Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Profilaktyką w koronawirusa. Lokalne służby w gotowości przed zagrożeniem

Adam Kieruzel / Magdalena Buchalska-Frysz
W trakcie spotkania, które odbyło się w magistracie skupiono się na rozmowach o działaniach profilaktycznych
W trakcie spotkania, które odbyło się w magistracie skupiono się na rozmowach o działaniach profilaktycznych Miasto Bełchatów
W środę rano Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że na terenie Polski potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa. Kilka godzin później w bełchatowskim magistracie odbyło się spotkanie Miejskiego Zespołu Kryzysowego.

Zdrowy rozsądek, spokój i profilaktyka, to trzy kluczowe terminy, których należy przestrzegać w przypadku, gdy w naszym kraju odnotowano pierwszy przypadek koronawirusa, radzą przedstawiciele wielu służb. W Urzędzie Miasta Bełchatowa spotkali się przedstawiciele policji, straży miejskiej, sanepidu, szpitala oraz Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych.

- To spotkanie było zaplanowane już wcześniej, a więc to taki zbieg okoliczności, że zebraliśmy się w momencie, gdy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce - mówi Wojciech Łągwa, koordynator Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w bełchatowskim magistracie. - Analizowaliśmy plan wojewody przygotowany na wypadek epidemii. Skupiliśmy się głównie na tym, jak odpowiednio poinformować mieszkańców o objawach koronawirusa - dodaje.

Ministerstwo Zdrowia wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym rozesłało do miejskich spółek, administracji mieszkaniowych, szkół, placówek leczniczych i urzędów plakaty dotyczące tego, jak należy postępować w związku z koronawirusem. Takie informacje zostały także umieszczone w autobusach komunikacji miejskiej. Dyrektorzy szkół i przedszkoli spotkali się z kolei z kuratorem oświaty, który przekazał im wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej odnośnie postępowania w placówkach oświatowych.

- Nie można ignorować tej epidemii, bo przykładów na całym świecie jest bardzo wiele. Staramy się na tę chwilę podjąć działania profilaktyczne, które są w takich sytuacjach całkowitą podstawą- wyjaśnia Wojciech Łągwa.

Szpital w stanie podwyższonej gotowości

Kilka dni wcześniej wojewoda łódzki opublikował listę dziewięciu szpitali z terenu województwa, które mają pozostawać w stanie podwyższonej gotowości w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa CO-VID-19.

- Szpitale te mają wdrożyć procedury, które mają przygotować je na sytuacje nieprzewidywalne - mówiła dla TVP Łódź Dorota Gajewska, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. - Każdy szpital ma opracowane procedury, które pozwalają mu np. zwiększyć bazę łóżkową i do tego wskazane placówki będą się obecnie przygotowywać - mówiła.

Jedną z dziewięciu placówek jest Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie.

Policjanci będą używać o połowę alkomatów mniej

Zagrożenie koronawirusem wpływa też na pracę bełchatowskiej policji. Do badania stanu trzeźwości kierowców policjanci mają używać tylko alkomatów z ustnikami.

Nigdy wcześniej nie stwierdzono zagrożenia zarażenia chorobami przy użyciu alkomatów bezustnikowych ~ Iwona Kaszewska, KPP Bełchatów

KPP w Bełchatowie obecnie dysponuje ponad 20 urządzeniami badającymi trzeźwość bezustnikowo i taką samą ilością alkomatów z ustnikami.

Żeby zminimalizować całkowicie ryzyko narażenia na tzw. biologiczny czynnik chorobotwórczy zalecane jest nie używanie urządzeń bezustnikowych podczas akcji zbiorowych w trakcie których badana jest trzeźwość wielu osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto