Referendum w sprawie podziału gminy Kleszczów. Jak zdecydowali mieszkańcy? WYNIKI

Magda Buchalska-Frysz
W referendum mieszkańcy opowiedzieli się przeciw zmianom granic gminy Kleszczów
W referendum mieszkańcy opowiedzieli się przeciw zmianom granic gminy Kleszczów Anna Frysz
Udostępnij:
W niedzielę, 16 stycznia 2022, mieszkańcy gminy Kleszczów decydowali w referendum czy chcą, by granice ich gminy zostały zmienione na rzecz gminy Bełchatów. Wiadomo już, jakie są wyniki głosowania

Referendum w gminie Kleszczów

W niedzielę, 16 stycznia mieszkańcy gminy Kleszczów decydowali, czy są za tym, aby Rada Gminy Kleszczów podjęła uchwałę wyrażającą negatywną bądź pozytywną opinię w sprawie zmiany granic pomiędzy gminą Bełchatów i gminą Kleszczów.

Wyniki referendum raczej nikogo nie zaskoczą. Na 4772 mieszkańców gminy Kleszczów, którzy byli uprawnieni do głosowania, udział wzięło 2656 osób.

- Spośród nich 2599 opowiedziało się za tym, by Rada Gminy Kleszczów wyraziła w swojej uchwale opinię negatywną. Za wyrażeniem przez radnych opinii pozytywnej były 32 osoby, głosów nieważnych oddano 27 - mówi Jerzy Strachocki, rzecznik Urzędu Gminy w Kleszczowie.

Przypomnijmy, iż pod koniec grudnia 2021 roku Rada Ministrów zdecydowała o podziale gminy Kleszczów, po uprzednim wniosku w tej sprawie od Tobiasza Bocheńskiego, wojewody łódzkiego. Od 1 stycznia 2022 z gminy Kleszczów wydzielono obręb geodezyjny Wola Grzymalina, który przyłączono do gminy Bełchatów.

A to oznacza spore wpływy do budżetu gminy Bełchatów, bo na tym terenie znajduje się Elektrownia Bełchatów, która teraz podatki i opłaty będzie uiszczać do gminy Bełchatów. Wstępne szacunki wskazują, iż będzie to minimum 67 mln zł. rocznie.

Wójt Gminy Kleszczów Sławomir Chojnowski tak komentuje wynik referendum:

„Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy pomimo wydania przez Radę Ministrów rozporządzenia niekorzystnego dla Gminy Kleszczów, odbierającego jej 16 procent terytorium, nie zrezygnowali ze swojego prawa do wyrażenia opinii.

Jak dodaje, podjęte przez rząd rozporządzenie o zmianie granic gminy Kleszczów - choć na dzisiaj jest skuteczne - nie kończy sprawy.

- Po podjęciu przez Radę Gminy Kleszczów uchwały, wyrażającej opinię w sprawie zmiany granic, rozpoczniemy procedurę prawną, której elementem będzie złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego - dodaje Sławomir Chojnowski. - Poprosimy Trybunał o sprawdzenie czy rozporządzenie o zmianie granic gminy Kleszczów i tryb, w jakim ten akt prawa był procedowany, są zgodne z ustawami oraz Konstytucją RP. Wysoka frekwencja w referendum i jednoznaczne opowiedzenie się mieszkańców gminy przeciwko zmianie granic jest dla samorządu gminy bardzo ważnym wsparciem w procesie, który ma przywrócić granice gminy Kleszczów do stanu sprzed 1 stycznia 2022 roku.

W referendum mieszkańcy opowiedzieli się przeciw zmianom granic gminy Kleszczów

Referendum w sprawie podziału gminy Kleszczów. Jak zdecydowa...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie