Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spółki porozumiały się w sprawie wydzielania aktywów węglowych i utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Przedstawiciele największych spółek sektora energetycznego i Skarbu Państwa podpisali dziś porozumienie zmierzające do powołania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Wydzielanie aktywów węglowych dotknie też kopalnię Bełchatów. To krok w stronę transformacji

Porozumienie w sprawie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego

Najpierw wydzielenie aktywów węglowych, a później ich integracja w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Tak mam wyglądać jeden z kroków w transformacji energetycznej, która mocno dotknie m.in. region bełchatowski, a co za tym idzie - całe województwo łódzkie.

W piątek, 23 lipca, w Warszawie największe spółki sektora energetycznego i Skarb Państwa podpisały porozumienie dotyczące współpracy w zakresie wydzielenia aktywów węglowych i ich integracji w ramach NABE. Sygnatariuszami porozumienia są PGE Polska Grupa Energetyczna wraz z ENEĄ, TAURONEM Polską Energią, Energą i Skarb Państwa.

To właśnie spółka PGE GIEK znajdująca się w Bełchatowie, należąca do Grupy PGE, pełnić ma rolę podmiotu integrującego aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w elektrowniach konwencjonalnych. Docelowo będzie działała pod firmą Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Założenia te zawarte zostały w opublikowanym w maju dokumencie dotyczącym transformacji energetycznej.

Podpisane porozumienie to kamień milowy w procesie wydzielenia aktywów węglowych z polskich grup energetycznych i utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Od skuteczności, ale też tempa zakończenia prac nad tym przedsięwzięciem, zależy przyszłość polskiej energetyki, potencjał rozwoju polskich spółek energetycznych i ich dalsze inwestycje w odnawialne źródła energii – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. - PGE w strategii zapowiedziała i konsekwentnie realizuje plan transformacji w kierunku źródeł nisko i zeroemisyjnych. Bez wydzielenia aktywów węglowych realizacja tej strategii byłaby niemożliwa.

Jak dodał, Grupa PGE od miesięcy operacyjnie przygotowuje struktury energetyki konwencjonalnej do tego procesu i, jak twierdzi, jest gotowa do sprawnego ich wydzielenia zgodnie z projektem rządowym.

- To uwolni potencjał inwestycyjny Grupy PGE, umożliwiając budowę nowej wartości dla akcjonariuszy. Zależy nam, aby wzrost wartości był realizowany w sposób zrównoważony, oparty o racjonalne założenia transformacji energetycznej i zielone inwestycje wspierające rozwój regionów – dodał Wojciech Dąbrowski.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto