Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Polsce. Gdzie jest najgorsze powietrze? Zgierz i Radomsko są w pierwszej dziesiątce rankingu Polskiego Alarmu Smogowego 8.11.2022

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Smog zabija. Gdzie jest najgorsze powietrze?
Smog zabija. Gdzie jest najgorsze powietrze? Tomasz Czachorowski
Polski Alarm Smogowy przedstawił smogowy ranking miast w Polsce na podstawie danych z oficjalnych stacji pomiarowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Okazuje się, że w czołówce są dwa miasta z Łódzkiego: Zgierz oraz Radomsko.

Zgierz zajął trzecie miejsce w Polsce pod względem średniego rocznego stężenia w powietrzu groźnego pyłu PM10. W Zgierzu wynosi ono 39 µg/m³, przy normie WHO wynoszącej 15 µg/m³. Jest też na 16. miejscu w kraju pod względem liczby dni smogowych. Było ich zeszłym roku 67.

W Radomsku jest niewiele lepiej. Dni smogowych było 64 co daje 17. miejsce Polsce, a średnie stężenie pyłu PM10 w roku wyniosło 34 µg/m³, co daje Radomsku 13. miejsce w kraju.

W całym kraju najgorzej we wszystkich kategoriach wypadła Nowa Ruda na Dolnym Śląsku. Miała 95 dni smogowych, stężenie PM10 na poziomie 45 µg/m³, a dodatkowo też 15 ng/m³ rakotwórczego beno(a)pirenu. Organizacja zauważyła też, że najgorsze powietrze jest dziś w małych i średnich miastach oraz na wsiach.

A to oznacza, że miejscowości w czołówce rankingu mogłoby być więcej, ale nie wszędzie są czujniki GIOŚ. W regionie łódzkim jest ich tylko 25, a w powiatach pajęczańskim i radomszczańskim w ogóle ich nie ma.

Marek Kwiatkowski z inicjatywy Łódź bez Smogu zwraca uwagę, że jest wiele miejscowości w Łódzkiem, które nie mają czujnika GIOŚ, wiele zależy też od ich ustawienia.

- Gdybyśmy w Łodzi mieli czujnik przy ul. Pabianickiej, wykazywałby bardzo duże przekroczenia norm. Gdybyśmy przestawili go na ul. Strykowską, wskazania byłyby dobre lub średnie – wyjaśnia społecznik.

Tak stało się kilka lat temu w Opocznie, które było drugim najgorszym miastem w Unii Europejskiej, ale czujnik przestawiono w inne miejsce.

Urzędnicy z Radomska tłumaczą, że problem smogu wynika z niekorzystnej lokalizacji miasta.

- Radomsko leży w niecce i nie mamy przewiewu – wyjaśnia Karolina Turowska z wydziału informacji i promocji radomszczańskiego magistratu. Jak dodaje miasto prowadzi wiele działań, od dofinansowania wymiany pieców w ramach programu „Radomsko bez smogu” przez kontrolę palenisk po wprowadzenie od 1 stycznia 2023 roku bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Sezon dopiero się rozpoczyna, ale już wiadomo, że będzie on trudny. Wciąż obowiązuje uchwała antysmogowa, która zabrania używania od 1 stycznia 2023 najgorszych pieców. Wiadomo jednak, że nie wszyscy zdążą, tylko w samej Łodzi było ich w tym roku 30 tys. Jednocześnie wysokie ceny węgla i gazu będą zachęcać do palenia gorszej jakości opałem lub nawet śmieciami.

Tymczasem smog zabija, w Łódzkiem może to być 7-8 tys. przedwczesnych zgonów rocznie.

- Smog jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży i płodów oraz dla osób starszych – podkreśla lekarka Katarzyna Przybył z Piotrkowskiego Alarmu Smogowego. - Zwiększa zapadalność na choroby serca, płuc, układu nerwowego, sprawia, że dzieci rodzą się wcześniej i z mniejszym obwodem główki, a później gorzej się rozwijają i częściej mają alergie i astmy – wylicza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto