Smakosze triumfatorem charytatywnego turnieju. Zbierano pieniądze dla "Przystani" [ZDJĘCIA]

Pomoc niepełnosprawnym to cel, który przyświecał po raz kolejny charytatywnemu turniejowi piłki nożnej o puchar prezydent Bełchatowa, pod nazwą „Wszystkie dzieci nasze są”. W tegorocznej, piątej już edycji zwyciężyli Smakosze. Ewa Drzazga

W turnieju organizowanym przez radę OPZZ powiatu bełchatowskiego udział wzięło osiemnaście zespołów, które podzielono na cztery grupy. Dwie z nich składały się z pięciu ekip, a pozostałe dwie z czterech drużyn.

W pierwszym dniu zmagań w hali Szkoły Podstawowej nr 4 w Bełchatowie wyłoniono dwie najlepsze drużyny z każdej grupy, które awansowały do niedzielnych ćwierćfinałów. Z grupy pierwszej dalej przeszli reprezentanci POW I oraz Joka, z drugiej grupy awansowali: Small Desk oraz Jupiter, grupę C wygrali Smakosze, a za ich plecami znalazł się Semper-trans. W grupie D zwyciężyli zawodnicy Ciacho Bar POW przed ESPN Bełchatów.

Niedzielne ćwierćfinały, półfinały i finały rozegrano w systemie pucharowym.

W pierwszym meczu 1/4 finału, POW I zremisowało z Jupiterem 1:1, ale po serii rzutów karnych to gospodarze tego meczu okazali się lepsi, wygrywając 2:1. W drugim ćwierćfinale Small Desk ograło Jokę 3:1. Dalej Smakosze wyeliminowali ekipę ESPN Bełchatów, triumfując pewnie 3:0, a Ciacho Bar POW ograł reprezentantów Sempertrans 3:1.

W półfinałach POW I trafiło na swoich rówieśników z osiedla reprezentujących Ciacho Bar, a starcie zakończyło się zwycięstwem tych pierwszych 3:0. W drugim półfinale, który był zacięty, Small Desk uległo Smakoszom 2:3.

W starciu o trzecie miejsce w turnieju Small Desk zwyciężyło skromnie, bo 1:0 z Ciacho Barem POW, a z kolei Smakosze zremisowali 2:2 z POW I, a o zwycięstwie przesądziły rzuty karne. Tam Smakosze wygrali 5:4 i cieszyli się z triumfu w całym turnieju.

Statuetkę najlepszego strzelca turnieju otrzymał Dawid Pałyska z drużyny POW, który zdobył siedem goli, a bramkarzem zawodów wybrano Dominika Radzickiego z ekipy Ciacho Bar POW.

Drużyny z miejsc 1-4 otrzymały pamiątkowe medale oraz puchary, a zdobywcy nagród indywidualnych dostali statuetki. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali drobne upominki od sponsorów turnieju.

Piłkarskie emocje to jedno... Najważniejsza była pomoc

Rada OPZZ powiatu bełchatowskiego już od pięciu lat zajmuje się organizacją turnieju piłki nożnej, który pierwotnie miał za zadanie propagować sport wśród załóg zakładów pracy, czy lokalnych drużyn podwórkowych. W trakcie przygotowań do pierwszego turnieju podjęto decyzję, że fundusze, które uda się zebrać zostaną przekazane potrzebującym. Wybrano wówczas Szlachetną Paczkę i pomoc rodzinie, w której samotna matka wychowywała trójkę dzieci.

- Nie ma słów, które mogłyby opisać radość tych dzieci - mówi Tomasz Osowski - wiceprzewodniczący rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych powiatu bełchatowskiego. - Zapadła decyzja, że będziemy coś takiego organizować cyklicznie i właśnie stąd wzięło się hasło „Wszystkie dzieci nasze są” - wyjaśnia Osowski.

W tym roku grający wspierali podopiecznych Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Przystań”. W trakcie turnieju przeprowadzono wiele atrakcyjnych licytacji oraz dostarczano słodycze, pomoce dydaktyczne i zabawki, które są niezbędne dla podopiecznych „Przystani”. To nie koniec potrzeb. W planie ośrodka jest kosztowny zakup samochodu przystosowanego do przewozu dzieci niepełnosprawnych.