Radni miejscy Bełchatowa dostali podwyżki. Diety mocno poszybowały w górę. Jakie to kwoty?

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Udostępnij:
Od „zwykłego” radnego, poprzez szefów komisji, po przewodniczącego Rady. Portfele miejskich radnych Bełchatowa już są grubsze, a wkrótce na ich konta wpłynie jeszcze wyrównanie. Ile więc teraz wynoszą diety?

Podwyżki diet radnych rady Miejskiej w Bełchatowie

Podwyżki już są i to znaczące. Wzrost diet to efekt nowelizację ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie. Zgodnie z nią podwyżkę diety otrzymają tez radni różnych szczebli - gmin, miast, powiatów, sejmików.

W górę idą też pensje pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, czyli wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, starostów oraz marszałków województw.

Na październikowej sesji Rada Miejska Bełchatowa uchwaliła przesunięcia w tegorocznym budżecie, tak, by zabezpieczyć kwotę na podwyżki i wyrównanie diet dla radnych. To w sumie 70 tys. zł. Wiadomo, o ile bogatsi będą poszczególni radni, bo miejscy rajcy już w listopadzie otrzymali na konta zwiększone diety za październik.

Ile wynoszą podwyżki dla radnych w Bełchatowie?

Kwoty nie są małe. Radny, który nie pełni żadnej funkcji dostał o ponad 400 zł więcej miesięcznie. Dotychczas dieta radnego miejskiego w Bełchatowie wynosiła 704,59 zł, po nowelizacji ustawy rajcy dostawać będą po 1 tys. 127 zł 33 grosze. Przypomnijmy, że kwoty te nie są opodatkowane.

Kwoty te wzrastają wraz z kolejnymi funkcjami. Dieta wiceprzewodniczącego komisji, w przypadku Bełchatowa -siedmiu osób, ma wynosić 150 procent diety radnego. Po zmianie wiceprzewodniczący otrzymuje 1 tys. 690 zł 99 gr, wcześniej na jego konto wpływało 1 tys. 56 zł 89 groszy.

Szef komisji otrzymywać ma 200 procent diety radnego. Dotąd płacono mu nieco ponad 1409 zł, ale nowelizacja sprawiła, iż otrzymuje już 2 tys. 254 zł 66 groszy. W Bełchatowie funkcję tę sprawuje siedem osób.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bełchatowa może liczyć na 220 procent diety radnego czyli obecnie to blisko 2 tys. 500 zł, a przed zmianą nieco ponad 1550 zł. Podwyżka sprawiła więc, że na konta Grzegorza Muskały (PLUS) i Ewy Skorupy (PiS) wpływa od listopada o blisko tysiąc złotych więcej.

Największy wzrost odczuje jednak Piotr Wysocki, przewodniczący Rady Miejskiej Bełchatowa. Po zmianie dostaje 3 tys. 156 zł, 52 grosze diety, wcześniej szef rady otrzymywał 1 tys. 972 zł, 83 grosze.

- Radni otrzymują stałe diety, bez względu na ilość posiedzeń komisji - dodaje Kryspina Rogowska, rzecznik Urzędu Miasta w Bełchatowie.

Za nieobecność na sesji czy komisji Rady Miejskiej odliczane są kwoty procentowo. Nieobecność na sesji oznacza dietę pomniejszoną o 20 procent, a na komisji - mniej o 15 procent.

Miejscy radni otrzymają jeszcze wyrównanie, od lipca tego roku czyli za dwie sesje.

Diety radnych miejskich Bełchatowa po podwyżkach i przed

  • Radny - 1127,33 (było 704,59 zł)

  • Wiceprzewodniczący Komisji - 1690,99 zł (było 1056,89 zł)

  • Przewodniczący Komisji - 2254,66 zł (było 1409,18 zł)

  • Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej - 2480,12 zł (było1550,10 zł)

  • Przewodniczący Rady Miejskiej - 3156,52 zł (było 1972,83 zł)

Radni otrzymują stałe diety, bez względu na ilość posiedzeń komisji. Za nieobecność na sesji lub posiedzeniu komisji dokonuje się odliczeń zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej.

Wkrótce kolejne podwyżki dla samorządowców

Już w przyszłym tygodniu zapadną decyzje o wysokości podwyżek dla powiatowych radnych. Wówczas podejmowane będą też uchwały o podwyżkach dla prezydenta i starosty oraz członków zarządu powiatu.

Nowością w przepisach jest określenie minimalnego wynagrodzenia dla poszczególnych stanowisk zajmowanych przez osoby z wyboru. Zgodnie z nowelizacją pensja prezydenta miasta mającego do 300 tys. mieszkańców, minimalnie może wynieść blisko 15 tys. zł, dziś to niecałe 10 tys. zł.

Pensja starosty w powiatach do 120 tys. mieszkańców wyniesie minimalnie nieco ponad 14 tys. 400 zł, teraz maksimum to 9 tys. 660 zł.

Przepisy wskazują, iż maksymalne wynagrodzenie prezydentów miast i starostów może wynieść nawet nieco ponad 20 tys. zł.

Przypominamy dziś skład Rady Miejskiej Bełchatowa i funkcje, jakie pełnią poszczególni radni.

Radni miejscy Bełchatowa dostali podwyżki. Diety mocno poszy...

Nowe obostrzenia od 1 grudnia

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Robert
Porażka-

Jak mawiał klasyk

Rząd się sam wyżywi

A tak serio

Jest mi przykro że tacy ludzie rządzą moim miastem

Zwyczajny brak przyzwoitości.

I jeszcze jeden brak.

Brak słów
A
Adela
S[wulgaryzm]*****
Dodaj ogłoszenie