Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Proboszcz i wierni parafii posadzą dąb dla uczczenia Kaspra Drużbickiego

Redakcja
Proboszcz Paweł Sudowski wymyślił i doprowadził do końca bardzo ciekawy projekt
Proboszcz Paweł Sudowski wymyślił i doprowadził do końca bardzo ciekawy projekt
Z bardzo ciekawą inicjatywą wystąpił proboszcz parafii w Drużbicach Paweł Sudowski. Przypomina wielkiego człowieka żyjącego 400 lat temu, a pamiątka po nim dzięki proboszczowi Pawłowi Sudowskiemu pozostanie w Drużbicach na kolejne wieki.

W najbliższą niedzielę po mszy świętej o godz. 12 przed kościołem w Drużbicach będzie miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Swoją wizytę na uroczystości zapowiedział wójt Tomasz Głowacki.

- Posadzimy dąb ku pamięci Kaspra Drużbickiego na terenach przykościelnych - mówi ks. Paweł Sudowski. - Niech to drzewo sobie rośnie. Jak ktoś będzie chciał z tej pamięci czerpać, niech to robi. Osoba Kaspra Drużbickiego postrzegana jest jako ktoś nietuzinkowy. Chciałem wydobyć jego postać. Mój kolega z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie studiowałem teologię moralną, pisał doktorat z jego różnych ujęć naukowych. Pamięć o Kasprze Drużbickim jest żywa w Poznaniu, bo właśnie w tamtym mieście przyjął święcenia kapłańskie w 1621 w Poznaniu. Ta uroczystość jest czymś, co nas wiąże z terenem.

Proboszcz Paweł Sudowski przygotował minifolder, w którym przedstawia osobę wielkiego Kaspra Drużbickiego. Folder trafił już do wiernych.

Po mszy odbędzie się uczczenie wielkiego syna Ziemi Drużbickiej. Drzewo jest już przygotowane, miejsce jest wybrane, dąb będzie posadzony. Będzie również oznaczony, że to drzewo jest symbolem upamiętniającym niezwykłego polskiego duchownego.

Kasper Drużbicki urodził się 6 stycznia 1590 roku w Drużbicach, a zmarł 2 kwietnia 1662 roku w Poznaniu. Pochodził z rodziny szlacheckiej herbu Nałęcz. W zakonie obejmował ważne stanowiska, m.in. był prowincjałem polskim (1629-1633, 1650-1653). Był polskim duchownym katolickim, kaznodzieją, rektorem szkół, mistykiem, autorem pism o tematyce ascetyczno-mistycznej. Dzięki jego wpływowi na polskich biskupów kościół powszechny cieszy się wspaniałą uroczystością i piękną tradycją modlitwy do Serca Chrystusa. Warto pamiętać, że pierwotna litania do Najświętszego Serca to też dzieło Kaspra Drużbickiego.

Takiego człowieka uhonoruje ks. Paweł Sudowski.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto