Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa wykryta w powiecie bełchatowskim w Gminie Drużbice

Anna Frysz
W dostarczonym materiale stwierdzono obecność wirusa.
W dostarczonym materiale stwierdzono obecność wirusa. Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
Wyniki potwierdziły obecność wirusa grypy u ptaków.

Ptasia grypa.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Bełchatowie informuje o aktualnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się ptasiej grypy.

- W gospodarstwie położonym w Gminie Drużbice przeprowadzono dochodzenie epizodyczne oraz pobrano próbki do badań w kierunku HPAI od kilkunastu sztuk kur niosek. W dniu wczorajszym z Państwowego Instytutu Weterynaryjno-Badawczego w Puławach wpłynęły wyniki, które potwierdziły, iż w dostarczonym materiale stwierdzono obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8. Kury przed padnięciem były osowiałe, wcześniej przestały jeść i pić. Dodatkowym objawem było zasinienia dzwonków i grzebieni, a tuż przed padnięciem wystąpiła u nich zauważalna nerwowość - informuje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Bełchatowie.

- Ognisko HPAI nr 2021/168 zostało stwierdzone 14 kwietnia 2021 roku w gospodarstwie niekomercyjnym, w którym utrzymywano 29 kur niosek. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Suchcice w gminie Drużbice, powiat bełchatowski, województwo łódzkie - informuje Główny Inspektorat Weterynarii.

Rozprzestrzeniająca się choroba ma związek z migracją przez terytorium Polski dzikich ptaków drapieżnych i blaszkodziobych, które są rezerwuarem wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków - H5N8. Głównymi przenosicielami wirusa są przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym, czyli dzikie kaczki, gęsi i łabędzie. Drób może się zakazić jeżeli korzysta z tych samych siedlisk, na przykład zbiorników wodnych, gdzie bytowały dzikie ptaki.

O grypie ptaków

Grypa ptaków (AI - Avian influenza), d. pomór drobiu (FP - Fowl plaque), należy do chorób zwierząt listy OIE - World Organization for Animal Health (Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt) jako niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%. Chorobę wywołują niektóre szczepy podtypów H5 i H7 wirusa grypy typu A. (czynnik etiologiczny: wirus z rodziny Orthomyxoviridae, rodzaju Influenzavirus).

Zakażone ptaki wydalają wirus w dużych ilościach przede wszystkim z:

  • kałem,

  • wydzieliną z oczu,

  • wydzieliną z dróg oddechowych,

  • wydychanym powietrzem.

- Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie). Grypa ptaków zwykle nie jest chorobotwórcza dla ludzi, niemniej jednak przy kontaktach z drobiem należy dochować należytej staranności w zakresie higieny osobistej. Na ptasią grypę nie ma skutecznych leków. Chorobę zwalcza się metodami administracyjnymi, poprzez likwidację zakażonych stad - dodaje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Bełchatowie.

Mając na uwadze powyższe informacje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Bełchatowie przestrzega, aby drób utrzymywać w sposób bezwzględnie uniemożliwiający kontakt z dzikimi ptakami, miejscami ich bytowania oraz o zaostrzeniu zasad bioasekuracji w gospodarstwach.

W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 roku w sprawie zwalczania grypy ptaków. Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ognisk zostały wyznaczone obszary zapowietrzone (w promieniu 3 km) i zagrożone (w promieniu 10 km).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto