Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Bełchatowie wzbogacił się o nowy sprzęt

Anna Frysz
Anna Frysz
Kriostat wykorzystywany jest m.in. do śródoperacyjnych badań histopatologicznych
Kriostat wykorzystywany jest m.in. do śródoperacyjnych badań histopatologicznych Miasto Bełchatów
Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie wzbogacił się o nowy sprzęt

Szpital ma nowy sprzęt

Za pieniądze otrzymane od miasta szpital kupił aparat USG, mammoton i kriostat. Wartość sprzętu diagnostycznego to blisko 400 tys. zł. To jednak nie koniec tegorocznej pomocy magistratu dla bełchatowskiej lecznicy. W najbliższych dniach otrzyma ona wsparcie w wysokości 250 tys. zł na zakup sprzętu dla oddziału chemioterapii jednego dnia.

Miasto od lat wspiera Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II. Środki przekazywane z budżetu wykorzystywane są na zakup sprzętu oraz doposażania kolejnych oddziałów. Od początku 2021 roku miasto przeznaczyło niemal 400 tys. zł na zakup mammotonu, aparatu USG i kriostatu.

- Pierwszy z kupionych dzięki wsparciu miasta sprzęt doposażył pododdział Chirurgii Onkologicznej. Mammoton, czyli sonda do nieizotopowego wykrywania węzłów chłonnych wartowniczych, wykorzystywany jest w leczeniu raka piersi oraz czerniaka skóry. Pozwala zminimalizować ilość narządów do usunięcia, po zabiegu zaś pozostają jedynie niewielkie cięcia i małe uszkodzenia tkanek. Dodatkową korzyścią dla pacjentek jest także fakt, że teraz są leczone na miejscu i nie trzeba ich kierować do innych, często odległych szpitali - podają pracownicy magistratu.

Kolejne urządzenie - kriostat, trafiło natomiast do Zakładu Patomorfologii, w którym wykonuje się m.in. cytologie ginekologiczne czy histopatologiczne badania śródoperacyjne. Dzięki technice zastosowanej w tym specjalistycznym sprzęcie, pobrane tkanki są zamrażane i barwione. Jest to niezwykle ważne w przypadku badań śródoperacyjnych, kiedy liczy się czas i jakość uzyskanego materiału.

Ostatnim aparatem, jakie kupiła bełchatowska lecznica za środki z miejskiej kasy, jest USG. Wszystkie sprzęty kosztowały niemal 400 tys. zł.

- Zdrowie mieszkańców jest dla nas niezwykle ważne. Dlatego każdego roku przekazujemy dotacje szpitalowi, za które można kupić kolejne pomagające w diagnostyce i leczeniu, a często także ratujące życie aparaty. Dzięki temu bełchatowianie mają zapewnioną opiekę medyczną na coraz wyższym poziomie - podkreśla Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Jeszcze w tym roku do szpitala trafią kolejne pieniądze. Chodzi o 250 tys. zł z przeznaczeniem na kupno sprzętu dla nowo powstałego Oddziału Chemioterapii Jednego Dnia.

- Przypomnijmy, że w ubiegłym roku szpital wojewódzki otrzymał z miejskiej kasy 340 tys. zł. Pieniądze te były przeznaczone na walkę z koronawirusem. Dzięki temu placówka kupiła m.in. kombinezony, fartuchy operacyjne, ochraniacze na obuwie oraz maseczki chirurgiczne i przyłbice - dodają pracownicy magistratu.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto