Przyjęcia do pracy w kopalni. Związkowcy domagają się zatrudniania osób ze spółek zależnych

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Trwa nabór do pracy w  Kopalni Bełchatów
Trwa nabór do pracy w Kopalni Bełchatów Dariusz Śmigielski
Udostępnij:
Kopalnia Bełchatów poszukuje rąk do pracy. Ogłoszono nabór, tym razem poszukiwani są kandydaci w wielu zawodach. Przedstawiciele kilku związków zawodowych uważają, że pracę powinni dostać pracownicy spółek zależnych i nadzorowanych, bo są do niej przygotowani

Praca w kopalni Bełchatów dla pracowników spółek?

Na kilkanaście stanowisk prowadzona jest obecnie rekrutacja do pracy w Kopalni Bełchatów. Firma prowadzi zarówno rekrutację zewnętrzna, jak i wewnętrzną, skierowaną np. do pracowników kopalnianych spółek czy też innych zakładów z Grupy PGE. Szansę na pracę mają m.in. kandydaci w zawodach - mechanik i elektromechanik napraw pojazdów i sprzętu technicznego, górnik, ślusarz, mechanik maszyn i urządzeń górniczych, operator koparek jednonaczyniowych na odkrywce, elektromonter maszyn i urządzeń górniczych, spawacz, suwnicowy, tokarz, operator spycharek i maszyn wieloczynnościowych na odkrywce.

Poszukiwany jest też specjalista analiz i monitorowania wydobycia, który pracować będzie w centrali PGE GIEK w Bełchatowie.

Spółka nie ujawnia, ile osób chce zatrudnić. Jak mówi Sandra Apanasionek, rzecznik PGE GIEK, osoby te będą przyjmowane do pracy w zależności od potrzeb.

Nabór już trwa. W większości przypadków dokumenty składać można do 8 kwietnia, przy niektórych stanowiskach są wcześniejsze terminy.

Związkowcy: praca dla osób ze spółek

Zdaniem związkowców z Kopalni Bełchatów, to pracownicy spółek zależnych przede wszystkim powinni być brani pod uwagę przy zatrudnianiu w kopalni.

- Praca w spółkach zależnych miała być swoistym przygotowaniem zatrudnionych pracowników i zweryfikowaniem ich umiejętności w celu potencjalnego ich zatrudnienia w KWB Bełchatów - podkreślają w piśmie skierowanym do prezesa PGE GiEK Andrzeja Legeżyńskiego.

Związkowcy dodają, że osoby takie podczas kilku lat pracy w spółkach zdobywały doświadczenie, często świadcząc usługi dla kopalni. Przechodząc do pracy w tym zakładzie byli już pełnowartościowymi pracownikami i nie trzeba było ponosić kosztów ich szkolenia, dodatkowych kursów itd.

Jednak, zdaniem związkowców, odchodzi się od tej praktyki i coraz częściej przyjmowani są do pracy w kopalni pracownicy bez jakiegokolwiek przygotowania zawodowego, z pominięciem „stażu” w spółkach zależnych.

Związkowcy zwrócili się do prezesa z pytaniem, czy nie należy wrócić do kontynuowania polityki przyjmowania do kopalni wyłącznie pracowników spółek zależnych.

Ich zdaniem, proces rekrutacji górników do pracy w KWB Bełchatów nie jest realizowany ze znacznym wyprzedzeniem .

- Taka długotrwała procedura rekrutacyjna grozi brakiem obsady na newralgicznych stanowiskach pracy górniczej - podkreślają.

Związkowcy przypomnieli też, że zgodnie z porozumieniem z 2016 r., pracodawca zobowiązał się, iż w sytuacji braków kadrowych zatrudni nowych pracowników, w szczególności pracujących w spółkach zależnych i nadzorowanych.

Pod pismem podpisało się pięć kopalnianych związków zawodowych: ZZ Pracowników Ruchu Ciągłego, ZZ Kadra, ZZ Konto, NSZZ Solidarność i ZZ Górnictwa Węgla Brunatnego.

PGE GIEK do chwili zamknięcia tego wydania tygodnika nie odniosła się do tych postulatów.

- Chcemy, by związki otrzymały odpowiedź w pierwszej kolejności - mówi Sandra Apanasionek, rzecznik PGE GIEK.

Prowadzony obecnie nabór jest kolejnym w kopalni w ostatnim czasie. Od czerwca ubiegłego roku w KWB Bełchatów przeprowadzono w sumie 19 rekrutacji, głównie na stanowiska fizyczne.

- Do 30 marca tego roku w ramach przeprowadzonych naborów Kopalnia Bełchatów zatrudniła 164 pracowników - informuje PGE GIEK.

Trwa nabór do pracy w  Kopalni Bełchatów

Przyjęcia do pracy w kopalni. Związkowcy domagają się zatrud...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jest projekt zmian w kodeksie pracy

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie