Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Szkoły ogłosiły listy przyjętych uczniów. Czy dla wszystkich wystarczyło miejsc?

Redakcja
Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku prowadzono podwójny nabór, tj. do klas pierwszych dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej i osobno dla byłych gimnazjalistów. Są jeszcze wolne miejsca.

Dla pierwszej grupy uczniów nauka trwać będzie teraz trzy lata w liceach i cztery w technikach. Druga część będzie edukowała się rok dłużej. Uczniowie wybierali spośród pięciu szkół prowadzonych przez starostwo - I LO, II LO, ZSP 3, ZSP 4 i ZSP w Zelowie - oraz jednej miejskiej, III LO.

Zakończona pod koniec lipca rekrutacja pozwoliła na utworzenie w placówkach powiatowych 25 klas dla absolwentów gimnazjum i 27 dla uczniów po szkole podstawowej. To o 24 oddziały więcej niż przed rokiem. Chęć nauki w nich zgłosiło blisko 1500 uczniów. Za to w „Mickiewiczu” utworzono 7 oddziałów (4 po gimnazjum, 3 po podstawówce) i od września naukę kontynuować będzie tam 191 nowych licealistów.

Wśród liceów największym zainteresowaniem cieszył się „Kochanowski” czy II LO, w którym nauka prowadzona będzie w 11 pierwszych klasach (blisko 300 uczniów). Najczęstszym wyborem był oddział biologiczny z chemią oraz społeczno-prawny. W tej szkole nie powstanie jednak siatkarska klasa sportowa. W „Bronku” będzie 10 nowych klas i 155 przyjętych osób. Absolwenci podstawówek w rekrutacji stawiali na profil bio-medyczny z matematyką. Gimnazjaliści za to na oddział menadżerski z językiem angielskim i medyczny z matematyką.

Najwięcej uczniów będzie edukowało się w bełchatowskim ZSP nr 3, gdzie łącznie funkcjonować ma aż 39 klas. W tej szkole cyklicznie popularnością cieszy się profil technik informatyk. W tym roku wybrało go w pierwszej preferencji 47 byłych uczniów gimnazjów i 45 po podstawówce. Pełny oddział będzie również miał technik elektryk oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Nie udało się zebrać chętnych do klasy technik elektronik. Utworzone zostaną też dwie klasy policyjno-wojskowe, przy braku zainteresowania opcją strażacką.

W „Ekonomiku” uczniowie najchętniej wybierali możliwość kształcenia się jako technik logistyk, 50 osób wskazało ten oddział w pierwszej preferencji. Równie atrakcyjny był kierunek technik hotelarstwa. Przyszli fryzjerzy i kucharze będą rozwijać się za to w szkole branżowej, gdzie powstaną dwa oddziały.

W zelowskim technikum mechanicznym dla byłych gimnazjalistów powstanie klasa łączona o zawodach: technik pojazdów samochodowych, mechanik, informatyk. Dla tych, którzy ukończyli podstawówkę, będzie klasa o kierunku technik informatyk.

Na koniec lipca w szkołach powiatowych było jeszcze 69 wolnych miejsc (31 miejsc wolnych dla uczniów po gimnazjum i 38 po szkole podstawowej). W III LO były za to miejsca dla uczniów po podstawówce.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto