Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Startują zelowskie spotkania z historią

Ewa Drzazga
Sławoj Kopka z młodzieżą spotkał się już podczas konferencji o Żydach
Sławoj Kopka z młodzieżą spotkał się już podczas konferencji o Żydach Ewa Drzazga
Kto wie, czego dotyczył proces przeciwko miastu Zelów, wytoczony przez władze pół wieku temu? Kto zbadał, co w 1945 roku działo się w miasteczku, gdy mieszkańcy na własną rękę próbowali wymierzać sprawiedliwość swoim sąsiadom innej narodowości?

Kto pamięta, kiedy i dlaczego zelowskie ulice zyskały takich a nie innych patronów? Okazją, żeby dowiedzieć się więcej na ten temat będzie cykl spotkań ze Sławojem Kopką, który rozpocznie się pod koniec stycznia.

Hasło przedsięwzięcia to "Zelowskie spotkania z historią". Spotkania mają się odbywać w miejskiej bibliotece. Pierwsze zaplanowano na piątek, 27 stycznia, na godz. 16.
- Przypadająca w tym roku 55. rocznica uzyskania przez Zelów praw miejskich jest kolejną, doskonałą okazją, do przypomnienia mieszkańcom, a młodzieży przybliżenia jego historii - mówi Sławoj Kopka. - Zwłaszcza historii ostatniego 70-lecia, gdyż ta wcześniejsza jest, jak sądzę, dostatecznie opisana w książkach o Zelowie.

Sławoj Kopka jest warszawskim dziennikarzem, wychował się w Zelowie i przygotowuje teraz książkę dotyczącą powojennych dziejów miasta. Kilka miesięcy temu był jednym z współtwórców konferencji, poświęconych pamięci zelowskich Żydów.

Tematy, które Kopka chce poruszyć podczas tych sześciu spotkań, to częściowo pokłosie dociekań i gromadzenia materiałów do przygotowanej publikacji. Co ważne, opowiedzieć chce o epizodach zupełnie zapomnianych, jak np. słynny proces przeciwko miastu z 1957 roku. Nie waha się także przed poruszeniem kwestii, o których do tej pory nie mówiło się w miasteczku wiele. Chodzi np. o powojenny exodus mieszkańców czeskiego pochodzenia, jego przyczyny i konsekwencje. Również realia pierwszych powojennych lat tego miasteczka staną się tematem jednego ze spotkań.

Sławoj Kopka zaznacza, że nie chce ograniczyć się jedynie do wykładu. Jak mówi, chciałby aby spotkania miały charakter interaktywny.
- Chciałbym na każde z nich zaprosić osoby, które miałaby wiedzę na dany temat - zaznacza. - Ważne, by udało się wywołać pewną polemikę.
Pierwsze spotkanie zostanie poświęcone wczesnemu "powojniu", temu, jak wyglądały pierwsze miesiące i lata w wolnym Zelowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto