Spółka Nexera badała upodobania internautów w województwie łódzkim

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
Jaśniejszym kolorem zaznaczone są obszary Łódzkiego, które obejmie inwestycja Nexery
Jaśniejszym kolorem zaznaczone są obszary Łódzkiego, które obejmie inwestycja Nexery Archiwum
Spółka Nexera, polski operator telekomunikacyjny przeprowadził badania dotyczące użytkowania sieci internetowej na terenach, na których brakuje dostępu do szerokopasmowego Internetu lub na których ten dostęp jest ograniczony (Warmia i Mazury, Kujawy z Pomorzem i częścią Mazowsza, część województwa łódzkiego oraz świętokrzyskiego). W Łódzkiem wzięło w nim udział 412 mieszkańców, 101 przedstawicieli firm oraz 47 pracowników jednostek samorządu terytorialnego.

Nexera rozpoczęła w tym roku budowę sieci światłowodowej. W województwie łódzkim ma ona powstać do 2021 roku i objąć swoim zasięgiem 106 tysięcy gospodarstw domowych oraz blisko 600 szkół w 17 powiatach. Jednym z nich będzie powiat łowickim. Więcej na temat tej inwestycji tutaj.

W ramach tej inwestycji operator chce się dowiedzieć o upodobaniach internautów. Służy temu tegoroczny raport #RegionyNEXERY2019.

To właśnie wśród mieszkańców województwa łódzkiego udało się zidentyfikować największy odsetek internautów. Z globalnej sieci korzysta tam na co dzień niemal 9 na 10 mieszkańców.

Podobnie przedstawia się tutaj także odsetek mieszkańców korzystających z łączy stacjonarnych oraz łączności mobilnej – 87 proc. osób z tego regionu deklaruje korzystanie z Internetu zarówno poprzez łącze stacjonarne w domu, jak i za pośrednictwem telefonu.

Według Nexery 40 proc mieszkańców naszego województwa - najwięcej w pięciu ankietowanych województwach - jest zdania, iż oglądanie filmów oraz słuchanie muzyki poprzez popularne serwisy streamingowe bywa utrudnione podczas korzystania z mobilnej łączności z Internetem. Warto zwrócić uwagę, iż maksymalne prędkości Internetu mobilnego – biorąc pod uwagę standard LTE – osiągają zwykle ok. 25-30 megabitów na sekundę. Ten nie wszędzie jest jednak jeszcze dostępny – zwłaszcza, jeśli mówimy o obszarach oddalonych od większych miejscowości.

- W przypadku starszych technologii – w tym 3G – przepustowość spada zazwyczaj do kilku Mb/s. To znacznie ogranicza komfort korzystania z platform streamingowych, niekiedy całkowicie uniemożliwiając konsumpcję treści. Dla porównania, przepustowość stacjonarnych łączy światłowodowych sięga w tej chwili 1 Gb/s, zaś możliwy do osiągnięcia przez nie potencjał w zakresie prędkości transferu danych jest niemal nieograniczony – tłumaczy Paweł Biarda, członek Zarządu ds. Sprzedaży i Rozwoju Sieci Nexery.

Z przeprowadzonego w czerwcu badania wynika, że firmy w Łódzkiem nierzadko opierają swoją łączność z Internetem na sieciach mobilnych – z tego rodzaju połączenia z globalną siecią korzysta tam 58 proc. z nich. Ponad 40 proc. firm z tej części kraju - najwięcej spośród przedsiębiorstw we wszystkich pięciu regionach - zadeklarowało zaś posiadanie miesięcznego limitu danych na poziomie 10 gigabitów. Jednocześnie, zlokalizowane tam podmioty najczęściej ten limit przekraczają. Deklaruje to aż 39 proc. badanych firm.

– Zapotrzebowanie firm na transfer danych jest zwykle wielokrotnie większe niż w przypadku użytkowników indywidualnych. Zwłaszcza, jeśli mówimy o firmach, których model biznesowy jest w pełni lub w znacznym stopniu oparty o nieustanne połączenie z globalną siecią. Wykorzystywanie łącza mobilnego, choćby w formie „wspierającej” łączność stacjonarną, wiąże się więc zwykle z potrzebą zaangażowania dodatkowych środków w przypadku przekraczania limitów transferu danych – dodaje Jacek Wiśniewski, prezes zarządu Nexery.

O tym, że stabilny i szybki dostęp do Internetu jest kluczowy dla firm z tego regionu przekonuje kolejny z wniosków. Niemal 90 proc. przedstawicieli firm z Łódzkiego jest nieusatysfakcjonowanych dotychczasową jakością łączności z globalną siecią uważa, że słabsze parametry łącza mają wpływ na prowadzenie biznesu. To znacząco więcej niż w pozostałych ankietowanych częściach Polski, gdyż ogółem, takiego zdania jest ponad połowa ankietowanych firm.

Region łódzki cechuje się także największym „pokryciem” e-usług pośród lokalnych jednostek samorządu terytorialnego. Jedynie tutaj załatwianie spraw urzędowych przez Internet umożliwiają wszystkie przebadane urzędy.

Jak zaś w praktyce przedstawia się tutaj korzystanie z usług e-administracji? Otóż, sprawy urzędowe załatwia przez Internet 42 proc. mieszkańców Łódzkiego. To wynik o 10 punktów procentowych wyższy względem danych GUS odnoszących się do zgłaszania spraw urzędowych w formie online przez osoby zamieszkałe w woj. łódzkim (32,3 proc.). Te dane uwzględniają także Łódź, gdzie złożenie osobistej wizyty w urzędzie jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku obszarów zlokalizowanych na nisko zurbanizowanych terenach.

– Rozwój oraz popularyzacja zdalnej obsługi mieszkańców przez jednostki administracji publicznej są kluczowe szczególnie dla obszarów znajdujących się z dala od większych miejscowości, gdzie proces ten może być bardzo czasochłonny, uwzględniając również czas potrzebny na dojazd. Z naszego badania dowiedzieliśmy się także, że główne bariery w drodze do udostępniania usług e-administracji to przede wszystkim siła przyzwyczajenia oraz brak łączności z globalną siecią lub jej niedostateczne parametry – są one ściśle ze sobą powiązane, gdyż bez posiadania dostępu do odpowiednio szybkiej sieci nie jest możliwe przekonanie się do tej znacznie szybszej i wygodniejszej formy zgłaszania spraw urzędowych – przekonuje Paweł Biarda z Nexery.

O badaniu

Badanie przeprowadzono w czerwcu 2019 roku na grupach 1.649 mieszkańców, 403 przedstawicieli firm oraz 187 pracowników jednostek samorządu terytorialnego. Wywiady realizowane były metodą CAPI w przypadku mieszkańców oraz CATI w pozostałych grupach. Badanie #RegionyNEXERY2019 przeprowadzono na terenach, na których brakuje dostępu do szerokopasmowego Internetu lub na których ten dostęp jest ograniczony. W przypadku Regionu Łódzkiego, udział w nim wzięło 412 mieszkańców, 101 przedstawicieli firm oraz 47 pracowników jednostek samorządu terytorialnego.

O Nexerze

Nexera to infrastrukturalna grupa telekomunikacyjna budująca nowoczesną światłowodową sieć dostępową (NGA - Next Generation Access). Obecne projekty, w czternastu obszarach środkowej i północno-wschodniej Polski, realizowane są w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Udziały Nexera Holding Sp. z o.o. posiadają firmy Infracapital i Nokia.

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny: Spółka Nexera badała upodobania internautów w województwie łódzkim - Łowicz Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3