii, ortopedii, stomatologii, biotechnologii przemysłowej, ale także przemysłu chemicznego, spożywczego, agrotechnicznego, włókienniczego, energetycznego oraz wojskowego.
Z myślą o rozwoju przemysłów kreatywnych, oprócz laboratoriów, w gmachu BioNanoParku powstanie 50 biur dla młodych, nowoczesnych i innowacyjnych firm.
- Łodzianie mają świetne pomysły- dodaje Andrzej Styczeń. - Mam nadzieję, że pomożemy w realizacji przynajmniej niektórych.

Medycyna 3D daje chorym życie lepszej jakości

Dziś już chyba każdy wie, jak pracuje drukarka. Jest w stanie przenieść na papier niemal każdy obraz. Niestety tylko dwuwymiarowa. Kula na papierze jest tylko kołem. Co innego gdy użyjemy drukarki… 3D. Efektem jej pracy będzie idealna kula. Takie drukarki już istnieją. Jedna z kilku w Polsce pracuje w Technoparku Łódź- w pierwszej w Polsce Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych.

Koncepcja budowania idealnej kuli przy pomocy drukarki z pozoru - jak zauważył łódzki lekarz Marcin Elgalal- pozbawiona sensu może pomóc chorym w powrocie do zdrowia. Jak? Tworząc implanty pasujące idealnie dla danego pacjenta. Drukarka "odczytuje" trójwymiarowy obraz z zapisu tomograficznego po czym odwzorowuje i drukuje (czy raczej "buduje") model anatomiczny implantu z polimerowego żelu. Głowica maszyny, warstwa po warstwie, tworzy trójwymiarowy model. Jest niezwykle dokładna: jedna warstwa mierzy zaledwie 16 mikronów, czyli odpowiada grubości jednej czwartej ludzkiego włosa, a każda z nakładanych kropli ma wyliczony komputerowo tor balistyczny. Taki system jest bezpieczny, szybki i niezawodny. Przekonali się o tym łódzcy lekarze, którzy przeprowadzili już w ten sposób kilkadziesiąt operacji wszczepienia indywidualnych implantów oczodołów. Wszyscy operowani pacjenci odzyskali pełną zdolność widzenia.

Szczegóły na www.technopark.lodz.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto