Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekrutację kończy CRK. Bełchatów stanie się „małym Detroit”?

Marcin Darda
Marcin Darda
W kopalni, elektrowni i spółkach pracę w związku z transformacją energetyczną stracić może ponad 13 tys. ludzi.
W kopalni, elektrowni i spółkach pracę w związku z transformacją energetyczną stracić może ponad 13 tys. ludzi. Archiwum
24 sierpnia rekrutację kończy Centrum Rozwoju Kompetencji w Rogowcu.

Bełchatów stanie się „małym Detroit”?[/cyt]

24 sierpnia rekrutację kończy Centrum Rozwoju Kompetencji w Rogowcu. CRK ma pomóc w zdobywaniu nowych kwalifikacji pracownikom kopalni, elektrowni i spółek zależnych, bo cały bełchatowski kompleks energetyczny będzie stopniowo zwalniał załogę. W Bełchatowie jednak utworzenie CRK wcale jednak nie jest postrzegane jako sukces.

CRK – utworzone przez koncern PGE i samorząd województwa łódzkiego - ma szkolić słuchaczy w „zawodach przyszłości”, rekrutuje chętnych do zdobycia uprawnień elektromechaników, techników automatyków, spawalnictwa, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, informatyków i programistów, ale poszukuje także nauczycieli. CRK pomyślano jako jeden z elementów, który ma złagodzić wygaszenie kompleksu energetycznego ze względu na konieczność odejścia od węgla brunatnego.

- Ciekawym kierunkiem kształcenia, który cieszy się stosunkowo dużą popularnością na etapie rekrutacji jest chociażby kształcenie w zawodzie technik urządzeń i systemów energii odnawialnej – mówił ostatnio w Radiu Łódź Zbigniew Ziemba (PiS), wicemarszałek województwa - Wiemy doskonale, że coraz więcej paneli fotowoltaicznych wokół nas, coraz więcej form produkcji energii chociażby z turbin wiatrowych, pompy ciepła. Coraz częściej z tego korzystamy produkując energię lub wyposażając w energię cieplną nasze mieszkania.

W Bełchatowie entuzjazmu wicemarszałka raczej nie podzielają. Górnicy z którymi rozmawialiśmy określają CRK raczej jako symbol upadku okręgu przemysłowego, miasto zaś zyskuje ironiczną nazwę „małego Detroit”, miasta, które niemal dosłownie rozsypało się po upadku przemysłu motoryzacyjnego. W Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji dla Bełchatowa i południowo-wschodniej części województwa napisano wprost, że w 2030 r. może dojść do likwidacji ponad 13 tys. miejsc pracy w kopalni, elektrowni i spółkach zależnych. PGE już zapewniła, że w pierwszym etapie transformacji zainwestuje 5 mld zł. m.in. w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, a z europejskiego Planu Sprawiedliwej Transformacji bełchatowski okręg może otrzymać ponad 340 mln euro m.in. na inwestycje i przekwalifikowania. Tyle tylko, że wciąż nie ma w tej sprawie oficjalnej decyzji, a rząd wciąż pracuje nad zgłoszeniem Łódzkiego do PST.

Tymczasem w Radzie Miejskiej Bełchatowa pojawił się pomysł na bardziej ofensywne wejście do gry o pieniądze na transformację energetyczną. Na sesji mówił o tym niezrzeszony radny Marcin Rzepecki. Otóż Rzepecki zwrócił uwagę, iż zapisy w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji są bardzo konkretne jeśli idzie o wyliczenia ile miejsc pracy zostanie zlikwidowanych, natomiast bardzo mgliste, jeśli idzie o to, czym konkretnie ma być zastąpiona energetyka oparta na węglu brunatnym i jaka ma być przyszłość Bełchatowa. Padła propozycja wypracowania nowej strategii dla miasta, ale także utworzenia Rady Konsultacyjnej do spraw Transformacji przy prezydencie Bełchatowa.

- Przestańmy zajmować się sporami na temat trawnika czy chodnika – mówił Rzepecki. - Mieszkańcy dzwonią i pytają nas na ulicach, co dalej z naszym miastem po węglu, bo za chwilę czeka nas strukturalne bezrobocie i puste mieszkania. Mieszkańcom trzeba w końcu powiedzieć, że wiemy, w którą stronę pójdziemy.

Nowa strategia wypracowana we współpracy z ekspertami miałaby pomóc w staraniu się przez samorząd o pieniądze na transformację, natomiast Rada Konsultacyjna powinna być partnerem dla samorządu województwa we wskazywaniu konkretnych kierunków i projektów w które warto inwestować europejskie pieniądze.

Z odpowiedzi prezydent Marioli Czechowskiej na apel Rzepeckiego wynika, że samorząd województwa w pracy nad Terytorialnym Planem Sprawiedliwej Transformacji uwzględnił wszystkie uwagi, jakie nadeszły z Bełchatowa. Pomysł powołania Rady Konsultacyjnej uznała za godny przeanalizowania. Niewykluczone, że do pierwszych rozmów na ten temat dojdzie jeszcze w sierpniu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto