Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerzystka potrącona na przejściu dla pieszych w Bełchatowie

mbf
Rowerzystka potrącona została na przejściu dla pieszych w Bełchatowie
Rowerzystka potrącona została na przejściu dla pieszych w Bełchatowie KPP Bełchatów
64-letnia rowerzystka została potrącona na przejściu dla pieszych w Bełchatowie. Policjanci przypominają, jak powinien zachować się rowerzysta na przejściu dla pieszych

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego z udziałem rowerzystki, który zdarzył się w poniedziałek, 24 kwietnia, w Bełchatowie. Do zdarzenia doszło około godz. 8.50 przy ul. Edwardów.

Z dotychczasowych ustaleń policji wynika, iż kobieta jadąca rowerem, przejeżdżała przez przejście dla pieszych.

- Rowerzystka jadąc drogą dla rowerów wjechała na przejście dla pieszych - bez wydzielonego przejazd dla rowerzystów - wprost pod koła osobówki, doprowadzając do zdarzenia drogowego - mówi nadkom. Iwona Kaszewska, rzecznik policji w Bełchatowie. - Kierująca jednośladem została zabrana do szpitala na badania. Uczestnicy byli trzeźwi.

Jak dodaje, w rozmowie z policjantami kobieta tłumaczyła, że miała świadomość, iż przed przejściem dla pieszych powinna zatrzymać się i zejść z roweru, ale myślała, że zdąży przejechać.

Policjanci przypominają:

  • Rowerzysta na przejściu dla pieszych - Przejście dla pieszych, jak sama nazwa wskazuje, służy pieszym do przekraczania jezdni. Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych, jeśli chce go przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po „zebrze” jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny.
  • Przejazd dla rowerów - W sytuacji kiedy obok przejścia dla pieszych jest wydzielony i odpowiednio oznakowany znakami przejazd dla rowerzystów, wówczas osoba jadąca jednośladem nie musi zsiadać z roweru i może przez nie przejechać. Taki przejazd jest wyraźnie widoczny obok przejścia dla pieszych i najczęściej występuje w miejscu skrzyżowania drogi rowerowej i jezdni. Pamiętajmy jednak, że taka sytuacja nie zwalnia rowerzysty z zachowania szczególnej ostrożności i upewnienia się, czy na pewno może bezpiecznie przekroczyć jezdnię.

  • Rowerzysta na chodniku - Rowerzysta zobowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę dozwolone jest wyjątkowo w następujących sytuacjach, gdy:

- opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

- Rowerzysta poruszając się chodnikiem, czy jadący po ulicy zawsze musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu - przypominają mundurowi.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto