Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raki polubią Rakówkę?

Grzegorz Maliszewski
Mieszkańcy chętnie spacerują wzdłuż Rakówki, rzekę polubiły też kaczki
Mieszkańcy chętnie spacerują wzdłuż Rakówki, rzekę polubiły też kaczki Grzegorz Maliszewski
W Bełchatowie wiosną ma się rozpocząć rewitalizacja Rakówki. Po wielu latach do rzeki mają wrócić ryby i raki.

Czy rzeka Rakówka, jeszcze do niedawna ze względu na kiepski stan wód nazywana przekornie przez mieszkańców "smródką", diametralnie zmieni swoje oblicze? Tego chcą władze miasta, które jeszcze w tym roku planują przeprowadzić gruntowną rewitalizację rzeki przepływającej przez Bełchatów.
W maju mają rozpocząć się prace przy czyszczeniu koryta rzeki. Później stan wody w rzece przebadają specjaliści. Na koniec zostaną wpuszczone do niej ryby i raki.

Będzie to możliwe dzięki poprawiającej się z każdym rokiem jakości wody, która jeszcze kilkanaście lat temu bardziej odstraszała niż przyciągała. Ostatnie prace regulacyjno-melioracyjne w Rakówce były bowiem przeprowadzone w latach 60. i 70. Później przez kolejne lata rzeka była systematycznie zanieczyszczana przez ludzi co doprowadziło praktycznie to całkowitego zaniku w niej wszelkich gatunków ryb i raków.
- Liczymy, że rzeka wróci do stanu takiego jak przed laty, kiedy w niej było pełno raków, stąd zresztą wywodzi się jej nazwa - mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa. - Pojawienie się raków i ryb byłoby doskonałym dopełnieniem rewitalizacji terenów doliny tej rzeki, wzdłuż której można spacerować.

Jak się dowiedzieliśmy, Rakówka będzie zarybiona takimi gatunkami ryb jak m.in. jaź i kleń. Do rzeki zostaną wpuszczone także raki szlachetne i błotne.
- Zdecydowaliśmy się na taki krok, bo mamy informacje, że woda w rzece jest coraz czystsza - mówi wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz.
Zanim to jednak nastąpi, jakość wody w rzece mają zbadać fachowcy podczas szczegółowych badań m.in. ph wody.
Później przy ścisłej współpracy z rybackim użytkownikiem rzeki, czyli Okręgiem Polskiego Związku Wędkarskiego w Piotrkowie Trybunalskim, ma zostać przeprowadzone pilotażowe zarybienie. Do Rakówki wpuszczonych zostanie po 30 tysięcy sztuki jazia i klenia oraz raków z rodzimymi gatunkami - szlachetnym i błotnym - w sumie do 700 par rodzicielskich.

Program rewitalizacji rzeki uwzględnia również przeprowadzenie pilotażowych zarybień także innymi gatunkami ryb, np. lina i karasia pospolitego oraz pstrąga potokowego. Aby zachować czystość genetyczną, materiał zarybieniowy i do wpuszczania raków będzie pochodził od tarlaków z dorzecza Warty.
Miasto ma zamiar złożyć wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, który całą akcję rewitalizacji rzeki ma dofinansować aż w 80 procentach. Koszt zarybienia i czyszczenia rzeki szacuje się na około 50 tys. zł. Wszystkie prace miałyby zakończyć się do końca tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto