Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy z powodu suszy zgłaszają szkody w uprawach. Do kiedy można składać wnioski?

Redakcja
Na terenie siedmiu gmin powiatu bełchatowskiego ogłoszono wystąpienie suszy, co potwierdził komunikat Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Rolnicy, którzy w wyniku działań pogody ponieśli szkody, mogą składać wnioski o oszacowanie szkód. To niezbędne, by następnie uzyskać pomoc.

Państwowy Instytut Badawczy w Puławach poinformował o zagrożeniu suszą rolniczą notowaną wśród upraw w tzw. w piątym okresie raportowania czyli okresie maj-czerwiec. Niewielkie opady w tym czasie i czerwcowe upały wpłynęły m.in. na duży niedobór wody, co nie ułatwiało pracy rolnikom. Uprawy objęte suszą to m.in. zboża ozime i jare, rzepak i rzepik, krzewy owocowe i kukurydza. Zasięg suszy w uprawach zbóż jarych wykazało 175 z 177 gmin na terenie województwa łódzkiego.

Szacowanie szkód można dokonać tylko w przypadku tych upraw, które znajdują się jeszcze na polu i tylko na glebach I i II kategorii, co odpowiada głównie klasie gleb IV-VI. Problem ten potwierdza wójt Gminy Drużbice, Tomasz Głowacki. - Ten rok dodatkowo nie był oszczędny pod kątem zbóż ozimych. Według moich własnych szacunków średnie straty na ziemiach III-IV klasy to 30 procent, w przypadku gleb słabszych mogą dochodzić do 50 procent. W mojej ocenie będą to straty porównywalne z rokiem ubiegłym. To bardzo poważny problem - mówi wójt Głowacki.

Na terenie gminy Drużbice wnioski przyjmowane są do 17 lipca. Do poniedziałku włącznie mogą to czynić mieszkańcy gmin Rusiec, Kluki i Zelów. W Kleszczowie termin dostarczania wniosków upływa 25 lipca, dzień dłużej przyjmowane będą w gminie Bełchatów. Ten proces zakończył się jedynie w gminie Szczerców. Do środy najwięcej wniosków przyjęto w Ruścu, blisko 230. W Drużbicach było ich blisko 50, w Zelowie ponad 30, a w Bełchatowie pierwszego dnia wpłynęło ich 14.

Jednym z wnioskodawców jest pan Marcin, rolnik z terenu Gminy Rusiec. - Od lat występują u nas problemy z wodą w glebie, głównie przez sąsiedztwo odkrywki Szczerców - uważa. - W tym roku było to nadto widoczne, ponieważ dały o sobie znać jeszcze upały. Uprawy dość mocno zostały pouszkadzane. Nastąpił bardzo wyraźny spadek plonu. Ziarno jest pośrednie. Przy normalnych zbiorach było traktowane jako odpad paszowy, dla zwierzaków. Teraz rolnicy takie mają młócić - dodaje.

Po zakończeniu przyjmowania wniosków od rolników do pracy ruszą członkowie komisji, którzy na obszarach dotkniętych suszą będą dokonywali oceny szkód. Zdaniem naszych rozmówców, już niebawem te problemy wpłynął na wyższe ceny żywności w sklepach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto