Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rak piersi nie musi zabrać kobiecie piękna. Rekonstrukcję piersi finansuje NFZ! Gdzie zdobyć informacje o leczeniu?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Diagnoza "rak piersi" nie niszczy kobiecego piękna - przekonują byłe pacjentki dziś modelki podczas imprez z cyklu Bra Day
Diagnoza "rak piersi" nie niszczy kobiecego piękna - przekonują byłe pacjentki dziś modelki podczas imprez z cyklu Bra Day Krzysztof Szymczak
Po raku piersi można żyć pełnią życia. W październiku będzie wiele okazji, by oswoić tę chorobę, zmniejszyć strach przed diagnozą, a także poznać możliwości leczenia i rekonstrukcji piersi w ramach NFZ.

Październik to miesiąc świadomości raka piersi. Wiele wydarzeń przypomina kobietom, że ten nowotwór można skutecznie leczyć i po wyzdrowieniu żyć pełnią życia. Trzeba go jednak wcześnie wykryć.

Październikowe imprezy zwiększające świadomość raka piersi

Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi, a dodatkowo 15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Dlatego w tym miesiącu wiele instytucji organizuje wydarzenia, które mają przypominać kobietom o profilaktyce raka piersi i wspierać te, które usłyszały taką diagnozę.

Rak piersi to najczęściej występujący u polskich kobiet nowotwór złośliwy. Zwykle chorują panie między 50. a 70. rokiem życia, ale podstawową profilaktykę powinny przeprowadzać już nawet 20-latki, bo ten nowotwór zdarza się też młodszym kobietom.

Jeszcze niedawno ponad połowa kobiet z taką diagnozą umierała. To się zmieniło, m. in. dzięki większej świadomości pań i wcześniejszemu wykrywaniu raka piersi. Bo wcześnie wykryty rak piersi da się w pełni wyleczyć. Jednocześnie nie można go lekceważyć – nadal co trzecia Polka z taką diagnozą umiera.

- Rak wcześnie wykryty jest wyleczalny, o czym świadczą świadectwa kobiet, które tę chorobę pokonały. Są najbardziej wiarygodnymi osobami - podkreśla Ewa Maciejewska, prezes Stowarzyszenia „Łódzki Klub Amazonka”.

">

W profilaktyce raka piersi ważne jest samobadanie piersi, które każda kobieta powinna wykonywać raz w miesiącu, najlepiej tuż po miesiączce. Wszelkie zmiany wielkości i kształtu piersi, guzki, zgrubienia – w tym także pod pachą, zmiany koloru skóry, wciąganie skóry, zmiany w obrębie brodawki czy wyciek z piersi powinny ją zaniepokoić i skłonić ją do wizyty u lekarza. Można wybrać się do ginekologa, onkologa lub do lekarza z POZ – wszędzie tam można udać się bez skierowania i bezpłatnie w ramach NFZ. Wyszukiwarkę gabinetów mających umowę z funduszem w całym regionie znajdziemy na stronie internetowej gsl.nfz.gov.pl lub pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590.

Bezpłatna mammografia na NFZ pomoże wcześniej wykryć raka piersi

Najważniejszym badaniem przesiewowym jest mammografia. W ramach programu NFZ bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które nie robiły jej w ciągu ostatnich dwóch lat. Kobiety z grup ryzyka mogą je robić nawet co roku. Mammografię można zrobić w gabinecie stacjonarnym lub w jeżdżących po województwie łódzkim mammobusach. Ta opcja jest dogodna zwłaszcza dla kobiet z mniejszych miejscowości. Listę postojów publikuje łódzki oddział NFZ na swojej stronie internetowej nfz-lodz.pl, szczegóły można też poznać przy stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia w sali obsługi klienta NFZ przy ul. Targowej 35 w Łodzi.

Tu znajdziesz miejsca postoju mammobusów w twoim powiecie w październiku 2022

Po leczeniu raka piersi kobiety wracają do normalnego życia

Jednocześnie wciąż są kobiety, które nie badają się z powodu lęku przed diagnozą czy utratą piersi. Nie wiedzą, że przy odpowiednio wczesnym wykryciu amputacja piersi nie musi być koniecznością. A jeśli już nastąpi – często istnieje możliwość rekonstrukcji biustu.

O tym, że istnieje życie po raku piersi przekonuje Ewa Maciejewska. - Po leczeniu kobiety wracają do pełnienia swoich ról żon, matek, sióstr, wracają do życia w społeczeństwie – podkreśla.

W październiku jest wiele okazji, by spotkać kobiety, które pokonały raka, posłuchać specjalistów i zachęcić się badań profilaktycznych. W tym tygodniu na sali obsługi NFZ można już było spotkać łódzkie amazonki i dowiedzieć się jak praktycznie zorganizować sobie leczenie.

Kr

Teraz po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wraca październikowy cykl Bra Day organizowany przez Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.

- Zapraszamy na spotkania i wykłady na temat rekonstrukcji piersi, które finansuje NFZ, zabiegów estetycznych, wszystkie panie, które już zakończyły leczenie i te które są w jego trakcie – zachęca Anna Leder z ŁOW NFZ.

Już sobotę w godz.11-13 w hotelu Vienna House Andel’s Łódź przy ul. Ogrodowej 17 odbędą się warsztaty tańca, zaś we wtorek o godz. 18 -warsztaty relaksacji. Wstęp na spotkania całego cyklu jest wolny.

W przypadku obaw kobieta nie musi zostać sama Stowarzyszenie Łódzki Klub Amazonka prowadzi na przykład telefon nadziei, tel. 502 563 736. Można też spotkać amazonki osobiście w każdą środę w godz. 14-16 w siedzibie klubu przy ul. Paderewskiego 13 w Łodzi i poprosić o wsparcie w czasie diagnozy, leczenia i rekonwalescencji.

NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rak piersi nie musi zabrać kobiecie piękna. Rekonstrukcję piersi finansuje NFZ! Gdzie zdobyć informacje o leczeniu? - Łódź Nasze Miasto

Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto